Гетсиманський сад

Ісус у Гетсиманії. Художник Генріх Гофман, 1886

Гетсима́нський сад (Гефсиманський сад), Гетсима́нія (Гефсиманія; грец. Γεθσημανί, від івр. ‏גת שמנים‏‎‎ або арам. ܓܬ ܫܡܢܐ, Gaḏ-Šmānê, букв. — давильня для олив) — місцевість (ймовірно, колишній оливковий сад), розташована на схід від Старого міста в Єрусалимі; у християнській традиції вшанована як одне з місць Страстей Христових.

У Євангеліях

Місцевість розташована у підніжжя західного схилу височини, відомої як Оливкова (Оливна, Елеонська) гора, у долині Кедрон. За припущеннями, тут знаходився сад з оливкових дерев (дотепер збереглося кілька дуже старих за віком дерев) та давильня для отримання оливкової олії.

Згаданий в Євангеліях від Матвія (Мт. 26:36–56), Марка (Мк. 14:32–53), Івана (Ів. 18:1–13), про страждання Ісуса на Оливній горі свідчить євангеліст Лука (Лк. 22:39–53).

Зазначено, що Ісус мав звичку усамітнюватися в цьому місці, часто бував там разом зі Своїми учнями (тому Юда Іскаріот добре знав, куди привести загін «від первосвященників і фарисеїв»).

За переказом, після Таємної вечері Ісус вирушив з апостолами до Гетсиманії. Відсторонився для молитви, узявши із Собою Петра та Зеведеївих синів (Якова й Івана). Відійшов від учнів, упав долілиць і молився. Попри прохання пильнувати, апостоли щоразу засинали. Гетсиманський сад описаний як місце мук і страждання Ісуса в останні години перед ув’язненням: тут Він «сумував і тужив», сповнився тривоги, Його душа була огорнута «смертельним смутком». За Лукою, страждання Ісуса на Оливній горі було таким глибоким, що «піт його став, як краплини крові, що капали на землю» (Лк. 22:44). Саме тут Ісус вимовив слова моління про чашу: «Отче Мій, якщо можливо, нехай Мене обмине ця чаша; однак не як Я хочу, а як Ти» (див., напр., Мт. 26:39). Провістив учням про наближення години, коли «Син Людський видається в руки грішників», очікування зрадника (Мт. 26:45–46). Сюди Юда привів юрбу «з мечами та киями» та подав знак схопити Ісуса, вказавши на Учителя поцілунком. За Євангеліями, Ісус заборонив учням заступатися за нього, адже «мають збутися Писання».

За церковним переданням, у Гетсиманії згодом була похована Богородиця; апокрифи переповідають, що на третій день після поховання гробницю виявили порожньою.

Історична довідка

Камінь Страстей Христових перед вівтарем церкви Всіх Націй

Згадки про Гетсиманію біля підніжжя Оливкової гори містить «Ономастикон» Євсевія Кесарійського: історик додає, що віряни «звикли ходити туди молитися». Про паломництво до місця Стратей Христових оповідали прочанин Бордо (333), Сільвія Аквітанська (кін. 4 ст.), єпископ Болоньї Петроній (перша чверть 5 ст.), Єрусалимський патріарх Софроній (бл. 560–638).

Єронім Стридонський вказував, що «тепер там побудована церква» (зведення першого храму на цьому місці за наказом імп. Олени Августи відносять до 326, перебудований в середині 12 ст.).

Від 1681 Гетсиманський сад і храм у ньому знаходилися під контролем францисканців.

Натепер кілька прилеглих гаїв різні конфесії вшановують як місце давньої Гетсиманії. З наукового погляду точне розташування Гетсиманського саду невідоме.

Ікона «Моління про чашу», або «Гетсиманське моління» — один із поширених сюжетів христологічного циклу. Темі страждань Ісуса у Гетсиманії присвячені численні твори літератури й мистецтва.

Сучасний стан

Натепер у місцевості, що є важливим місцем паломництва для християн, діють кілька храмів різних конфесій (відповідно, вказують і різні місця останнього моління Ісуса):

Провадяться археологічні дослідження місцевості й пам’яток.

У наукових розвідках Гетсиманію розглядають часом як приклад історичного й архітектурного конструювання сакрального простору на Святій землі у складному контексті політичних процесів і релігійних протистоянь.

Додатково

  • Великий плаский камінь, розташований перед вівтарем церкви Всіх Націй, вважають саме тим, на якому молився Ісус в ніч арешту.
  • «Сад Гетсиманський» — роман письменника Івана Багряного, написаний у 1948–1950 на еміграції. Є одним із найзначущих творів автора. Роман відтворює страшні роки масових репресій сталінського режиму, описує біль і страждання тих, хто став жертвами безжальної машини терору, і мужність тих, хто зміг подолати нелюдські випробування і не зрадити собі на межі життя й смерті. Біблійні події у Гетсиманському саду із глибоким філософським підтекстом зображені у драматичній поемі Лесі Українки «Одержима» (1901).
  • «Гетсиманський сад» — назва одного з віршів Р. Кіплінга (уперше опубліковано 1919). У вірші йдеться про Першу світову війну, згадано про застосування отруйних газів. Українською твір переклав М. Стріха.

Джерело

Біблія. Сучасний переклад з давньоєврейської та давньогрецької мов / За ред. о. Рафаїла Турконяка. Київ : Українське Біблійне Товариство, 2020. 1172 р.

Література

  1. The Oxford Companion to the Bible / Ed. by B. M. Metzger, M. D. Coogan. Oxford : Oxford University Press, 1993. 874 р.
  2. Taylor J. E. The Garden of Gethsemane: Not the Place of Jesus' Arrest // Biblical Archaeology Review. 1995. Vol. 21 (4). Р. 26–35.
  3. Covington S. The Garden of Anguish: Gethsemane in Early Modern England // Journal of Ecclesiastical History. 2014. № 65 (2). Р. 280–308.
  4. Halevi М. Contested Heritage: Multi-Layered Politics and the Formation of the Sacred Space — The Church of Gethsemane as a Case Study // The Historical Journal. 2015. № 58 (4). Р. 1031–1058.
  5. Meistermann B. Gethsemani // New Advent. URL: http://www.newadvent.org/cathen/06540a.htm

Автор ВУЕ

А. В. Арістова


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Арістова А. В. Гетсиманський сад // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Гетсиманський сад (дата звернення: 13.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
06.09.2023

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶