Едикула

Еди́кула, едікула (лат. aedicula — храмик, капличка) — багатозначний термін:

Дві едикули обабіч головного входу в Бібліотеку Цельса в Ефесі

1) в архітектурі античностініша в стіні храму, громадської або житлової будівлі, в якій установлено статую божества або померлого предка. У Стародавньому Римі це домашній вівтар із влаштованими невеликими статуями ларів і пенатів.

Нішу зазвичай фланкували дві колони, напівколони чи пілястри на п'єдесталі, які несли антаблемент, увінчаний фронтоном. З 2 ст. такі едикули застосовували як декоративні архітектурні форми в оформленні фасадів та інтер'єрів громадських будівель (Бібліотека Цельса 2 ст. в Ефесі, тепер поблизу м. Ізміра, Туреччина; Пантеон у Римі).

З доби Відродження едикули зі статуями Ісуса Христа, Богородиці, святих або священними зображеннями широко використовували при створенні фасадів та інтер’єрів католицьких костелів (церква Сан Карло біля чотирьох фонтанів у м. Римі; Собор Святого Петра в Римі). Така едикула може бути й окремою спорудою — придорожною каплицею чи надгробком.


2) в архітектурі еллінізму — невелика каплиця у вигляді храмика в антах, дво- або чотириколонного простиля, в якому встановлювали статую божества. У великих за розмірами храмах таку едикулу споруджували в целлі, яку називали гіпетральною (просто неба), оскільки внаслідок велетенських розмірів її неможливо було накрити дахом (Храм Аполлона в Дідімах).

Література

  1. Мардер А. П., Євреїнов Ю. М., Пламеницька О. А. та ін. Архітектура: короткий словник-довідник. Київ : Будівельник, 1995. С. 312.
  2. Тимофієнко В. Архітектура і монументальне мистецтво: терміни і поняття. Київ : Інститут проблем сучасного мистецтва; Головкиївархітектура, 2002. С. 155.
  3. Клименюк Т., Проскуряков В., Ковальчук Х. Ілюстрований словник архітектурних термінів. Львів : Львівська політехніка, 2019. С. 60.

Автор ВУЕ

В. В. Вечерський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Едикула // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Едикула (дата звернення: 29.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
31.01.2022

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України




Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶