Відокремлення школи від церкви

Відокре́млення шко́ли від це́ркви — конституційний демократичний принцип взаємовідносин держави та релігійних організацій, що полягає у десакралізації державної системи освіти та виховання, звільнення школи від адміністративного, фінансового, ідеологічного тощо впливу релігійних структур. Умова і гарантія свободи совісті, свободи віросповідання дітей, підлітків та їхніх батьків.

Історична довідка

У добу середньовіччя система освіти мала переважно релігійний характер, освітні заклади діяли під впливом і контролем релігійних інституцій, духовенства. За епохи Ренесансу шкільне навчання набуло світського характеру. Просвітники 17–18 ст. пропагували ідеї утвердження світської освіти, звільнення шкільного навчання від релігійної догматики і схоластичних методів виховання й навчання. Створення обов’язкової для всіх громадян світської та безоплатної школи, вилучення релігії зі шкільної освіти обстоювали Й.-Г. Фіхте,
Й. Ф. Песталоцці, Ф. А. В. Дістервег, Ф. Шлеєрмахер та ін.

Першими європейськими країнами, де шкільна освіта була відокремлена від церкви, стали Франція та Швейцарія (поч. 20 ст.). У Великій Британії з 1918–1919 релігійне навчання у загальноосвітніх школах законодавчо визнано необов’язковим.

Міра послідовності у реалізації принципу світської освіти в різних країнах неоднакова: від повної заборони викладання релігійних предметів у загальних школах (Франція, США) до можливості державної підтримки такого навчання для традиційних конфесій. Низка європейських країн допускає (не забороняє) релігійне навчання в державних школах і законодавчо закріплює таку можливість (наприклад, Чехія, Литва, Польща).

Питання про відокремлення школи від церкви зринало в роки Української революції: у проєкті «Основного державного закону УНР» було визначено, що публічні школи не можуть мати конфесійного характеру.

Характеристика

Згідно з цим принципом, навчально-виховний процес у закладах освіти (за винятком тих, що засновані релігійними організаціями) мусить бути вільним від втручання і контролю з боку церков, релігійних організацій. Не дозволено викладання релігійних дисциплін, Закону Божого, катехизація, примусове залучення учнів до релігійних заходів або ритуалів (наприклад, молитви) під час навчального процесу. Заборонено створення в освітніх закладах релігійних організацій, залучення представників духовенства (без спеціальної педагогічної освіти, засвідченої дипломом державного зразка) до навчально-виховного процесу.

В Україні принцип відокремлення школи від церкви закріплений у Конституції України (ст. 35), законах України «Про свободу совісті та релігійні організації» (1991), «Про позашкільну освіту» (2000) «Про освіту» (2017), «Про повну загальну середню освіту» (2020).

Державні та комунальні заклади освіти в Україні відокремлені від церкви (релігійних організацій), мають світський характер, доступ до різних видів і рівнів освіти наданий громадянам незалежно від їхнього ставлення до релігії. Заборонені обмеження на провадження наукових досліджень, поширення їхніх результатів або включення їх до загальноосвітніх програм за ознакою відповідності / невідповідності положенням будь-якої релігії або атеїзму.

Разом з тим у державних закладах освіти можуть викладати релігієзнавчі дисципліни, які надають загальні відомості про історію, віровчення, етику, релігійні практики головних релігій світу та основних конфесій, що діють в Україні, поширюють цінності діалогу, толерантного ставлення до носіїв різних світоглядних переконань. ПАРЄ рекомендує всім державам-членам Ради Європи знайомити учнів, студентів із історією, філософією основних релігій (резолюції № 1720 від 2005, № 1804 від 2007).

Своєю чергою, релігійну освіту мають здійснювати самі релігійні організації в системі власних духовних навчальних закладів, позашкільного навчання, програм освіти дорослих. Релігійні організації мають право створювати для релігійної освіти дітей і дорослих освітні заклади і групи (відповідно до своїх внутрішніх настанов), а також проводити навчання в інших формах; використовують для цього приміщення, що їм належать або надані у користування. Приватні заклади освіти мають право самостійно визначати релігійну спрямованість власної освітньої діяльності.

Релігійне навчання та виховання дітей є справою їхніх батьків (опікунів). Громадяни можуть опановувати релігійне віровчення та здобувати релігійну освіту індивідуально або колективно, вільно обираючи мову навчання.

Викладачі релігійних віровчень і релігійні проповідники зобов'язані виховувати своїх слухачів у дусі терпимості та поваги до громадян, які не сповідують релігії, та до вірян інших віросповідань.

Широку публічну та експертну дискусію викликали в Україні спроби запровадження в школах обов’язкових уроків християнської освіти, дисциплін «Християнська етика», «Основи християнської етики» тощо, зокрема й залучення до викладання таких дисциплін священників.

Джерела

Література

  1. Бабій М. Державна політика щодо свободи совісті й релігії: сутність і практика // Людина і світ. 2004. № 3. С. 16–19.
  2. Владиченко Л. Д. Україна та Польща: компаративний аналіз відносин між державними та релігійними інституціями. Канів : Родень, 2014. 368 с.
  3. Алмаші І. М., Алмаші М. М., Белюга А. В. та ін. Конституційне право України. 8-ме вид., перероб. та допов. Ужгород : Гельветика, 2018. 409 с.
  4. Тертишник В. Конституція України. Науково-практичний коментар. 2-ге вид., допов. і перероб. Київ : Алерта, 2023. 464 с.

Автор ВУЕ

М. Ю. Бабій


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Бабій М. Ю. Відокремлення школи від церкви // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Відокремлення школи від церкви (дата звернення: 27.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
02.02.2021

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶