Пнівський замок

Пнівський замок. Панорама
Схематичний план
Графічна реконструкція

Пні́вський за́мокпам’ятка архітектури й містобудування національного значення, с. Пнів Надвірнянського району Івано-Франківської області України.

Розташований за 3 км на південний захід від м. Надвірної, біля північної околиці села на пагорбі, зверненому західним боком до р. Бистриці.

Історична довідка

Мурований семибаштовий замок збудований у середині — 2-й половині 16 ст. стольником галицьким П. Куропатвою, родина котрого тут постійно мешкала. 1621 опришки під проводом Г. Кардаша захопили й частково зруйнували замок, але його незабаром відбудували. Під час Хмельниччини повстанські загони С. Г. Височана (?–1666) 1648 захопили і зруйнували замок. Згодом його було відремонтовано й наново укріплено. Зазнав значних руйнувань під час облоги турецьким військом 1676. До кінця 18 ст. замок був житловим, а з початку 19 ст. занепав і поступово зруйнувався. На початку 1990-х інститут «Укрзахідпроектреставрація» опрацював проект реставрації і реабілітації замку, який не реалізовано. 2010 обвалився фрагмент північної частини замку. 2018 розпочалися реставраційні роботи.

Характеристика

Замок п’ятикутний у плані. Збереглися в руїнованому стані 6 башт із 7-ми й мури по периметру, споруджені з великих блоків вапняка і червоної цегли. Товщина мурів перевищує 1,7 м. Серед башт 4 є наріжними: вони циліндричні та гранчасті.

Посеред західного муру — напівкругла в плані башта, на протилежному східному мурі — трикутний виступ з двома ярусами бійниць. В’їзна брама з житловими приміщеннями на 2-му поверсі міститься в південному мурі. Брама мала звідний міст на ланцюгах, перекинутий через рів. На фасаді в'їзної башти збереглася ніша, в яку входив зведений міст, закриваючи браму, а в башті був дерев'яний блок для ланцюгів. Зі сходу фортифікацію посилював глибокий яр, а з півдня — рів. Замок доступний тільки з напільного північного боку. На замковому дворі стояв палац, тепер повністю втрачений (лишилися тільки підмурки в землі). Всі замкові споруди мали бійниці й високі дахи: башти — наметові, палац — чотирисхилий.

Значення

Пнівський замок до побудови Станіславівської фортеці 1662 був найважливішим фортифікаційним комплексом на Покутті. Тепер є одним з небагатьох частково збережених архаїчних за своїм устроєм замків Івано-Франківської області.

Література

  1. Михайлишин Р. Пнівський замок // Вісник Інституту «Укрзахідпроектреставрація». 1996. № 6. С. 128–131.
  2. Вечерський В. Втрачені об'єкти архітектурної спадщини України. Київ : Науково-дослідницький інститут теорії та історії архітектури і містобудування, 2002. С. 442–444.
  3. Мацюк О. Замки і фортеці Західної України. Мандрівки історичні. 2-ге вид., випр. та допов. Львів : Центр Європи, 2005. 200 с.
  4. Вечерський В. Фортеці й замки України. Київ : Науково-дослідний інститут пам'яткоохоронних досліджень, 2011. С. 515–518.
  5. Вечерський В. Замки та фортеці України. Київ : Балтія-Друк, 2015. С. 112.

Автор ВУЕ

В. В. Вечерський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Пнівський замок // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Пнівський замок (дата звернення: 3.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
30.03.2021

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶