Біржі будівля у Санкт-Петербурзі

Бі́ржі буді́вля у Санкт-Петербу́рзіархітектурна пам’ятка; складник пам’ятки всесвітньої спадщини ЮНЕСКО, РФ.

Проєкт головного фасаду архітектора Дж. Кваренгі 1781

Біржі будівля у Санкт-Петербурзі

Країна Росія
Місце розташування Санкт-Петербург
Рік внесення 1990
Критерії i, ii, iv, vi
Головний фасад
Панорама центру міста з річки Неви зі стрілкою Василівського острова. Гравюра художника В. Фаворського

Міститься у центрі м. Санкт-Петербурга на стрілці Василівського острова, що є мисом на східному кінці цього острова між річками Великою і Малою Невою. Місце розташування споруди, на яке зорієнтовано вісь р. Неви, є зоною найвищої композиційної активності у річковому ландшафті центру міста. Це обумовило намір Петра І 1724 тут спорудити головний храм нової столиці в ім’я святого Апостола Андрія Первозваного (проєкт розроблено, але не реалізовано у зв’язку зі смертю імператора).

Історична довідка

1781 архітектор Дж. Кваренгі виконав проєкт біржі, згідно з яким будівництво, розпочате 1783, доведено до вінчального карниза і 1787 зупинено за нез’ясованих причин.

Імператор Олександр І 1804 розпорядився недобудовану споруду знести й доручити проєктування нової архітектору Ж. Ф. Тома де Томону. Основу нової будівлі урочисто заклав Олександр І 23.06.1805, напередодні головного масонського (див. Масонство) свята — Різдва святого Іоанна Предтечі. 1805–1810 споруджено насипну платформу, яка на 120 м вдається в р. Неву від лінії природного берега, корпус біржі й дві ростральні колони обабіч. Фасади біржі прикрасили скульптурні композиції Ф. Щедріна (1751–1825) та І. Прокоф’єва (1758–1828; обидва — Росія). Уся архітектурна композиція втілила символіку Єрусалимського храму царя Соломона як масонського святилища. Тут діяли Санкт-Петербурзька біржа, інші заклади. 1913–1914 під час реконструкції влаштовано залізобетонне циліндричне склепіння над головним залом. 1939–2014 тут містився Центральний військово-морський музей, тепер будівлю передано Державному Ермітажу для експозиційних потреб.

Характеристика

Монументальна великомасштабна будівля завершила стрілку Василівського острова на найважливішому з точки зору містобудівної композиції місці, добре проглядаючись з обох берегів р. Неви. Відтворює тип античного греко-римського храму-периптера з 10-колонним портиком римо-доричного ордера на головному фасаді. Нарочито монументальні колонади з масивним антаблементом оточують будівлю по периметру. Вінчає фасад трикутний щипець із великим арковим вікном і скульптурною композицією в ньому. Рустування фасадних поверхонь і лапідарні форми великих вікон також підкреслюють нарочиту небуденність цієї архітектури. Застосований тут тип периптерального храму є несумісним із функцією комерційної будівлі й пояснюється прихованою для непосвячених сакральною масонською символікою.

Значення

Будівля є одним із найдовершеніших зразків архітектури пізнього («Олександрівського») класицизму, який іноді називають російським ампіром, і має статус об’єкта культурної спадщини народів РФ федерального значення. Це важлива складова пам’ятки всесвітньої спадщини ЮНЕСКО «Історичний центр Санкт-Петербурга і пов’язані з ним групи пам’яток», внесеної 1990 до Списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО під № 540.

Додатково

Біржі будівля у Санкт-Петербурзі є символічним об’єктом, який відповідно до масонського вчення сакралізує весь навколишній простір, представлений ключовими спорудами столиці імперії: Адміралтейством, імператорським Зимовим палацом, Ісаакіївським собором на одному березі р. Неви й Петропавлівською фортецею з Петропавлівським собором — на іншому. Це добре передають малярські й графічні твори провідних російських художників, зокрема А. Остроумової-Лебедєвої (1871–1955), В. Фаворського.

Теперішній ансамбль споруд біржі з двома ростральними колонами і півкруглою в плані площею на платформі перед головним фасадом є одним із сакральних символів «Нового Єрусалима на Неві».

Цитати

Переклад:
«Найграндіозніше втілення єрусалимської ідеї створив у Петербурзі старший син Павла І Олександр І, хоча незрозуміло, чи приймав він коли-небудь посвяту і чи перебував у ложах. Йдеться про стрілку Василівського острова. Це місце, самою ландшафтною ситуацією призначене для головного столичного храму, повною мірою оцінив ще Петро І».
Оригінал:
«Самое грандиозное запечатление иерусалимской идеи создал в Петербурге старший сын Павла І, Александр І, хотя неясно, принимал ли он когда-нибудь посвящение и состоял ли в ложах. Речь идет о стрелке Васильевского острова. Место это, самой ландшафтной ситуацией предназначенное для главного столичного храма, было в полной мере оценено (еще) Петром І».

Переклад:
«Будівля Біржі стояла перед справжнім і тому невидимим храмом, даючи “належний предмету” майданчик, дивлячись з якого кожен, хто “має очі розуму”, споглядав би таїнство масонського “діяння”. Усе разом могло переживатися як грандіозна алегорія “водіння до світла”, або, інакше кажучи, просвіти».
Оригінал:
«Здание Биржи предстояло истинному и потому невидимому храму, давало “приличную предмету” площадку, глядя с которой каждый, “имея очи мысленная”, созерцал как бы таинство масонского “делания”. Все вместе могло переживаться как грандиозная аллегория “вождения к свету”, или, иначе говоря, просвещения».

 (Цит. за вид.: Каганов Г. Иерусалим на Неве: Черты святыни в образе Санкт-Петербурга XVIII–XIX векав // Сучасні проблеми дослідження, реставрації та збереження культурної спадщини: Збірник наукових праць з мистецтвознавства, архітектурознавства і культурології. Вип. 2. Київ : Видавничий дім А + С, 2005. С. 96, 102. Переклад В. Вечерського.)


Література

  1. Грабарь И. Тома де Томон // История русского искусства. Т. 3. Москва : Кнебель, 1914. С. 491–502.
  2. История русской архитектуры. Санкт-Петербург : Стройиздат, 1994. С. 394–395.
  3. Каганов Г. Иерусалим на Неве: Черты святыни в образе Санкт-Петербурга XVIII–XIX веков // Сучасні проблеми дослідження, реставрації та збереження культурної спадщини: Збірник наукових праць з мистецтвознавства, архітектурознавства і культурології. Вип. 2. Київ : Видавничий дім А + С, 2005. С. 87–105.
  4. Вечерський В. Курс історії архітектури країн Східної Європи. Київ : Видавництво «АртЕк», 2007. С. 127–128.

Автор ВУЕ

В. В. Вечерський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Біржі будівля у Санкт-Петербурзі // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Біржі будівля у Санкт-Петербурзі (дата звернення: 7.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
13.03.2021

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶