Ковнір, Стефан Дем'янович

Ковнірівський корпус Києво-Печерської лаври

Ковнір, Стефан Дем'янович

Народження 1695
Місце народження Гвоздів
Смерть 1786
Місце смерті Київ
Місце діяльності Україна
Напрями діяльності архітектура, будівництво

Ковні́р, Стефа́н Дем’я́нович (Степан; 1695, с. Гвоздів, тепер Обухівського району Київської області, Україна — 1786, м. Київ, тепер Україна) — будівельний підрядник доби бароко, будівничий низки споруд у м. Києві й на Київщині.

Троїцька церква Китаївської пустині в Києві
Собор Антонія і Феодосія у Василькові
Палітурня (корпус № 13) Києво-Печерської лаври

Життєпис

Народився в селянській сім'ї. Орієнтовно 1720 переїхав до м. Києва, оселився на Печерську як підданий Києво-Печерської лаври. З 1721 брав участь у відбудові мурованих лаврських споруд після пожежі 1718. Надалі протягом 60 років у теплий сезон працював на будовах м. Києва спершу як муляр, потім – як організатор будівництва, підрядник, керівник артілі будівничих. У холодну пору року, коли будівельні роботи припинялися, торгував худобою і м'ясом, мав власну крамницю і був одним із найзаможніших киян. З 1750 його зараховано до міщан і з 1756 названо майстром, тобто фахівем, що мав право самостійно провадити й очолювати будівництво будь-яких споруд. Мав кількох учнів — підмайстрів. Питання про те, чи був С. Ковнір неписьменним, є дискусійним. Відомо, що він добре розумівся на архітектурних креслениках.

Творчість

За визнанням самого майстра, він був самоуком, котрий навчався під час практичної роботи на численних будовах Києво-Печерської лаври 1720-х — 1730-х. Працював під керівництвом провідних київських архітекторів: Й. Г. Шеделя, П. Нейолова, І. Григоровича-Барського, І. Ф. Мічуріна (1700–1763; тепер РФ). Брав участь у післяпожежній відбудові Успенського собору Києво-Печерської лаври і друкарні (див. Києво-Печерської лаври друкарня), будівництві Великої дзвіниці та інших споруд Києво-Печерської лаври, Андріївської церкви, ймовірно — собору Різдва Богородиці в Козельці. У зрілому віці як майстер-керівник будівництва укладав контракти з замовниками, формував артіль майстрів різних будівельних спеціальностей, до якої входили й писарі, що вели документацію. Керуючись схематичними креслениками архітекторів П. Нейолова, І. Григоровича-Барського, самостійно вирішував питання щодо архітектурних форм, деталей і декору створюваних будівель і споруд. Працював у стилі українського бароко й протягом кількох десятиріч був головним будівничим Києво-Печерської лаври, надавши її ансамблю композиційної завершеності.

Твори С. Ковніра:

  • Ковнірівський корпус Києво-Печерської лаври 1721–1727, 1744–1760;
  • Підпірні стіни Києво-Печерської лаври 1749–1750;
  • Кловський палац у м. Києві 1753–1755 (за проектом П. Нейолова);
  • Дзвіниця на Дальніх печерах Києво-Печерської лаври 1754–1761 (за проектом П. Нейолова);
  • Дзвіниця Братського Богоявленського монастиря у Києві 1756 (за проектом І. Григоровича-Барського, не збережено);
  • Антонія і Феодосія собор у Василькові 1756–1758;
  • Палітурня (корпус № 13) у Києво-Печерській лаврі 1757–1770;
  • Дзвіниця на Ближніх печерах Києво-Печерської лаври 1759–1763 (за проектом, ймовірно, І. Григоровича-Барського);
  • Троїцька церква Китаївської пустині 1763–1767;
  • Фронтони на фасадах Успенського собору Києво-Печерської лаври 1767–1769.

Визнання

Створену С. Ковніром господарську споруду з північно-східного боку Успенського собору Києво-Печерської лаври названо іменем майстра — Ковнірівським корпусом.

1993 на фасаді собору Антонія і Феодосія у Василькові встановлено меморіальну дошку на честь С. Ковніра.

Цитата

С. Ковнір про себе:
«Обучивши себе при строєніях лаврських каменщицькому мастерству проізводіл оноє єліко мог з усердієм. От всяких монастирських повинностей лишався вільним, за труд же свій при камінному строєнії продолжаємий подлежащеє от Лаври завжди безобідно получал награжденіє.»

 (Цит за вид.: Кілессо Т. Аспекти будівельної діяльності Стефана Ковніра // Українська академія мистецтва. Дослідницькі та науково-методичні праці. Вип. 6. Київ, 1999. С. 135).


Додатково

За радянської доби С. Ковніра трактували як затурканого й убогого архітектора-кріпака, неписьменного вихідця з народу, яскрава творчість якого долала тяжкі соціальні обставини (Крицький Б. Архітектурно-будівельна діяльність Степана Ковніра // Питання історії архітектури та будівельної техніки України / Акад. буд-ва і архітектури УРСР, Ін-т теорії та історії архітектури і будівельної техніки. Київ, 1959. С. 95–137.). Це не відповідає дійсності як щодо його фахового і соціального стану, так і рівня освіченості (збереглися документи, підписані С. Ковніром особисто; див. Кілессо Т. Аспекти будівельної діяльності Стефана Ковніра // Українська академія мистецтва. Дослідницькі та науково-методичні праці. Вип. 6. Київ, 1999. С. 131–137.).

Література

  1. Холостенко М. Степан Ковнір: наукові повідомлення // Вісник Академії архітектури УРСР. 1947. № 3. С. 38.
  2. Крицький Б. Архітектурно-будівельна діяльність Степана Ковніра // Питання історії архітектури та будівельної техніки України / Акад. буд-ва і архітектури УРСР, Ін-т теорії та історії архітектури і будівельної техніки. Київ, 1959. С. 95–137.
  3. Асєєв Ю. Степан Ковнір // Образотворче мистецтво. 1971. № 1. С. 10.
  4. Кілессо Т. Аспекти будівельної діяльності Стефана Ковніра // Українська академія мистецтва. Дослідницькі та науково-методичні праці. Вип. 6. Київ, 1999. С. 131–137.

Автор ВУЕ

В. В. Вечерський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Ковнір, Стефан Дем'янович // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Ковнір, Стефан Дем'янович (дата звернення: 2.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
14.08.2022

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶