Миколаївська церква в Новгороді-Сіверському

Миколаївська церква в Новгороді-Сіверському. Вигляд з заходу
Вигляд з півночі
Поздовжній розріз церкви, що демонструє несиметричність конструкції верху
Графічна робота Вечерського В. В., 1984

Микола́ївська це́рква в Но́вгороді-Сі́верськомупам’ятка архітектури національного значення, Чернігівська область, Україна.

Загальні відомості

Дерев’яна одноверха церква розташована на краю високого плато, що мисом видається в наддеснянську долину. Вона позначає стародавній шлях від пристані на р. Десні до центру міста і є важливою архітектурною домінантою.

Історична довідка

Церкву збудовано 1764 коштом сотника Новгород-Сіверського С. Судієнка (1689–1763; тепер Україна).

Первісно церква мала 5 зрубів. Під час ремонту 1820 добудовано бічні вівтарі й присінки (тамбури) з ґанками та портиками. 1960–1970 пам’ятку реставрували і присінки з ґанками й портиками розібрали. 1979 тут відкрили музейну експозицію у складі Новгород-Сіверського філіалу Чернігівського архітектурно-історичного заповідника.

На початку 1990-х церкву повернуто православній громаді.

Характеристика

Пам’ятка належить до споруд центричного типу: п’ятидільна, хрещата в плані, без виділення центральної дільниці в зовнішніх об’ємах. 5 зрубів квадратні в плані, однакових розмірів (7,5 х 7,5 м). 2 східні прибудови однакові, розмірами 5 х 6 м. Центральна дільниця плану увінчана восьмигранним двозаломним верхом асиметричної конструкції, оскільки трикутні плоскі пандативи, які забезпечують перехід від четверика до восьмерика, розташовані на різній висоті з різницею між східною і західною гранями у 2,25 м. Тому несиметричними є і арки-вирізи, що ведуть із центру в північне й південне рамена. При цьому західна арка-виріз симетрична. Асиметрична конструкція центрального верху, зумовлена прагненням поставити високий іконостас у низенькій церкві, є унікальною архітектурною рисою, що не притаманна жодній іншій пам'ятці в Україні. Бабинець і вівтар перекрито плоскими стелями по двох навхрест покладених мережаних сволоках. У кутах збереглися скісні ригелі-затяжки та пандативи. Це свідчить про те, що первісно ці зруби також вінчалися восьмигранними верхами з заломами, такими ж, як у південному й північному раменах. Ці два верхи були розібрані під час перебудови храму 1820. Північне й південне рамена перекриті стрімкими восьмигранними заломами стіжкової форми, схованими в об’ємах дахів. Зовні всі рамена хреста мають двосхилі дахи з маленькими димничками на причілках. В інтер’єрі простір центрального верху, висотно розкритий і щедро освітлений завдяки великим прямокутним вікнам, розміщеним у 3 яруси, підкреслений низькими перекриттями затемнених бічних рамен. Усі зруби однієї висоти, тому зовні суттєвим є контраст між масивними стінами й витонченими формами центрального ярусного верху. Церква складена з брусів на цегляному підмурку. Зовні стіни вертикально пошальовані дошками з нащільниками. Збереглися різьблені: ригелі, затяжки, одвірки п`ятикутних обрисів і карнизи.

Значення

Миколаївська церква належить до визначних, добре збережених витворів сакральної архітектури 18 ст. як регіону Чернігово-Сіверщини, так і України загалом.

Додатково

Згідно з місцевим переказом, церкву поставлено на місці храму княжої доби, зведеного, за літописними свідченнями (1086) «за градом». Проте археологічні дослідження 1979 спростували цю версію.

Цитата

«Майстер оцінив красу місцевості і збудував церкву, що справді оздобила природний краєвид, органічно «вписалася» в нього. Вона вабить своїм виглядом кожного, хто підіймається крутими схилами від Десни до міста».

 С. Таранушенко, історик архітектури, мистецтвознавець.

(Цит. за: Таранушенко С. Дерев'яна монументальна архітектура Лівобережної України. 2-ге вид. Харків : Савчук О. О., 2017. С. 418).


Література

  1. Логвин Г. Чернигов, Новгород-Северский, Глухов, Путивль. Москва : Искусство, 1980. С. 187–190.
  2. Вечерський В. В., Годованюк О. М., Тиманович Є. В. та ін. Пам'ятки архітектури й містобудування України: Довідник Державного реєстру національного культурного надбання. Київ : Техніка, 2000. С. 308.
  3. Вечерський В. Пам’ятки архітектури й містобудування Лівобережної України: виявлення, дослідження, фіксація. Київ : Видавничий дім А.С.С., 2005. С. 159–160.
  4. Таранушенко С. Дерев'яна монументальна архітектура Лівобережної України. 2-ге вид. Харків : Савчук О. О., 2017. С. 418–422.

Автор ВУЕ

В. В. Вечерський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Миколаївська церква в Новгороді-Сіверському // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Миколаївська церква в Новгороді-Сіверському (дата звернення: 5.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
21.04.2020

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶