(Перенаправлено з Сулейман хан джамі)

Мечеть Селіма в Феодосії

Мече́ть Селі́ма в Феодо́сії, мечеть султана Селіма, Біюк-Джамі, Сулейман хан джамі — головна мечеть міста, втрачений об'єкт архітектурної спадщини, Автономна Республіка Крим, Україна.

Мечеть Селіма в Феодосії. Зображення на малюнку кінця 18 ст.
Головний фасад. Кресленик за обмірами В. Гесте 1798
План за обмірами В. Гесте 1798

Головна (соборна, п’ятнична) мечеть Кафи стояла в центрі міста. Її 2 мінарети заввишки 40 м були архітектурною домінантою. Тепер на цьому місці — Матроський сад.

Історична довідка

Збудовано 1520 на місці християнського храму (ймовірно — католицького Святої Агнеси) за повелінням султана Селіма І (1465–1520; тепер Туреччина); архітектор Сінан. Одне з її найменувань (Сулейман хан джамі або Шехзаде Сулейман-хан) пов’язане з тим, що мечеть почали будувати під час правління в Кафі 1509–1513 шехзаде (спадкоємця) Сулейман-хана, майбутнього султана Сулеймана І Пишного. Мечеть належала до типу колонно-купольних і цим схожа на іншу кримську мечеть того самого авторства — Джума-Джамі у м. Євпаторії. Після анексії Криму Російською імперією в мечеті влаштували православний храм і намагалися її перебудувати, ігноруючи оригінальне конструктивне вирішення. Внаслідок цього вона почала руйнуватися. Один мінарет зруйновано у 1780-х, другий — на зламі 18–19 ст.

1798 мечеть дослідив й обміряв архітектор В. Гесте (1763 або 1753 – 1832; Велика Британія), опрацювавши проект прибудови додаткового приміщення з боку аркадної галереї. Під приводом загрози руйнувань, ігноруючи протести місцевого населення, 1834 за наказом М. Воронцова мечеть розібрано. На її місці 1871–1873 збудовано собор Святого Олександра Невського, знищений 1933.

Характеристика

Мечеть Селіма прямокутна в плані, з відкритою аркадною галереєю на головному фасаді. Центральне приміщення тридільне: посередині квадратний у плані молитовний зал, перекритий сферичним куполом на гранчастому підбаннику, що спирається на кутові пандативи. Молитовне приміщення мало два балкони, куди провадили широкі двомаршеві сходи. Мінарет (первісно їх було два) прибудований до бічного фасаду. Конструкція його традиційна — кубічна основа, яка за допомогою зрізаної багатогранної піраміди переходить у циліндричну вежу з крученими сходами всередині, балконом нагорі й наметовим дахом. Оригінальністю вирішення відзначалася аркада головного фасаду: стрільчасті арки спиралися на 6 мармурових колон. Кожна з 5 частин галереї були увінчані куполом на восьмигранному підбаннику. Підбанник великого центрального купола мав складну конструкцію: нижній восьмигранник переходив у 16-гранну призму, яка несла сферичний купол.

Значення

Мечеть Селіма в Феодосії була визначною пам’яткою ісламської архітектури історичної доби Великого османського стилю. Програмою відтворення видатних пам’яток історії та культури України, яку Уряд затвердив 1999, передбачалося відтворити мечеть Селіма. 2003 та 2009 Духовне управління мусульман Криму ініціювало відбудову мечеті, проте Рада Міністрів АР Крим цього не підтримала.

Література

  1. Вечерський В. Втрачені об'єкти архітектурної спадщини України. Київ : Науково-дослідний інститут теорії та історії архітектури і містобудування, 2002. С. 482–483.

Автор ВУЕ

В. В. Вечерський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Мечеть Селіма в Феодосії // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Мечеть Селіма в Феодосії (дата звернення: 6.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
25.02.2022

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶