Гражда

Гра́ждакомплекс житлового будинку і господарських споруд на Гуцульщині, які утворюють замкнутий прямокутний двір.

Гражда. Рисунок В. Самойловича
Двір гражди в Музеї народної архітектури і побуту Національного заповідника «Давній Галич»

Інші назви — замкнутий двір, «хата в брамах».

Характеристика

Комплекс дерев’яних споруд, зведених у зрубних (див. Зруб) конструкціях, з глухими зовнішніми стінами, брамою і хвірткою. Центром була хата, що складалася з хоромів (сіней), двох житлових приміщень обабіч та комори. З тилу і з боків прилягали притули (приміщення для худоби), накриті спільним з хатою стрімким дахом. Уздовж головного фасаду хати був піднятий над землею ґанок у вигляді тераси під широким звисом хатнього даху. Вимощений кам’яними плитами двір перед хатою мав зрубну огорожу. До неї по периметру прилягали господарські приміщення — кліть (комора для харчів), стайня, хлів чи хлівець, дровітня, піддашшя у вигляді навісу чи критої галереї. Такий устрій селянського двору зумовлено суворими природно-кліматичними й соціальними умовами життя в Карпатах, де між житлами була значна відстань. У гражді компактне розташування усіх споруд, об’єднаних дахами, дозволяло поратися по господарству під час негоди, маючи захист як від неї, так і від лісових звірів та лихих людей.

Появу гражди як розвиненого типу житла в Карпатах датують 12–13 ст., хоча найдавніша науково зафіксована гражда датована 1692. Схожий тип селянського житла відомий на Поліссі, де він називається «окружний двір». Площа гражди від 120 до 400, іноді — до 600 кв. м. Відомі гражди (19 ст.) з двома і трьома дворами. У цьому разі двір перед хатою називали подвір’ям. Другий двір — задвір’я — призначався для худоби й був оточений стайнями. У третьому дворі містилася пасіка.

Додатково

Тепер окремі зразки гражд збереглися у музеях народної архітектури та побуту (у містах Львові, Києві, в Національному заповіднику «Давній Галич»). У с. Криворівня (Верховинський район, Івано-Франківська область) збереглася гражда Івана Харука початку 19 ст., в якій бував І. Франко.

Література

  1. Самойлович В. Українське народне житло. Київ : Наукова думка, 1972. С. 20–21.
  2. Народна архітектура Українських Карпат XV-XX ст. Київ : Наукова думка, 1987. С. 36–41.

Автор ВУЕ

В. В. Вечерський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Гражда // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Гражда (дата звернення: 2.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
25.01.2022

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України




Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶