Шактизм

Храмова скульптура богині Дурги
Храм Калі в м. Дакшінешварі
(поблизу м. Калькутти, Індія)

Шакти́зм — умовна назва течій індуїзму, що об’єднанні шануванням і поклонінням Шакті — творчій силі, Богині-матері, втіленням жіночого початку. Один із головних напрямів у індуїзмі поряд із вайшнавізмом і шіваїзмом.

Загальна характеристика

Частина дослідників з опертям на археологічні розвідки аргументують, що цей культ сягає доарійської (доведичної) епохи, архаїчних вірувань, прадавнього вшанування Богині-матері та шаманізму.

У шактизмі шакті — космогонічний жіночий початок, глибинна енергія творення, творча сила свідомості. Вона є творцем, «матір’ю світу», тоді як Шіваміфах — її божественне подружжя) — лише інструментом для творення, середовищем, у якому воно відбувається. Шакті має величезний діапазон проявів — від вищого духовного первня до персоніфікації в образах Деві, Калі, Дурги, Парваті та ін. іпостасях.

Шакти спираються на авторитетні для них тексти (агами, нігами і тантри), здійснюють езотеричні обряди, пов’язані з практикою йоґи і специфічними психофізичними тренінгами (що суперечить брахманським ритуалам). Метою культової практики вважають зміну свого психофізичного статусу і внутрішню реалізацію божества у собі.

Найважливіші обряди шактів — шанування Шакті в різних образах та її атрибутів, поклоніння гуру, мантра-йоґа, янтар-йоґа тощо.

Шакті має різні прояви, але найшанованішою є група дашамагавідья (10 магавідій); Калі, Тара, Тріпура-Сундарі, Бгуванешварі, Чіннамаста, Бгайраві, Дгумаваті, Багаломукхі, Матангі, Камала.

Шактійські школи традиційно поділяють на два напрями:

  • дакшина-марга — шлях «правої руки», або ведична тантра;
  • вама-марга — шлях «лівої руки» (характерна практика панчамакра — «п’яти М», або елементів тантричного ритуалу: мадья, мамса, матсья, мудра, майтгуна).

Культ Шакті практикують у Бенгалії, Ассамі, Південній Індії, поширився у Камбоджі, на о. Ява.

Джерела шактизму

Дійшло чимало джерел, що засвідчують існування культу Шакті; перші згадки зафіксовані на девангарі, пракриті, санскриті тощо. Натепер досліджено лише незначну частину пам’яток.

Часом писемну культуру шактизму характеризують як ідентичну за давністю Ведам. Її витоки знаходять у Ріґведі (у тексті Шакті згадана як матір всього живого, втілення сили творіння, подано детальний опис богині світанку Ушас), Атхарваведі, упанішадах, пуранах. Ведичні тексти містять гімни, звернені до різних жіночих божеств [«матері богів» Адіті (букв. — Безмежна), її образ — абстрактний, практично позбавлений антропоморфних ознак, пізніше набуває андрогінного характеру; богині землі Прітхіві, богині Ушас та ін.] з молитвами про дарування родючості землі, приплоду свійській худобі, народження здорових дітей. Крім того, жіночі божества відіграють помітну роль у космогонічних міфах (сюжет про космогонічний союз Прітхіві і Дьяуса як прародителів всього сущого, включно з богами). Якщо патріархальний початок асоціювали з небом, то матріархальний — із землею.

Ідеї, що стали стрижневими у шактизмі й тантрі, містять пізніші літературні й іконографічні пам’ятки, як-от упанішади, епос і пурани. Передумови релігійно-філософської традиції шактизму знаходять у шакті-упанішадах, що славлять велику богиню та описують ритуали. До шакті-упанішад відносять «Деві-упанішади», «Сарасваті-рагасья-упанішади», «Субгаг’я-Лакшмі-упанішади», «Бгавана-упанішади», «Гуг’я-Калі упанішади» тощо. Всі вони підкреслюють верховенство жіночого початку при створенні світу. Тут Шакті — це й ім’я богині і важливий принцип творіння. Вона втілена у різноманітних образах богинь (Сарасваті, Калі, Тріпура); до неї можуть звертатися і як до єдиної сили — Деві. Виділяють і тенденцію об’єднувати всіх богинь ведійського пантеону під ім’ям Шакті. Аби підкреслити верховенство, називають також Магашакті (букв. — Велика сила). Магадеві (Велика богиня), Аді Шакті (Первинна сила), Магарані (Велика володарка), Джагадамба (Мати світу) та ін.

Тут же закладені й основи тантризму, пошуки способів єднання з образом Шакті і божественним Абсолютом у її подобі.

Епос «Магабгарата» містить гімни, присвячені богині Дурзі, «Рамаяна» згадує богинь Сіту, Діті, Адіті, Шачі, Ратрі та ін.

Витоки філософії шактизму знаходять у «Деві-пурані», «Деві-Бгаґавата-пурані», «Падмі-пурані», «Каліка-пурані», що присвячені Шакті, викладають міфологію та ритуали, проводять ідею розмежування чоловічого й жіночого первнів при створенні всесвіту.

Тантризм

Переважно із шактизмом (але частково з шіваїзмом та окремими течіями вішнуїзму) пов’язане таке специфічне явище, як тантризм.

Тантризм — релігійно-філософська езотерична традиція, що спирається на тантри як свої священні тексти. Це — варіант індуїзму, де чільного значення набув аспект жіночої енергії, потенції (шакті) світу й інших богів, джерела будь-якої іншої енергії. Тантри як різновид тексту укладені переважно у жанрі діалогу божественної подружньої пари Шіви й Шакті (Парваті, Дурги). Якщо вчителем є Шіва, тантри мають назву агами, якщо навпаки — нігами.

Філософські погляди тантризму еклектичні, переважають ідеї веданти і санкх’я-йоґи.

Література

  1. Kumar P. Shakti Cult in Ancient India (With Special Reference to the Puranic Literature). Varanasi : Bharatiya Publishing House, 1974. 325 p.
  2. Gupta S., Hoens D., Goudriaan T. Hindu Tantrism. Leiden : Brill, 1979. 267 p.
  3. The Hindu World / Ed. by S. Mittal, G. Thursby. New York; London : Routledge, 2004. 658 p.
  4. Kinsley D. Hindu Goddesses. Vision of the Divine Feminine in the Hindu Religious Tradition. Delhi : Motilal Banarsidass, 2005. 281 p.
  5. Dalal R. The Religions of India: A Concise Guide to Nine Major Faiths. New Delhy : Penguin Books India, 2010. 415 p.
  6. Nicholson А. Unifying Hinduism: Philosophy and Identity in Indian Intellectual History. New York : Columbia University Press, 2013. 380 p.
  7. Козловський І. А. Індуїзм // Релігієзнавство / Наук. ред. Д. В. Брильов. Київ : Дух і Літера, 2018. С. 115–137.
  8. Long J. D. Historical Dictionary of Hinduism. Lanham : Rowman & Littlefield Publisher, 2020. 474 p.

Автор ВУЕ

І. А. Козловський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Козловський І. А. Шактизм // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Шактизм (дата звернення: 28.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
02.09.2023

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶