Будинок головного командира Чорноморського флоту в Миколаєві

Буди́нок головно́го команди́ра Чорномо́рського фло́ту в м. Микола́євіпам’ятка архітектури національного значення, Україна.

Будинок головного командира Чорноморського флоту в м. Миколаєві

Будинок є однією з силуетних домінант узбережної частини Старого міста. Розташований з відступом від лінії забудови вулиці Адміральської, на яку виходять ґрати чавунної огорожі.

Історична довідка

Побудований 1793–1794 за проєктом архітектора П. В. Неєлова (1749–1848; Росія) у стилістиці зрілого класицизму. Основний об’єм з боку північного причілка продовжений ідентичною за формами двоповерховою Г-подібною в плані прибудовою. 1794–1900 тут мешкали головні командири Чорноморського флоту, а також була їхня канцелярія. Це адмірали: М. Мордвинов (1754–1845; Росія), О. Грейг (1775–1845; Росія), М. Лазарєв, М. Аркас (1816-1881; Росія) та інші.

За радянської доби тут містилися заклади освіти. Під час реставрації 1972–1978 повністю відновлені портики, бельведер, членування фасадів, первісні віконні та дверні прорізи та внутрішнє розпланування. Тепер будинок пристосований під експозицію Музею суднобудування та флоту, відкриту 1978 на правах відділу Миколаївського обласного краєзнавчого музею. При цьому були дещо змінені інтер’єри.

Характеристика

Первісний будинок був одноповерховим, прямокутним у плані. З боку вулиці до нього прилягають симетричні щодо його поперечної осі два одноповерхові крила, які утворюють курдонер. Причілки оформлені чотириколонними портиками тосканського ордера. Поперечну вісь споруди фіксують головний і тильний входи з портиками тосканського ордера, відповідно на вісім і чотири колони з трикутними фронтонами, а також бельведер. Бельведер — квадратний у плані, у його центрі — світловий восьмерик, увінчаний банею зі шпилем. Бельведер призначався для стеження за акваторією. Внутрішнє розпланування — коридорне, двобічне; розпланування обох крил — зального типу, прибудови — коридорне одно- та двобічне. Стіни дерев’яні, потиньковані; пілястри та наличники на фасадах — з каменю; дахи вальмові, по дерев’яних кроквах укриті покрівельною сталлю.

Сучасний асиметричний характер композиції головного й тильного фасадів зумовлений наявністю прибудови. Композицію будівлі доповнює чіткий класицистичний ритм ґрат огорожі та розміщені 1978 уздовж неї, з боку вулиці, бюсти знаменитих флотоводців, які бували тут у службових справах: Ф. Беллінсгаузена, Г. Бутакова (1820–1882; Росія), М. Лазарєва, П. Нахімова, Ф. Ушакова, В. Корнілова (1806–1854; Росія).

Значення

Будинок головного командира Чорноморського флоту в м. Миколаєві є добре збереженим зразком адміністративної споруди спеціального призначення, побудованої наприкінці 18 ст. за індивідуальним проєктом у стилі класицизму.

Джерело

Російський державний архів Військово-морського флоту. Ф. 326. Оп. 1. Т. 3. Спр. 7281.

Література

Тищенко О. Будинок головного командира Чорноморського флоту // Вечерський В. В., Годованюк О. М., Тиманович Є. В. та ін. Пам’ятки архітектури й містобудування України: Довідник Державного реєстру національного культурного надбання. Київ : Техніка, 2000. С. 179–180.

Автор ВУЕ

Редакція_ВУЕ


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Редакція ВУЕ Будинок головного командира Чорноморського флоту в Миколаєві // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Будинок головного командира Чорноморського флоту в Миколаєві (дата звернення: 1.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
13.03.2021

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶