Пандус

Пандус. Пандуси храму цариці Хатшепсут у Дейр-ель-Бахрі (Єгипет)
Пандус. Нахил зовнішніх пандусів: а – безпечний нахил, що не потребує додаткових облаштувань; б – безпечний нахил, при якому в разі перепаду висот понад 0,45 м, необхідно встановлення бортиків уздовж крайки горизонтальних поверхонь або поручнів; в – допускається при перепаді висот поверхонь на шляхах руху до 0,2 м і менше
Пандус. Соціальна реклама щодо коректного облаштування пандусів у м. Києві у травні 2023

Па́ндус (від фр. pente douce — пологий схил) — суцільна похила площина, елемент споруди, що з’єднує дві різновисокі горизонтальні поверхні і влаштовується для переміщення колісних засобів і людей з однієї площини на іншу.

Історична довірка

Пандус застосовують замість сходів як в інтер’єрах будівель і споруд, так і ззовні. З давніх часів використовували для переміщення на різні рівні важких вантажів (кам’яних блоків тощо), для забезпечення неспішної урочистої ходи на тераси храмів (тераси храмів фараона Ментухотепа І та цариці Хатшепсут, обидва — у Дейр-ель-Бахрі, Єгипет), пізніше — в оборонних спорудах (див. Апарель) для переміщення зброї та військової техніки (гармат на бастіони). У другій половині 18 — 19 ст. пандуси будували для під’їзду екіпажів до високо розташованих ґанків чи палацових терас (палац Садиби Ґалаґанів у Сокиринцях).

Характеристика

Тепер пандуси споруджують для в’їзду до складів, гаражів, зокрема й багатоповерхових (див. Рампа), на мости, віадуки, транспортні розв’язки тощо. Ними заміняють зовнішні й внутрішні сходи на вокзалах, в аеропортах, великих торговельно-розважальних комплексах, парках, підземних переходах тощо. Пандуси мають різноманітні форми: криволінійного крученого майданчика або декількох похилих плоских площин. Пандуси споруджуть з різноманітних будівельних матеріалів: дерева, каменю, цегли, металу, бетону, залізобетону. Тримальні конструкції плоских пандусів зазвичай складаються з похилих балок, на які укладають залізобетонні плити. Невисокі пандуси (як правило, під’їзди до входу в будинок) часто виконують у вигляді насипу у підпірних стінках. Криволінійні пандуси великої протяжності й висоти підйому в сучасному будівництві споруджують переважно з монолітного залізобетону.

В Україні наявність пандусів є обов’язковою відповідно до вимог інклюзивності будівель і споруд, що регулюється відповідними Державними будівельними нормами. Відповідно до них нахил пандуса має становити від 5 до 10 %; максимальна висота пандуса — до 0,8 м; після кожного такого підйому має бути горизонтальний майданчик розміром не менше 1,5 м. Поверхня пандуса не повинна бути слизькою. У разі однобічного руху ширина пандуса становить шонайменше 1,2 м, двобічного — 1,8 м. Пандуси повинні мати з обох боків поручні.

Додатково

За оцінкою Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України станом на 2019 більшість пандусів в Україні не відповідали вимогам безпеки й доступності для людей з обмеженими фізичними можливостями.

Джерело

  1. Державні будівельні норми України. Інклюзивність будівель і споруд. Основні положення. ДБН В 2.2-40:2018. Київ : Міністерство регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України, 2018. 64 с.

Література

  1. Тищенко О. Пандус // Мардер А. П., Євреїнов Ю. М., Пламеницька О. А. та ін. Архітектура: короткий словник-довідник. Київ : Будівельник, 1995. С. 207.
  2. Тимофієнко В. Архітектура і монументальне мистецтво: терміни і поняття. Київ : Інститут проблем сучасного мистецтва; Головкиївархітектура, 2002. С. 313.
  3. Безродний П. Архітектурні терміни: Короткий російсько-український тлумачний словник. 2-ге вид., випр. та допов. Київ : Вища школа, 2008. С. 152–153.
  4. Клименюк Т., Проскуряков В., Ковальчук Х. Ілюстрований словник архітектурних термінів. Львів : Львівська політехніка, 2019. С. 14.

Автор ВУЕ

В. В. Вечерський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Пандус // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Пандус (дата звернення: 12.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
27.06.2023

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України



Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶