Медведівський Пустинно-Миколаївський монастир

Медведівський Пустинно-Миколаївський монастир. Панорама. Фото кінця 19 ст.
План кінця 18 ст.
Собор. Фото кінця 19 ст.
Західний фасад собору. Фото кінця 19 ст.

Медве́дівський Пусти́нно-Микола́ївський монасти́р — втрачений комплекс об’єктів архітектурної спадщини, Черкаський район, Черкаська область, Україна.

Медведівський Пустинно-Миколаївський чоловічий монастир містився неподалік від м. Чигирина за 3 км. на схід від тодішнього містечка (тепер села) Медведівки на острові, утвореному двома річищами р. Тясьмина. Монастирський собор як архітектурну домінанту рівнинного ландшафту було добре видно за 25 км.

Історична довідка

Монастир відомий з початку 17 ст., перші документальні свідчення — з 1652. Універсалами гетьманів Ю. Хмельницького 1661 та П. Тетері 1663 підтверджено права монастиря на його маєтності. Зазнав руйнувань під час турецьких походів на Чигирин 1677–1678. 1737 князь Я. Яблоновський (1699–1764; Україна) підтвердив майнові права монастиря. У ньому в 17–18 ст. усі споруди були дерев’яними: дві церкви — соборна Миколаївська (триверха, з іконостасом 1755) та тепла трапезна Різдва Богородиці; дзвіниця, будинок ігумена та корпуси келій. 1782 запропоновано розібрати спорохнявілий старий Миколаївський собор і 25.04.1785 розпочато спорудження нового, завершене 28.03.1795. Він мав три вівтарі: головний в ім'я св. Миколи та бічні в ім'я св. Архістратига Михаїла та Різдва Богородиці. 1926 споруди монастиря оголошено пам’яткої культури республіканського значення. 1929 монастир закрито, його споруди й те риторію передано сільській комуні. 1931 собор та інші монастирські споруди зруйновано.

Характеристика

Монастир мав прямокутну в плані територію розмірами 150×130 м, у центрі якої стояв собор, на південь від нього — трапезна, з заходу — надбрамна дзвіниця з Богоявленською церквою, зі сходу — будинок ігумена. Навколо по периметру уздовж огорожі містилися всі інші споруди. Миколаївський собор був одним із найбільших в Україні дерев’яних храмів. Збудований з дубового бруса, хрещатий, дев’ятидільний, п’ятиверхий, загальною висотою понад 42 м. Усі зруби до висоти трьох ярусів були прямокутними. Вище здіймалися п’ять восьмериків верхів: четверо бічних мали по три заломи, центральний — чотири. Зовні зруби були ошальовані (див. Шалівка) дошками вертикально з нащільниками, що підкреслювало вертикалізм загальної композиції. Монументальність споруди підкреслювали низенькі притвори з колонними портиками на фасадах. У цьому проявився вплив тогочасного стилю класицизму. Інтер’єр собору був щедро освітлений завдяки великим прямокутним вікнам, розташованим у кілька ярусів. На стіні поблизу вівтаря був намальований портрет Б. Хмельницького (не збережено).

Значення

Собор Медведівського Пустинно-Миколаївського монастиря Г. Павлуцький дослідив на початку 20 ст., виконавши обміри й фотофіксацію, опубліковані 1905. Як унікальну архітектурну пам’ятку собор включено до затвердженого Урядом 1999 Переліку видатних пам’яток, які передбачалося відтворити, проте це не втілилося в практичні заходи.

Додатково

Поширена в літературі гіпотеза про те, що будівничим Миколаївського собору був майстер Я. Погрібняк (1707 — після 1778; Україна), є безпідставною.

Галерея

Література

  1. Кілессо С. Архітектурні та мистецькі скарби Богданового краю. Київ : Техніка, 2000. С. 110–112.
  2. Вечерський В. Втрачені об'єкти архітектурної спадщини України. Київ : Науково-дослідний інститут теорії та історії архітектури і містобудування, 2002. С. 222–224.
  3. Вечерський В. Архітектурні пам’ятки, досліджені Григорієм Павлуцьким: збережені й знищені // Павлуцький Г. Дерев’яні та муровані храми України Харків : Савчук О. О., 2017. С. 189–190.

Автор ВУЕ

В. В. Вечерський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Медведівський Пустинно-Миколаївський монастир // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Медведівський Пустинно-Миколаївський монастир (дата звернення: 6.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
24.02.2022

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶