Будинок Англійського клубу в Одесі

Буди́нок Англі́йського клу́бу в Оде́сіпам’ятка архітектури національного значення, Україна.

Будинок Англійського клубу в Одесі

Невеликий за розмірами будинок завдяки своєму розташуванню є важливим розпланувальним та архітектурним елементом приморської частини м. Одеси. Головним фасадом звернений до бічного фасаду Будівлі театру опери і балету в Одесі.

Історична довідка

Побудований 1842 за проектом архітектора Дж. Торрічеллі. Первісно був П-подібним у плані, з невеликим курдонером із боку театру. Наприкінці 19 ст. реконструйований за проектом архітектора Е. Вея (? — після 1914, Швейцарія — Україна); на місці курдонеру було облаштовано парадний зал. 1965 тут розмістили перший у колишньому СРСР Музей морського флоту. Музей згорів під час пожежі 29.04.2005. 2007 розпочалися роботи з реставрації, які не завершено дотепер. Наступні пожежі сталися 15.11.2015 та 01.04.2016.

Характеристика

Одноповерховий на високому цоколі мурований будинок стоїть на схилі, що спускається до вулиці Пушкінської. Прямокутний у плані, з двома внутрішніми дворами. Масивний цоколь продовжується на північному та південному фасадах у формі відкритих терас. Внутрішнє розпланування анфіладне (див. Анфілада); центром композиції є парадний зал. Входи — із заходу (первісно — головний), а також на бічних фасадах — північному та південному (тепер — головний). Західний та східний фасади, звернені в бік майданів, вирішені у стилістиці неоренесансного напряму історизму. Західний фасад має великі аркові (див. Арка) вікна. Східний фасад — бельетаж, який спирається на рустований (див. Руст) цоколь. Його симетрична композиція акцентована центральним плоским портиком із чотирьох напівколон та трикутного фронтону. Південний та північний фасади мають прямокутні вікна з трикутними та лучковими сандриками. Огороджені балюстрадами тераси додають будівлі пластичності. Інтер’єри спершу були змінені музейною експозицією, а 2005 повністю знищені пожежею.

Значення

Будинок Англійського клубу є характерним для Півдня України зразком архітектурного вирішення будівлі громадського призначення першої половини 19 ст. Один із важливих архітектурних об’єктів, які формують традиційне середовище «Історичного центру Одеси», що його за пропозицією України 2023 внесено до Списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.

Література

  1. Тищенко О. Будинок Англійського клубу // Вечерський В. В., Годованюк О. М., Тиманович Є. В. та ін. Пам’ятки архітектури й містобудування України: Довідник Державного реєстру національного культурного надбання. Київ : Техніка, 2000. С. 181–182.
  2. Тимофієнко В. І., Вечерський В. В., Сердюк О. М. та ін. Історико-містобудівні дослідження Одеси. Київ : Фенікс, 2008. 156 с.

Автор ВУЕ

Редакція_ВУЕ


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Редакція ВУЕ Будинок Англійського клубу в Одесі // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Будинок Англійського клубу в Одесі (дата звернення: 1.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
20.03.2021

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶