Вірменський собор у Львові

Вірме́нський собо́р у Льво́ві — комплекс пам’яток архітектури та містобудування національного значення, складник пам’ятки всесвітньої спадщини ЮНЕСКО «Львів — ансамбль історичного центру», Україна.

Кафедральний храм Української єпархії Вірменської апостольської церкви.

Вірменський собор у Львові. Графічна реконструкція станом на 14 ст.
План за Т. Маньковським
Південний дворик з аркадою
Вигляд зі східного дворика
Інтер’єр центральної частини

Загальні відомості

Міститься в північній частині історичного центру міста) у прямокутному в плані кварталі між вулицями Краківською, Вірменською і Лесі Українки (вул. Вірменська, 7, 7/9). Собор є архітектурним центром комплексу, навколо якого згруповано інші споруди (дзвіниця, будинки архієпископа, капітулу з вірменським банком), утворюючи три замкнені дворики — південний, східний і північний. Архітектурною домінантою є дзвіниця, акцентом — собор. Південний дворик відділений від вулиці Вірменської огорожею з арками, брамою і залізними ґратами. Цей дворик з’єднано зі східним брамою у стилі бароко. У центрі східного дворика стоїть кам’яна пам’ятна колона св. Христофора 1726. Усі споруди комплексу муровані з каменю і цегли.

Історична довідка

Собор Діви Марії (Успіння Пресвятої Богородиці) збудував 1363–1370 зодчий Дорінг (Дорхе; початок 14 ст  — 1374; тепер Україна) коштом вірменських купців Якова з Кафи і Паноса з Гайсараца. 1364 собор став кафедральним вірмено-григоріанської архієпископії. У 15 ст. прибудовано бічні апсиди. 1437 до собору з трьох боків прибудовано аркаду-галерею, яка збереглася тільки з півдня у зміненому вигляді: після 1527 її перебудували в стилі ренесанс. 1630 архітектор А. Келар (кінець 16 — 17 ст.; тепер Німеччина — тепер Україна) замість західної галереї прибудував до собору зал-наву. Галерею з північного боку 1670 перебудовано на захристію (ризницю). 1723–1726 собор зазнав найґрунтовнішої реконструкції у стилі бароко. 1908–1927 його реставровано з видаленням значної частини нашарувань 17–18 ст. 1908–1910 за проектом архітектора Ф. М. Мончинського (1874–1947; Польща) для розширення собору знесено два прилеглі будинки на вулиці Краківський, проте завершенню робіт перешкодила Перша світова війна. Новий декор інтер’єру включив мозаїки та вітражі за проектом художника Ю. Мегоффера (1869–1946; тепер Україна — Польща), фрески й орнаменти художника Я. Г. Розена (1891–1982; тепер Польща — США).

Надбрамну дзвіницю з боку вулиці Вірменської збудував 1571 архітектор П. Красовський коштом Андрія з Кафи. Перебудови після пожеж 1676 і 1778 змінили її вигляд. Сучасне завершення зроблено у 19 ст. Реставровано 1958. Будинок (палац) вірменського архієпископа, звернений фасадом на вулицю Вірменську, збудовано поряд із дзвіницею наприкінці 17 ст. Після пожежі 1778 відбудовано і 1802 розширено. У глибині двору в другій половині 17 ст. споруджено будинок капітулу з вірменським банком (засновано 1640), перебудований 1799. 1877 збудовано муровані огорожі з брамами південного і північного двориків, у яких встановлено скульптури роботи Т. Дикаса (1850–1910; тепер Польща — тепер Україна): у південному — «Христос, що несе хрест» 1889; у північному — «Богоматір» 1881.

Протягом радянської доби в соборі було фондосховище Львівського музею українського мистецтва (тепер Національний музей у Львові імені Андрея Шептицького). 25.06.2001 в соборі молився Папа Римський Іван Павло ІІ. 2003 Верховний Патріарх і Католікос усіх вірмен Гарегін ІІ (1951 р. н., Вірменія) освятив храм як кафедральний собор Вірменської апостольської церкви.

Характеристика

Вірменський собор збудовано відповідно до традицій вірменської сакральної архітектури: пам’ятка має спільні риси з монастирською церквою Сурб Аствацацин у Одзуні (Вірменія). Це характерна для візантійського культурного кола хрестовокупольна тринавова, триапсидна, чотиристовпна, однокупольна споруда з широкою середньою навою і вузенькими бічними. Зовні підвищені середня нава і трансепт виділені трикутними щипцями. Дванадцятигранний світловий підбанник над середохрестям несе ребристий купол, мурований із пустотілих керамічних горщиків і накритий наметовим дахом. В інтер’єрі збережено й реставровано дві фрески кінця 14 — початку 15 ст. у віконних відкосах. На центральних стовпах збереглися характерні для вірменської культури різьблені хрести-хачкари, найдавніші з них датовано 14–15 ст. Стіни з білого тесаного каменю мають товщину 1,4 м.

Дзвіниця триярусна: нижні яруси в плані квадратні, горішній восьмигранний з круглими наріжними вежами. Завершена банею з ліхтарем і маківкою та чотирма наріжними декоративними верхами. У ній поєднано стильові риси готики і ренесансу. В інтер’єрі першого ярусу зберігся ренесансний портал з датою 1570.

Будинок вірменського архієпископа Г-подібний у плані, двоповерховий з боку вулиці Вірменської, а з двору триповерховий. Головний фасад розчленовано лопатками й завершено хвилястим фронтоном з ліпною гірляндою.

Галерея

Значення

Комплекс Вірменського собору був громадським і релігійним центром львівських вірмен протягом багатьох сторіч. Це унікальна пам’ятка вірменської архітектури в Україні.

Література

  1. Трегубова Т. Комплекс Вірменського собору // Вечерський В. В., Годованюк О. М., Тиманович Є. В. та ін. Пам’ятки архітектури й містобудування України: Довідник Державного реєстру національного культурного надбання. Київ : Техніка, 2000. С. 144–146.
  2. Архітектура Львова: Час і стилі. ХІІІ–ХХІ ст. Львів : Центр Європи, 2008. С. 60–61.

Автор ВУЕ

В. В. Вечерський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Вірменський собор у Львові // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Вірменський собор у Львові (дата звернення: 7.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
02.04.2022

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶