Царські врата

Царські врата середини 17 ст. іконостасу церкви Воздвиження Чесного Хреста у м. Дрогобичі Львівської області.
Фото Вечерського В. В.

Ца́рські врата́двері в іконостасі, які відділяють вівтар у православному храмі від амвона.

Назва походить від того, що через царські врата з вівтаря виходить Цар Слави Господь Ісус Христос у Святих Дарах для надання причастя людям.

Царські врата відомі з 7 ст. у темплонах (передвівтарних перегородках) у церквах Візантійської імперії. Найвищого розвитку як твори декоративно-ужиткового мистецтва досягли в Україні 17–18 ст. у стилях ренесанс і бароко. Царські врата влаштовують у центрі іконостасу як двостулкові, суцільні або ажурні, живописні або різьблені.

Виготовляють здебільшого з дерева, іноді — з металу, порцеляни. На них зображують чотирьох євангелістів і сцену Благовіщення та оздоблюють орнаментальним різьбленням з позолотою, оскільки вони символізують врата Раю. Їх відчиняють у певні моменти під час богослужіння, даючи можливість вірянам бачити престол і все, що відбувається у вівтарі. На Великдень упродовж семи днів царські врата і дияконські двері постійно відчинено.

Через царські врата мають право проходити тільки священнослужителі. Зсередини вівтаря до арки або брусу над царськими вратами кріпиться катапетасма — тканинна завіса, яка затуляється і відсувається в певні моменти богослужіння, символізуючи покров таємниці над святинями Божими. Відкриття цієї завіси символізує відкриття людям таємниці спасіння; відкриття царських врат символізує обіцяне вірянам відкриття Царства Небесного. Закривання царських врат символізує позбавлення людей Раю як наслідок гріхопадіння.

Галерея

Література

  1. Тимофієнко В. Архітектура і монументальне мистецтво: терміни і поняття. Київ : Інститут проблем сучасного мистецтва ; Головкиївархітектура, 2002. С. 451.
  2. Тарас Я. Українська сакральна дерев’яна архітектура. Львів : Інститут народознавства НАН України, 2006. С. 433.
  3. Вечерський В. Українські дерев’яні храми. Київ : Наш час, 2007. С. 44.
  4. Оляніна С. В. Світове дерево на царських вратах: до інтерпретації символічного задуму українського іконостаса XVII–XVIII ст. // Наукові записки Національного університету «Києво-Могилянська академія». Теорія та історія культури. 2016. Т. 179. С. 32–41.

Автор ВУЕ

В. В. Вечерський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Царські врата // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Царські врата (дата звернення: 27.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
01.11.2021

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України



Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶