Торрічеллі, Джорджо

Торріче́ллі, Джо́рджо (італ. Torricelli, Giorgio; 1800, за іншими даними — 1796, м. Луґано, кантон Тічино, Швейцарія — 1843, м. Одеса, тепер Україна) — архітектор, містобудівник, представник класицизму та романтизму, автор низки споруд в м. Одесі та інших містах півдня України.

Торрічеллі, Джорджо. Палац графа М. Толстого в Сабанеєвому провулку в м.Одесі
Торрічеллі, Джорджо. Будинок Англійського клубу в м. Одесі.
Торрічеллі, Джорджо. Спасо-Преображенська церква у с. Мошнах Черкаської області

Життєпис

Народився в італійській сім’ї художника з м. Лугано Дж. Торрічеллі, котрий з 1819 працював у м. Одесі. Отримавши архітектурну освіту за кордоном (навчальний заклад не з’ясовано), 1823 (за іншими даними — 1819) прибув до м. Одеси, де його стали називати Георгієм (Григорієм) Івановичем. Працював у Одеському будівельному комітеті, з 1827 був архітектором Другої частини міста; на цій підставі його іноді називають головним архітектором м. Одеси. 1826 виконав генеральний план м. Одеси. У 1830-х — 1840-х за його проєктами в місті споруджено й перебудовано понад 100 житлових, торговельних, господарських, промислових, сакральних та адміністративних будівель і споруд. Виконав низку реалізованих проєктів для міст Алушти, Керчі, Кишинева, Ялти, села Мошни та ін.

Творчість

Дотримувався стилістики пізнього класицизму, так званого ампіру, проте у проєктуванні особняків звернувся до стилістики романтизму, започаткувавши використання архітектурних форм неоготики й неороманського стилю. У сакральних спорудах поєднував чіткі симетричні пізньокласицистичні загальні композиції з архітектурними деталями стилів мавританського, російсько-візантійського та неоготики. Опрацював проєкти забудови міських вулиць і площ. Їхню забудову здійснював за принципом формування цілісних архітектурних ансамблів. Узяв участь у створенні ансамблю Приморського бульвару в Одесі.

Найбільш визначними вважають ансамблі торговельних споруд Старобазарної площі з прилеглими вулицями (1830-і — поч. 1840-х, збережено частково), торговельний комплекс Пале-Рояль (1836, не збережено), ансамблі Біржової (тепер Думської) і Театральної площ.

Інші витвори Торрічеллі :

  • будинок графа О. Лідерса (1790–1874; тепер Україна) на вулиці Ланжеронівській у м. Одесі, 1820-і;
  • церква Святого Іоанна Золотоустого у м. Ялті, 1832–1837;
  • перебудова Сабанеєвого мосту в м. Одесі, 1834–1836;
  • палац штаб-ротмістра М. А. Хорвата, з 1870-х — графа М. Толстого (1835–1898; тепер Україна) у Сабанеєвому провулку (тепер — Будинок учених) у м. Одесі, 1830-і;
  • ансамбль великих парадних сходів на г. Мітридат у м. Керчі, 1830-і [разом з О. Дігбі (1805–1842; тепер Україна)];
  • Спасо-Преображенська церква у с. Мошнах Черкаської області, 1830–1840;
  • церква Святого Федора Стратилата у м. Алушті, 1837–1842;
  • будинок Англійського клубу в м. Одесі, 1842.

Цитата

В. Тимофієнко:
«Відзначався надзвичайною творчою активністю, всі завдання виконував на високому художньому рівні, проєктував споруди різного призначення, уміло вирішував інженерні питання.»

 (Цит. за: Тимофієнко В. І. Зодчі України кінця XVIII – початку ХХ століть: Біографічний довідник. Київ : Науково-дослідний інститут теорії та історії архітектури і містобудування, 1999. С. 370).


Література

  1. Тимофієнко В. І. Зодчі України кінця XVIII — початку ХХ століть: Біографічний довідник. Київ : Науково-дослідний інститут теорії та історії архітектури і містобудування, 1999. С. 370–373.
  2. Тимофієнко В. І., Вечерський В. В., Сердюк О. М. та ін. Історико-містобудівні дослідження Одеси / За ред. В. В. Вечерського. Київ : Фенікс, 2008. 157 с.
  3. Пилявский В. А. Зодчие Одессы. Историко-архитектурные очерки. 2-е изд. Одесса : Optimum, 2010. 212 с.

Автор ВУЕ

В. В. Вечерський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Торрічеллі, Джорджо // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Торрічеллі, Джорджо (дата звернення: 29.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
10.01.2024

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України



Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶