Боговлюднення

Боговлю́днення (боговтілення) — один із засадничих догматів християнства, який постулює чудо і таємницю народження Сина Божого (другої іпостасі Святої Трійці, Логоса), коли Він увібрав у Божественну іпостась людське єство і душу.

Історична довідка

Термін «боговлюднення» є відповідником грецького «ενανθρώπηση» й латинського «incarnatio». Використовувався апологетами з 2 ст.;
від 4 ст. активно вживався у працях Отців церкви, церковних письменників.

За вченням християнства, Ісус Христос є Боголюдиною. Син Божий народився з натхнення Святого Духа від Діви Марії, сприйнявши людське тіло (плоть) і душу (тобто втілився, влюднився), став подібним до людини у всьому, але лишився безгрішним і непідвладним гріху. Святе Письмо містить вказівки на людську природу Христа (Євангелія оповідають про Його зростання, голод і спрагу, втому, страждання і мученицьку смерть).

Догмат про Боговлюднення був предметом гострих дебатів у ранньому християнстві: течії, які заперечували його або пропонували інакше тлумачення, оголошували єресями (гностицизм, докетизм, монофізитство, євтихіанство, монофелітство та ін). Нікейський собор 325 ухвалив рішення про єдиносутність Бога Сина Богу Отцю й засудив аріанство. Спеціальне догматичне визначення про поєднання двох природ у Христі (який «досконалий за Божеством і досконалий у людськості», «істинний Бог і справжня людина», «єдиносущний отцю за Божеством і нам за людством», у всьому подібний людині, окрім гріха) утвердив Четвертий Вселенський собор 451. Шостий Вселенський собор 680 закріпив учення про дві волі Христа — Божу й людську.

У богослов'ї

Згідно з церковним ученням, сполучення двох природ — Божественної й людської — у Христі відбулося незмішано (без розчинення одна в одній чи утворення третьої), незмінно (без зміни кожної з цих природ), неподільно й нерозлучно (навічно). Боговлюднення відбулося задля зцілення природи людини, зіпсованої прабатьківським гріхом, і принципово змінило стосунки між Богом і людьми, відкрило шлях до спасіння, глибшої єдності з Богом, обожнення творіння. Явлення у плоті Сина Божого та його спокутний подвиг розглядається усіма течіями християнства як духовний центр і зламна подія історії людства.

Богослови категорично протиставляють християнське вчення про Боговлюднення дохристиянським античним уявленням про множинні втілення богів у людей, тварин або східним переказам про аватари. Вказують на те, що міфи оповідають про тимчасове набуття божествами суто зовнішньої подоби, форми, образу з примхи або для досягнення конкретної мети, тоді як християни вірують у таємницю реального боговтілення.

Цитата

«І Слово стало тілом, і перебувало між нами, і ми побачили славу Його, — славу як Єдинородного від Отця, повного благодаті й істини» (Ів. 1:14)

 Біблія. Сучасний переклад з давньоєврейської та давньогрецької мов / Пер. Р. Турконяка. Київ : Українське Біблійне Товариство, 2020. 1172 с.


Література

  1. Боговтілення // Українська Релігієзнавча Енциклопедія. URL: https://ure-online.info/encyclopedia/bogovlyudnennya/
  2. Саган О. Н. Вселенське православ'я: суть, історія, сучасний стан. Київ : Світ знань, 2004. 912 с.
  3. Гаврилюк Т. Ідея надприродного в історії та сучасності. 2-ге вид., допов. Київ : ФОП Тарнашинський О. В., 2008. 175 c.
  4. Drum W. The Incarnation // The Catholic Encyclopedia. URL: https://www.newadvent.org/cathen/07706b.htm

Автор ВУЕ

Редакція ВУЕ


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Боговлюднення // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Боговлюднення (дата звернення: 29.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
24.02.2022

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶