Бразиліа (пам'ятка ЮНЕСКО)

Брази́ліа (англ., португ. Brasília) — нове місто в стилістиці модернізму, містобудівна й архітектурна пам’ятка всесвітньої спадщини ЮНЕСКО (з 1987), столиця Бразилії.

Бразиліа. Схема генерального плану міста архітекторів Л. Коста і О. Німеєра

Бразиліа (пам'ятка ЮНЕСКО)

Країна Бразилія
Місце розташування Бразильське плоскогір’я
Площа 5 760 км2
Рік внесення 1987
Панорама міського центру
Фрагмент міського центру з собором, національним музеєм і національною бібліотекою
Палац Національного конгресу (двопалатного парламенту) на площі Трьох Влад
Кафедральний собор
Палац Альворадо – резиденція президента країни
Міністерство закордонних справ

Історична довідка

У другій половині 18 — на початку 19 ст. обговорювали ідею перенесення адміністративного центру з м. Ріо-де-Жанейро вглиб країни, на малоосвоєні території. Учений і державний діяч Ж. де Андраде (1763–1838; Бразилія) 1823 запропонував назвати майбутню нову столицю «Бразиліа». У першій республіканській конституції Бразилії 1891 передбачено перенесення федеральної столиці. 1891–1894 комісія з обстеження Бразильського плоскогір'я (сформована за ініціативи президента країни) обрала місце для нової столиці, яку пропонували назвати Вера Крус (Істинний Хрест). Під час святкування 100-річчя незалежності Бразилії 07.09.1922 встановлено закладний камінь і обеліск на місці майбутньої федеральної столиці (тепер ця місцевість — за 24 км на північний схід від м. Бразиліа). 1954 маршал Х. П. Кавальканті де Альбукерке (1885–1959; Бразилія) очолив комісію з вибору місця для нової федеральної столиці, котра визначила теперішнє місце її розташування. Президент Бразилії Ж. Кубічек (1902–1976; Бразилія), якого обрали на посаду 1955, проголосив будівництво нової столиці країни своїм головним національним пріоритетом. 1956 оголошено загальнонаціональний конкурс на найкращий містобудівний (див. Містобудування) проєкт столиці, у якому переміг «пілотний проєкт» (Plano Piloto) містобудівника Л. Коста. Він разом з архітектором О. Німеєром та інженером Ж. Кардозо (1897–1978; Бразилія) створив і втілив проєкт міста: його розпланування та проєкти основних архітектурних ансамблів, будівель і споруд. Широкомасштабне будівництво розпочалося 1956. Нову столицю урочисто відкрито 21.04.1960. Згідно з проєктом місто розраховане на 500 тис. мешканців. Однак його поява спричинила стрімкий соціально-економічний розвиток регіону, станом на 2022 населення становило майже 3 млн осіб, до 4,3 млн разом з околицями (2022, оцінка), значна частина яких мешкає в навколишніх невеликих містах-супутниках і приїздить у столицю на роботу.

Характеристика

Місто розташоване на плато Бразильського плоскогір’я (1 000 м над рівнем моря) у центрі країни на березі оз. Параноа, акваторія якого й довколишні зелені насадження пом’якшують сухий тропічний клімат. Площа міста 5 760 км2, населення — понад 2 817 тис. осіб (2022, оцінка). Це найбільше у світі місто, збудоване у 20 ст.

Територія пам’ятки всесвітньої спадщини ЮНЕСКО, площею 11 268,9 га, охоплює центральний район міста, створений у стислі терміни за єдиним проєктом. Навколо розташовані райони з кварталами досить хаотичної забудови, що не враховує містобудівну концепцію творців м. Бразиліа. Буферну зону довкола території пам’ятки не визначено.

Центр міста займає підвищене плато трапецієподібного плану, з трьох боків оточене великим озером штучного походження (це водосховище, утворене на перекритій дамбою р. Параноа). Щирий католик Л. Коста поклав в основу міського плану як основоположний символ хрест, утворений перетином двох головних магістралей: короткої — захід-схід і довгої — північ-південь. Але специфічний рельєф місцевості змусив його вигнути дугою магістраль північ-південь, на яку «нанизалися» основні квартали громадської та житлової забудови. Так утворився план міста, що нагадує контур літака як символ прогресу, а також птаха з розпростертими крилами як символ вільного польоту творчої думки.

Л. Коста і О. Німеєр створили столицю, де кожен елемент — від розпланування адміністративних, громадських, житлових районів до симетричних вирішень будівель — гармонує з загальним проєктним задумом міста як мистецького цілого.

Бразиліа втілює принципи та ідеали Архітектури сучасної (функціоналізму, модернізму). Теоретичною основою цього стали праці учителя Л. Коста і О. Німеєра Ле Корбюзьє «Урбанізм» (1925), «Променисте місто» (1935), «Афінська Хартія» (1942). Особливою специфікою є розташування такого комфортного міста в тропіках. Воно об’єднало ідеї великих адміністративних центрів і громадських просторів із пропагованими Ле Корбюзьє новими способами облаштування міського життя. Це втілено в шестиповерхових житлових комплексах, піднятих над землею на пілонах. Багатоквартирні житлові комплекси об’єднані в так звані суперблоки й мікрорайони, лінія яких витягнута вздовж транспортної магістралі північ-південь. Загалом місто поділено на сектори, кожен виконує певну функцію (адміністративну, громадську, житлову, зокрема готелі, іноземні посольства, рекреаційні території тощо); сектори поділено на пронумеровані суперблоки. Між ними містяться парки. Вулиці не мають назв, їх позначають числами й літерами.

Розпланування міста органічно поєднало містобудівні ідеї Л. Коста та оригінальну архітектурну творчість О. Німеєра. Це виявлено на перетині головних міських осей — громадсько-репрезентативної захід-схід і транспортної північ-південь, що є визначальними для столиці. Цим підкреслено панівне значення центральної площі Трьох Влад (законодавчої, виконавчої, судової) та Міністерської еспланади, на якій зосереджені будівлі всіх центральних органів виконавчої влади. Площа Трьох Влад має форму рівнобічного трикутника, підкреслюючи рівноправність трьох гілок влади. Їхні будівлі — це президентський палац Альворадо; будинок правосуддя (Верховний суд); Національний конгрес (двопалатний парламент) із двома висотними будівлями, куполом зали Сенату й оберненою півсферою зали Палати представників. Їх доповнюють кафедральний собор висотою 40 м, Пантеон Свободи, Національні: музей, бібліотека, театр. Громадський центр уздовж осі захід-схід прикрашений творами монументального мистецтва та скульптури 20 ст., серед яких і пам’ятник Ж. Кубічеку як політику, котрий втілив державницький проєкт, що його влада країни виношувала майже 200 років.

Значення

Місто Бразиліа як один з найвизначніших об’єктів в історії світового містобудування включено 1987 до Списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО під № 445. Бразильський досвід відзначається грандіозністю як проєкту, так і його реалізації. В архітектурі поєднані амбіційна стратегія модернізації та розвитку країни і процес національного самоствердження перед цілим світом. Реалізація проєкту завершила певну історичну добу в розвитку як Бразилії, так і світової архітектури загалом та містобудування зокрема.

Додатково

  • Католицький священник Дж. М. Боско (1815–1888; Італія) уві сні побачив «землю багатства і процвітання поряд з озером між 15 і 20 паралелями в південній півкулі». Це вважають пророцтвом про заснування м. Бразиліа на 15º47' південної широти, а Дж. Боско, канонізованого 1934, святим покровителем міста.
  • У Бразилії популярна розповідь про те, як Ю. Гагарін під час відвідин 1961 щойно збудованого м. Бразиліа, здивований його новаторською архітектурою, сказав: «У мене таке враження, ніби я приземлився на іншій планеті, не на Землі».
  • Автор проєкту міста Л. Коста 1997, відповідаючи на питання щодо повноти й коректності матеріального втілення його творчого задуму, зауважив: «Правда полягає в тому, що моя мрія виявилася меншою, ніж дійсність».

Джерела

  1. Brasilia // UNESCO World Heritage Convention. URL: https://whc.unesco.org/en/list/445

Література

  1. Каттанео М., Трифони Я. Всемирное наследие ЮНЕСКО. Самые знаменитые памятники истории и искусства. Москва : Астрель, 2002. С. 408–411.
  2. Вечерський В. Курс історії архітектури. Київ : Інститут проблем сучасного мистецтва, 2006. С. 229.
  3. Beal S. The art of Brasilia: 2000–2019. Cham : Palgrave Macmillan, 2020. 252 p.

Автор ВУЕ

В. В. Вечерський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Бразиліа (пам'ятка ЮНЕСКО) // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Бразиліа (пам'ятка ЮНЕСКО) (дата звернення: 27.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
11.01.2024

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶