Байройта маркграфський оперний театр

Байройта маркграфський оперний театр. Фасад.

Байро́йта маркгра́фський о́перний теа́тр (нім. Markgräfliches Opernhaus Bayreuth) — театральна споруда у м. Байройті (земля Баварія, Німеччина), пам’ятка всесвітньої спадщини ЮНЕСКО (з 2012).


Байройта маркграфський оперний театр

Країна Німеччина
Місце розташування Баварія (земля)
Площа 0,19 га, буферна зона — 4,22 га
Рік внесення 2012
Критерії (i)(iv)
Байройта маркграфський оперний театр. Інтер’єр.

Історична довідка

Театр збудовано 1745–1750 на замовлення маркграфині Вільгельміни Прусської (1709–1758), дружини маркграфа Фрідріха ІІІ Бранденбург-Байройтського (1711–1763). Проект розробив сценограф і театральний архітектор Дж. Галлі да Бібієна (1696–1757; Італія — Німеччина) разом з архітектором Ж. Сен-П’єром (1709–1754; Франція — Німеччина). Ж. Сен-П’єр створив фасад у стилі французького бароко класичного напряму, а Дж. Галлі да Бібієна — інтер'єр театральної зали в стилі динамічного бароко.

Перший оперний спектакль у недобудованому театрі відбувся наприкінці вересня 1748. Під час Наполеонівських воєн у 1806 театр припинив роботу, приміщення використовувалося у військових цілях.

В.Р. Вагнер проводив у цьому театрі репетиції, готуючи перший Байройтський фестиваль 1876.

З 2000 щороку у вересні тут відбувається музичний фестиваль «Байройтське бароко».

2012–2018 виконано реставрацію театру, яка коштувала близько 30 млн євро.

Характеристика

Споруда театру міститься в історичному центрі м. Байройта на Оперній вулиці в суцільному ряду забудови, серед якої вона не виділяється ні розташуванням, ні розмірами, ні декором. З боку Оперної вулиці має скромний триповерховий фасад, прикрашений чотириколонним портиком в антах коринфського ордера, поставленим на аркаду, три арки якої є входами в театр. Вінчає фасад антаблемент із балюстрадою, прикрашеною скульптурами. Дерев’яна конструкція вальмового даху є унікальною для свого часу і повністю збереженою. Споруда мурована з каменю-пісковику.

Триярусна театральна зала на 500 місць виконана з дерева і полотна, на яке нанесені поліхромні розписи в стилі пізнього бароко. Плафон зали прикрашено живописною композицією «Аполлон і десять муз», по периметру якої розміщено міфологічні сцени з «Метаморфоз» Овідія.

Площа охоронюваної території — 0,19 га, площа буферної зони — 4,22 га.

Значення

Маркграфський оперний театр Байройта — унікальне джерело візуальної інформації про європейську культуру середини 18 ст. Це єдина у світі театральна зала, що не зазнала перебудов і зберігає первісні акустичні якості, притаманні театрам доби бароко. Попри те, що це придворний театр, він розміщений не в палаці правителя, а в міському публічному просторі. Таке розташування театру характеризує початок розвитку театральної справи в Європі в напрямі створення великих міських оперних театрів 19 ст.

Джерела

  1. Margravial Opera House Bayreuth // UNESCO. URL: https://whc.unesco.org/en/list/1379

Література

  1. Krückmann P. Markgräfliches Opernhaus Bayreuth. München : Bayerischen Verwaltung der staatlichen Schlösser, Gärten und Seen, 2003. 144 p.

Автор ВУЕ

В. В. Вечерський

Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Байройта маркграфський оперний театр // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Байройта маркграфський оперний театр (дата звернення: 7.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
19.07.2022

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶