Ластівчине гніздо

Ла́стівчине гніздо́пам’ятка архітектури національного значення, селище Гаспра, Автономна Республіка Крим, Україна.

Ластівчине гніздо. Вигляд з моря

Невелика споруда увінчує стрімку приморську скелю, якою закінчується мис Ай-Тодор.

Є архітектурною домінантою, гармонійно пов’язаною з природним довкіллям.

Історична довідка

Збудовано 1912 на місці попереднього дерев'яного дачного будиночка за проєктом інженера-архітектора М. Шервуда (1881–1917; тепер РФ — Україна) на замовлення власника маєтку московського купця зі старообрядців С. Рахманова (1859–1914; тепер РФ). На початку 1914 тут відкрито ресторан «Ластівчине гніздо», за радянської доби влаштовано спершу туристичну базу, потім бібліотеку будинку відпочинку «Перлина».

Наприкінці 1950-х у споруді та її основі виявлено небезпечні тріщини (наслідок Кримського землетрусу 1927). Відновлювальні роботи розпочато 1968 за проєктом Ялтинського відділення інституту Діпромісто: автори – інженер-конструктор В. Тимофеєв, архітектор І. Татієв (1917–1974; тепер Україна). Під основу споруди підведено монолітну залізобетонну консольну плиту, а всю споруду стягнено антисейсмічними поясами. Відновлено шпилі на вежах, реставровано інтер'єр. Після наступної реконструкції 2002 тут відкрито кафе, потім ресторан «Ластівчине гніздо». 2011 утворено Кримську республіканську установу «Палац-замок ″Ластівчине гніздо″» й споруду стали використовувати для музейних експозицій. 2013 у фундаментній плиті виявлено тріщини, після чого споруду визнано аварійною і закрито для відвідувачів.

Після окупації Криму Росією 2014 її уряд незаконно оголосив 2015 Ластівчине гніздо об’єктом культурної спадщини народів РФ федерального значення. 2017–2020 окупаційна влада виконала незаконну реконструкцію пам’ятки.

Характеристика

Споруда мурована з каменю у стилі неоготики. Вона невелика: завдовжки 20 м, завширшки 10 м, заввишки 12 м. Композиційно вирішена кількома об'ємами, які ступінчасто наростають у бік моря до найвищої циліндричної вежі, увінчаної декоративним парапетом з вежечками. Зовнішнім одно- та двоповерховим об'ємам відповідають в плані передпокій, вітальня, сходи на вежу до спалень на двох рівнях. Фасади декорують аркатурні пояси, зубці, декоративні вежечки на кронштейнах, увінчані шпилями з флюгерами. Вікна стрілчастих обрисів, як заведено в неоготичних стилізаціях. Інтер'єр вітальні оформлено деревом, інші приміщення потиньковано і пофарбовано. З трьох боків споруди влаштовано терасу. Це оглядовий майданчик, з якого відкривається панорама на море і Ялтинську затоку. Вежа на другому поверсі має по периметру балкон на кронштейнах.

Значення

Завдяки унікальному розташуванню й оригінальному архітектурному вирішенню Ластівчине гніздо стало своєрідною візитівкою Південного берега Криму.

Додатково

Головна інженерна проблема щодо збереження Ластівчиного гнізда полягає в тому, що, ліквідуючи тріщини в скелі-основі та залізобетонній фундаментній плиті за допомогою укріплення їх бетоном, тим самим створюють значне додаткове навантаження, яке сприяє подальшому руйнуванню основи споруди. Тож побоюваня, що цей символ Криму може обвалитися в море, небезпідставні.

Література

  1. Тиманович Є. Дача «Ластівчине гніздо» // Вечерський В. В., Годованюк О. М., Тиманович Є. В. та ін. Пам’ятки архітектури й містобудування України: Довідник Державного реєстру національного культурного надбання. Київ : Техніка, 2000. С. 59.
  2. Ласточкино гнездо // Культурное наследие Крыма. Симферополь : Н. Оріанда, 2011. С. 82–83.

Автор ВУЕ

В. В. Вечерський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Ластівчине гніздо // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Ластівчине гніздо (дата звернення: 8.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
03.04.2023

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶