(Перенаправлено з Будівля Центру мистецтв ім. Ж. Помпіду в Парижі)

Будівля Національного центру мистецтва й культури імені Жоржа Помпіду в Парижі

Буді́вля Націона́льного це́нтру мисте́цтва й культу́ри і́мені Жо́ржа Помпіду́ в Пари́жі (фр. Centre national d'art et de culture Georges-Pompidou) — багатофункціональний культурний центр, визначний архітектурний об’єкт, Франція.

Будівля Національного центру мистецтва й культури імені Жоржа Помпіду в Парижі.
Проєкт Р. Піано і Р. Роджерса
Загальний вигляд у забудові кварталу Бобур
Загальний вигляд
Фрагмент фасаду

Споруда, яку скорочено називають «Центр Помпіду» або «Бобур», міститься в історичному районі Бобур на правому березі р. Сени на схід від Лувру неподалік від Севастопольського бульвару та історичної будівлі Отель-де-Віль, у якій розташована паризька мерія. Займає прямокутний у плані квартал серед щільної багатоповерхової житлової забудови. Завдяки екстравагантному архітектурному вирішенню є домінантою в середовищі. Із західного боку прилягає прямокутна площа Ж. Помпіду. Перед південним фасадом — вузька витягнута площа Ігоря Стравінського, посеред якої є музичний фонтан Стравінського з мобільними скульптурами, які рухаються під напором води у супроводі музики композитора.

Історична довідка

1968 президент Франції Ж. Помпіду вирішив створити центр сучасного мистецтва і культури на плато Бобур на пустирі, що залишився після знесеної в 1930-х деградованої старої забудови. 1970 оголошено міжнародний конкурс на найкращий проєкт будівлі, на який надійшла 681 заявка із 49 країн. 1971 переміг прокєт архітекторів Р. Піано і Р. Роджерса [за участі Д. Франчіні (1938–2009; Італія), котрий не брав участі в подальшому проєктуванні].

Споруду збудовано протягом 1973–1976 й урочисто відкрито 31.01.1977. Вартість склала 500 млн франків (76 млн. євро). Несподівана для історичної забудови Парижа епатажна архітектура будівлі викликала шок і несприйняття парижан. Найчастіше її порівнювали з газовим чи нафтопереробним заводом, а газета «Ле монде» (фр. Le Monde) 18.01.1977 назвала це переворотом, зґвалтуванням, архітектурним Кінг-Конгом. Зрештою архітектурні критики назвали це «культурною машиною». Сьогодні це один із символів столиці Франції, третя за відвідуваністю пам’ятка після Лувру й Ейфелевої вежі.

1997–1999 проведено реконструкцію будівлі, яка збільшила її загальну площу до 100 тис. кв. м. 2018–2019 виконано ремонт. 26.01.2021 Міністерство культури і комунікації оголосило, що наступна реконструкція будівлі запланована на 2023–2027 з орієнтовною вартістю 200 млн. євро. Зараз тут містяться Національний музей сучасного мистецтва, Центр промислового дизайну, Інститут дослідження і координації акустичних мистецтв і музики (дітище П. Булеза), публічна бібліотека, виставкові, театральні й концертні зали, кінозали, ресторани й кафе, крамниці тощо.

До початку пандемії коронавірусної інфекції COVID-19 щорічно Центр відвідувало від 3,6 до 6 млн. осіб, іноді — до 80 тис. щоденно.

Характеристика

Будівля належить до архітектурного напряму хай-тек із візуальним акцентуванням інженерно-технічних характеристик об’єкта. Архітектори ніби вивернули будинок назовні, як рукавичку: те, що зазвичай було приховане всередині — опорні конструкції, ліфти, ескалатори, труби водогону, каналізації, вентиляції, електропостачання тощо — винесено на фасади і яскраво розфарбовано: опорні конструкції білого кольору, вентиляційні труби — синього, водогінні — зеленого, електропостачання — жовтого, ліфти й ескалатори — червоного, вентиляційні витяжки з двох підземних поверхів — білого. Завдяки цьому всередині будівлі утворився повністю вільний, без проміжних стін і опор, відкритий внутрішній простір 48 м завширшки, який можна використовувати без обмежень для будь-якої культурно-освітньої та мистецької діяльності.

Десятиповерхова споруда є скляним паралелепіпедом 166 м завдовжки, 60 м завширшки і 42 м заввишки. Два поверхи підземні. На плоскому даху є оглядовий майданчик. З нього відкривається панорама історичного центру м. Парижа. Попри архітектурно-пластичне й кольорове вирішення будівлі, максимально контрастне щодо довколишньої історичної забудови, загальні габарити й висота Центру Помпіду відповідає будинкам у прилеглих кварталах, не створюючи дисонансу в архітектурному середовищі.

Значення

Національний центр мистецтва й культури імені Жоржа Помпіду в Парижі став революційним об’єктом, що «перевернув світову архітектуру з ніг на голову» [за висловом газети «Нью-Йорк таймс» (англ. The New York Times), 2007] і започаткував хай-тек як авторитетний і популярний напрям у світовій архітектурі, що успішно розвивається дотепер. Реалізація цього проєкту дала поштовх так званим великим президентським проєктам наступних очільників Франції: Музей Д’Орсе, Великий Лувр, Національна бібліотека Франції, Опера Бастилії, Арка Дефанс.

Додатково

За задумом президента Ж. Помпіду, створення в центрі м. Парижа нового типу закладу культури, присвяченого всім формам сучасного творчості, мало вирішити чотири головні проблеми:

  • зупинити занепад Парижа у сфері мистецтва та зберегти його головну роль у сучасному світовому мистецтві, що почала переходити до м. Нью-Йорка;
  • відкрити світові французьку творчість та через міждисциплінарність сприяти висловленню нових художніх форм;
  • встановити зв’язок найсучаснішого мистецтва з найширшою публікою; це можливо за умови, що державні органи повною мірою виконають свою роль посередника;
  • створити в Парижі пам’ятку, що представляє архітектуру другої половини 20 ст.

Література

  1. Буссальи М. Понимать архитектуру / Пер. с ит. Москва : ЗАО «БММ», 2007. С. 370–371.
  2. Dufrêne B. Centre Pompidou: trente ans d'histoire. Paris : Editions du Centre Pompidou, 2007. 664 p.
  3. Piano R. Giornale di bordo. Autobiografia per progetti 1966–2016. Genova : Fondazione Renzo Piano ; Antella : Passigli, 2016. 419 p.

Автор ВУЕ

В. В. Вечерський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Будівля Національного центру мистецтва й культури імені Жоржа Помпіду в Парижі // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Будівля Національного центру мистецтва й культури імені Жоржа Помпіду в Парижі (дата звернення: 1.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
06.04.2021

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶