Меандр (архітектура, мистецтво)

Меандр. Хвилеподібний меандр у мозаїчному оздобленні підлоги античного грецького будинку 2-1 ст. до н. е.
Геометричний меандр в античному грецькому мистецтві
Подвійний геометричний меандр зі свастиками

Меа́ндр (грец. Μαίανδρος, від власної назви р. Меандра) — вид геометричного орнаменту.

Меандр — безперервна крива або ламана (переважно під прямим кутом) лінія, що утворює низку послідовних спіралей. Спрямованість спіралей орнаменту зазвичай зліва направо. Назва походить від найменування р. Меандра (тепер р. Великий Мендерес) на півострові Малій Азії, звивисте річище якої географ та історик Страбон порівняв із цим орнаментом.

Відомий із часів палеоліту. Значно поширився в архітектурі й мистецтві (мозаїки, розписи й рельєфи в інтер’єрах, декор фасадів, оздоблення кераміки, тканин, одягу тощо) Давньої Греції, згодом — у етрусків і Стародавньому Римі. Меандр як ламана під прямим кутом лінія (так званий геометричний меандр) значно поширеніший за пластичний, хвилеподібний. Два геометричні меандри, накладені один на одного з метричним зсувом на один крок (подвійний меандр), дають на перетині зображення хреста-свастики.

Меандр вважають найстародавнішим символічним зображенням природних стихій (передусім води). Його безперервність відображає невпинність руху, перебігу часу та людського життя.

Меандр широко застосовували в античних (див. Античність) архітектурі й мистецтві, а також у Візантійський імперії, Давній Русі (мозаїчні орнаменти в інтер’єрі Софійського собору в Києві), у стилях ренесанс, бароко, класицизм та історизм як стрічковий орнамент та обрамлення площин.

Література

  1. Мардер А. П., Євреїнов Ю. М., Пламеницька О. А. та ін. Архітектура: короткий словник-довідник. Київ : Будівельник, 1995. С. 162.
  2. Тимофієнко В. Архітектура і монументальне мистецтво: терміни і поняття. Київ : Інститут проблем сучасного мистецтва ; Головкиївархітектура, 2002. С. 270.
  3. Клименюк Т., Проскуряков В., Ковальчук Х. Ілюстрований словник архітектурних термінів. 3-тє вид., допов. і перероб. Львів : Львівська політехніка, 2019. С. 24.

Автор ВУЕ

В. В. Вечерський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Меандр (архітектура, мистецтво) // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Меандр (архітектура, мистецтво) (дата звернення: 5.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
11.06.2023

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Архітектура будівель і споруд


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶