Джума-Джамі

Джума́-Джамі́ (від турец. Cuma Cami — П’ятнична мечеть) — мечеть у м. Євпаторії, пам’ятка архітектури національного значення, Автономна Республіка Крим, Україна.

Джума-Джамі
Джума-Джамі. План

Мурована купольна споруда стоїть в історичному центрі міста поблизу набережної і парку, є архітектурною домінантою. Поряд із мечеттю збережено залишки мусульманського кладовища з мармуровими надгробками.

Історична довідка

Збудовано 1552–1564 за правління хана Криму Девлет І Ґерая як головну в місті соборну (п'ятничну) мечеть за проєктом архітектора Сінана. Добудовано у 1570-х за правління хана Мехмеда ІІ Ґерая. У цій мечеті відбувалася одна з обов`язкових церемоній приведення до влади кримських ханів (за час існування мечеті проведено 18 таких церемоній). Документальні свідчення про це з автографами ханів зберігалися в мечеті.

Первісно мечеть мала два мінарети, один з яких зруйнувався 1798, другий — 1836. Мечеть ремонтували у середині 18 ст., 1827, 1839, 1896, 1962. За радянської влади тут був спершу склад, 1935–1941 — краєзнавчий музей, з 1985 — знову музей. 1976–1985 на підставі ґрунтовних наукових досліджень (розпочато 1962), виконано реставрацію пам'ятки з відбудовою обох втрачених мінаретів за проєктом архітекторів-реставраторів Є. Лопушинської (1920–1995; Україна) та І. Іваненко: ззовні розкрито арки галереї, реставровано кам'яні наличники вікон, кам'яне мурування стін, повністю замінено двері й вікна. В інтер'єрі оновлено тиньк, підлогу вимощено каменем, замінено дерев'яний настил галереї. Реставровано міхраб і мінбар.

1990 мечеть повернули мусульманам-суннітам. Після окупації Криму Росією 2014 її уряд незаконно оголосив 2015 мечеть Джума-Джамі у м. Євпаторії об’єктом культурної спадщини народів РФ федерального значення.

Характеристика

Купольну мечеть створено у великому османському стилі (турецькому класичному стилі), заснованому на творчому переосмисленні архітектурних форм Софійського собору в Константинополі. Споруда, мурована з вапняку і черепашнику, прямокутна в плані. Квадратного плану центральний об'єм угорі переходить у восьмигранник, перекритий куполом, діаметром 11 м. В основі купола — 16 вікон. Купол спирається на пандативи й підпружні арки. Із заходу і сходу до центрального об'єму прилягають двоярусні галереї, що мають перекриття по дерев'яних балках й увінчані сферичними куполами по три з кожного боку. Південну частину перекрито конхою. З північного боку прилягає аркадна галерея, перекрита п'ятьма сферичними куполами на низеньких восьмериках. Окрім головного північного входу, в мечеть ведуть два бічні з порталами у вигляді кілеподібних арок. Зі сходу до входу прилягають зовнішні криті сходи, що ведуть на балкон. Вікна на фасадах мають різні форми й розміри. В інтер'єрі, поділеному чотирма пілонами на три нави, по центру південної стіни розміщено міхраб у вигляді гранчастої ніші заввишки 4,5 м, перекритої сталактитовим склепінням. Нішу фланкують напівколони з капітелями. На захід від міхраба височить піднята на висоту 4 м кафедра-мінбар. Її основа і сходи муровано з вапняка, сінь із наметовим завершенням, поручні сходів і вхідні двері виконано з дерева й розфарбовано.

Значення

Пам’ятка є унікальною за трьома ознаками: це одна з 300–350 точно атрибутованих (див. Атрибуція) споруд архітектора Ходжі Мімара Сінана; це єдиний його твір в Україні та єдиний в Україні зразок архітектурного витвору великого османського стилю — найвищого архітектурно-мистецького досягнення Османської імперії.

Література

  1. Пономарьова Л. Мечеть Джума-Джамі в Євпаторії // З історії української реставрації. Київ : Українознавство, 1996. С. 198–204.
  2. Тиманович Є. Мечеть Джума-Джамі // Пам’ятки архітектури й містобудування України: Довідник Державного реєстру національного культурного надбання. Київ : Техніка, 2000. С. 60–61.
  3. Мечеть Джума-Джами // Культурное наследие Крыма. Симферополь : Н. Оріанда, 2011. С. 50–51.

Автор ВУЕ

В. В. Вечерський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Джума-Джамі // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Джума-Джамі (дата звернення: 3.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
07.04.2023

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶