Відмінності між версіями «Мімікрія соціальна»

Рядок 65: Рядок 65:
 
[[Категорія:Загальні соціологічні поняття]]
 
[[Категорія:Загальні соціологічні поняття]]
 
[[Категорія:Соціальні структури та соціальні відносини]]
 
[[Категорія:Соціальні структури та соціальні відносини]]
 +
[[Категорія:Психологічні науки]]
  
 
{{Оприлюднено
 
{{Оприлюднено

Версія за 10:39, 6 квітня 2024

Мімікрі́я соціа́льна (англ. mimicry — наслідування, імітування, грец. μῑμέομαι — наслідувати, уподібнюватися, відтворювати) — адаптивно-адаптувальний спосіб життєдіяльності, що полягає в опосередкованості дії, свідомому намірі людини (групи) вибірково уподібнюватися оточенню з метою виживання або досягнення успіху через приховування своєї істинної системи ціннісних орієнтацій та справжніх намірів.

Історична довідка

Суспільствознавство запозичило термін «мімікрія» з природничих наук. Натураліст Г. Бейтс (1825–1892; Велика Британія) уперше науково обґрунтував явище в доповіді «Про метеликів, що міметують» (1861). У його розумінні, мімікрія — це схожість різних організмів (що отримали назву мімети, міми, наслідувачі) з речами навколишнього середовища — моделями або взірцями. Теорію мімікрії розпрацьовували також натуралісти Ф. Мюллер (1821–1897; Німеччина) та Е. Б. Полтон (1856–1943; Велика Британія).

Учений Р. Каюа, аналізуючи мімікрію як біологічне явище, одним із перших висунув припущення про її існування в людському середовищі. Проте кваліфікував її як магічну силу (див. Магія), що виявляється в захисті живих істот від тиску природного та людського простору.

Мімікрію соціальну розглядають як один із захисних засобів адаптації різних соціальних верств і прошарків населення за несприятливих умов. Це поняття також використовували для характеристик політиків, їхньої політичної поведінки (мімікрія політична), корупції та ін.

Характеристика

Загальні особливості

У широкому розумінні мімікрію соціальну трактують як такий спосіб адаптивної поведінки, коли соціальні суб’єкти (індивіди, групи, спільноти), свідомо удаючись до подвійної моралі й амбівалентності особистісних ціннісно-нормативних систем, утілюють у життя різноманітні маскувальні соціальні ролі, які відповідають суспільним очікуванням чи соціальним нормам і стандартам, проте не є індивідуально властивими і визнаними. Виконання цих ролей здійснюється за допомогою імітаційних рольових ігор, які реалізуються завдяки відповідним вербальним кодам (жестам, рухам, міміці), патернам і практикам поведінки, що вводять в оману інших людей, іноді зіштовхують їх між собою для створення сприятливих умов для свого виживання, досягнення бажаного соціального статусу, влади, успіху, багатства.

Мімікрію соціальну спонукає прагматизм. Головний регулятор такої поведінки — протилежні ціннісно-нормативні системи: прихована (через її нелегітимність) і «відкрита» (легітимна), яку мімікріант прагне реалізувати в суспільстві, водночас не поділяючи її.

Здатність індивіда до мімікрії соціальної не є генетично запрограмованою, формується та виявляється під впливом тих особливостей часу й соціального простору, у яких він соціалізується (див. Соціалізація) та здійснює свою життєдіяльність. Мімікрія соціальна реалізується через імітаційні (маскувальні) соціальні ролі.

Тенденції до зростання кількості людей, схильних використовувати мімікрійні практики в усіх їх різновидах чи формах, з’являються в періоди криз та значних соціальних трансформацій. Мімікрія соціальна набуває значного поширення в умовах війни. Частина населення тією чи іншою мірою вимушена приховувати свої справжні думки та не висловлювати їх відверто насамперед через мотиви безпеки.

Мімікрійні диспозиції (див. Диспозиції особистості), які формуються у свідомості людей, що тривалий час перебувають у небезпечних умовах життєдіяльності, зокрема й у періоди воєнних дій, стають вимушеним регулятором їхньої поведінки.

Упередити мімікріювання можна за допомогою створення правового і ціннісно-нормативного простору, який унеможливлює використання імітаційних та оманливих практик поведінки.

Форми

Мімікрія соціальна має три основні форми за напрямком та змістом:

  • мімікрія-захист — змушено-адаптаційний спосіб поведінки чи діяльності, особливістю якого є тактика виживання людини за несприятливих (або нестерпних для неї) зовнішніх умов;
  • мімікрія-гараздування — маскувальний спосіб досягнення успіху на основі стратегії реалізації людиною своїх егоїстичних інтересів (див. Егоїзм) під маскою дотримання та виконання найвищих за суспільною значущістю й соціальною схвальністю ролей і функцій;
  • соціальний міметизм — прагнення людини якомога точніше копіювати поведінку і образ інших, зразкових та авторитетних людей.

Суб’єкти

  • Мімікріант — узагальнений термін, що слугує для називання індивідуального чи групового соціального суб’єкта-носія всіх форм, типів, різновидів мімікрії соціальної;
  • Мімікріни — носії мімікрії-захисту, які маскуються вимушено;
  • Мімікракти — суб’єкти-носії мімікрії-гараздування (досягнення успіху), які активно ініціюють своє особистісне мімікріювання;
  • Соціальні міметити (соціомутанти) — суб’єкти-носії соціального міметизму, у яких особистість зрощується з оманливим образом і маска стає «власним-Я».

Ознаки

Мімікрію соціальну типологізують за різними ознаками:

  • за структурно-функціональним призначенням і кінцевим результатом — функціонально-конструктивна, функціонально-деструктивна, дисфункціонально-конструктивна, дисфункціонально-деструктивна, нон-функціональна;
  • за рівнем функціонування — індивідуально-особистісна та соціально-групова;
  • за терміном дії — епізодична, ситуативна або стаціонарна;
  • за сферою реалізації — політична, наукова, інформаційна, сімейна, військова, правова, міжнародна тощо.

Додатково

В українській соціології мімікрію як адаптивний спосіб життєдіяльності концептуалізувала соціолог А. Лобанова (1956; тепер Білорусь). Соціолог і психолог Н. Паніна (1949; тепер Росія — 2006; Україна) та Є. Головаха розуміли мімікрію соціальну як маскування соціальних інститутів радянського періоду під новими демократичними інституційними утвореннями.

Література

  1. Carpenter G. D., Ford E. B. Mimicry. London : Methuen, 1933. 134 p.
  2. Лобанова А. С. Соціальна мімікрія як адаптивний спосіб життєдіяльності // Соціологія: теорія, методи, маркетинг. 1999. № 2. С. 44–53.
  3. Chartrand T. L., Bargh J. A. The Chameleon Effect: The Perception–Behavior Link and Social Interaction // Journal of Personality and Social Psychology. 1999. № 76 (6). P. 893–910.
  4. Головаха Є., Паніна Н. Соціальні зміни в Україні: пострадянська деінституціоналізація і особливості становлення нових соціальних інститутів // Політична думка. 2001. № 4. С. 3–24.
  5. Baaren R. van, Holland R., Steenaert B. et al. Mimicry for Money: Behavioral Consequences of Imitation // Journal of Experimental Social Psychology. 2003. № 39 (4). P. 393–398.
  6. Лобанова А. С. Феномен соціальної мімікрії. Київ : Інститут соціології НАН України, 2004. 300 с.
  7. Hess U., Fischer A. Emotional Mimicry as Social Regulation // Personality and Social Psychology Review. 2013. № 17. P. 142–157.
  8. Корнієнко В. О., Бобрук А. М. Політична мімікрія: витоки, смисли та засоби протидії в українському суспільстві. Вінниця : Вінницький національний технічний університет, 2018. 184 с.
  9. Лобанова А. С. Соціальна мімікрія мирного населення в умовах війни // Масова свідомість в зоні воєнного конфлікту на Донбасі / За заг. ред. І. Ф. Кононова. Старобільськ : Луганський національний університет імені Тараса Шевченка, 2018. С. 116–143.
  10. Апальков В. В. Психологічні механізми регуляції поведінки військовополоненого засобами символічної мімікрії. Методики дослідження // Габітус. 2022. Вип. 37. С. 58–62.

Автор ВУЕ

А. С. Лобанова


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Лобанова А. С. Мімікрія соціальна // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Мімікрія соціальна (дата звернення: 15.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
08.04.2024

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶