Брит-міла

Обрізання. Гравюра 19 ст.
Могель. Єврейський музей Венеції

Брит-міла́ (івр. בְּרִית מִילָה‎ — букв. завіт обрізання) — в юдаїзмі — обряд обрізання (відсічення крайньої плоті статевого органу) хлопчиків-немовлят на 8-й день життя та прозелітів, символізує завіт, укладений між Богом і народом Ізраїлю.

Історична довідка

Згідно з біблійною традицією, започаткований патріархом Авраамом за велінням Бога (Бут. 17:10). «Обріжте вашу крайню плоть, — і це буде ознакою Заповіту між Мною і вами» (Бут. 17:11). За переказом, Авраам здійснив обрізання собі та всім чоловікам у родині на 10-й день місяця тишрей (див. Йом-Кіпур) в ознаменування Божої обіцянки дати його нащадкам у володіння землю Ханаану. Обрізання — одна з найважливіших заповідей, за порушення цього припису Торою обіцяно небесне покарання (карет): «А необрізаний чоловік… буде знищений зі свого народу, оскільки він зламав Мій Заповіт» (Бут. 17:14). Юдейський закон встановлював обрізання синів як батьківський обов’язок, за невиконання якого батько підлягав рабинському суду.

Упродовж століть обряд обрізання виконував функцію маркування національної та релігійної ідентичності євреїв.

Дійшли згадки як про періоди додержання, так і недодержання заповіді (обумовлені, зокрема, чинником антисемітизму). Так, першу офіційну заборону на обрізання наклав, імовірно, сирійський цар Антіох IV Епіфан (правив у 175–164 до н. е.) — ревний поборник політики еллінізації населення. Другу пов’язують із добою імператора Адріана. Із зародженням і поширенням християнства (юдеохристиянства) обрізання стало предметом дискусій між апостолами (див. Апостольський Єрусалимський собор) і ознакою розбіжності між релігіями. З часом додержання припису обрізання знайшло опонентів і в юдейському середовищі, зокрема серед прихильників реформаторської гілки юдаїзму.

Проведення обряду

Церемонію проводять на 8-й день після народження немовляти, незалежно від того, на який день (суботу чи свято) вона припадає. Виконують обряд спеціально підготовлені особи — могелі (івр. מוֹהֵל), нерідко у присутності рабинів; тепер більшість могелів мають відповідну медичну підготовку. У середньовіччі брит-мілу проводили зазвичай вдома або в синагогах, ця традиція зберіглася й дотепер. Поряд із тим в ізраїльських лікарнях при пологових відділеннях передбачені й спеціальні ритуальні приміщення. Обряд супроводжується благословеннями і спеціальними молитвами, гімнами, дійшли згадки про давній звичай ім’янаречення при обрізанні. Відзначається як радісна, святкова подія.

На користь проведення обрізання немовлят висували й медичні, гігієнічні, антиепідемічні тощо аргументи. Дотепер брит-міла має значення важливої релігійно-національної традиції, здійснюється в більшості єврейських родин.

Додатково

Тяглість юдейської традиції позначилася і на релігійних практиках християнства. Так, віряни Західної й Східної церков відзначають свято Обрізання Господнього на 8-й день після Різдва Христового. За суголосними григоріанським і новоюліанським календарями святкують 1 січня. Відповідна дата юліанського календаря припадає на 14 січня григоріанського.

Література

  1. Gottlieb N. A Jewish Child is Born. The history and Ritual of Circumcision, Redemption of Firstborn Son, Adoption, Conversion and Choosing and Giving Names. New York : Bloch Publishing Co, 1960. 159 p.
  2. Snowman J. Surgery of Ritual Circumcision. 3rd ed. London : Initiation Society, 1962. 47 p.
  3. Marcus I. G. The Jewish Life Cycle: Rites of Passage from Biblical to Modern Times. Seattle : University of Washington Press, 2004. 376 p.
  4. Cohen S. J. D. Why aren't Jewish Women Circumcised? Berkeley : University of California Press, 2005. 334 p.
  5. Jewish Practices & Rituals: Circumcision — Brit Milah // Jewish Virtual Library. URL: https://www.jewishvirtuallibrary.org/circumcision-brit-milah

Автор ВУЕ

Редакція ВУЕ


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Брит-міла // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Брит-міла (дата звернення: 27.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
28.09.2022

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶