Свято-Троїцька церква в Диканьці

Троїцька церква в Диканьці. Загальний вигляд.
Троїцька церква в Диканьці. План

Свято-Троїцька це́рква в Дика́ньці — православний храм, пам’ятка архітектури національного значення, Полтавський район, Полтавська область, Україна.

Міститься в історичному центрі селища Диканьки.

Історична довідка

Мурована церква споруджена 1780 коштом власника маєтку надвірного радника Павла Васильовича Кочубея (1738–1786) замість розібраної того ж року дерев'яної Хрестовоздвиженської церкви. З заходу 1781 споруджено муровану двоярусну надбрамну дзвіницю типу «четверик на четверику», увінчану гранчастою банею сферичних обрисів із маківкою. Дзвіниця була значно нижчою від церкви. Під правим крилосом церкви поховано фундатора храму та його дружину.

За історичними відомостями, серед прихожан церкви були переважно козаки, а також багаті міщани. На свято Святої Трійці правили спеціальний молебень у пам'ять «убієнних» в походах і боях диканських козаків, виносили з ризниці золоту чашу з написом «За упокой Павла Кочубея 1786 г.». Поряд була церковно-парафіяльна школа.

У 1930-х дзвіницю і церковну баню зруйновано, у руїнах церкви влаштовано склад. У 1970-х опрацьовано проект реставрації храму з відновленням втраченого світлового восьмерика та ярусного вінчання (архітектор І. Іваненко). Упродовж 1985–1995 проведено реставраційні роботи і з 1993 храм повернуто релігійній громаді. 2013 відбудовано дзвіницю.

Характеристика

Мурована потинькована однобанна церква посідає у містобудівній ситуації острівне становище, тому розрахована на коловий огляд і всі фасади її вирішені в композиційному відношенні рівноцінно. Витримана в стилістиці пізнього бароко. Належить до полтавського типу тетраконхів, зі зменшеним центральним четвериком, виявленим у зовнішніх об'ємних формах, та розвиненими екседрами, що мають посклепінчасті покриття. Центральний четверик підноситься на підпружних арках, має по два круглих вікна у кожній грані й несе високий восьмигранний світловий підбанник. Зовні грані восьмерика за сторонами світу вінчалися півкруглими фронтонами. Оскільки церква, збудована за зразком полтавської Миколаївської (що не збереглася), була пов’язана з палацово-парковим комплексом садиби Кочубеїв (див. Палац Кочубеїв у Диканьці), їй надано пишний і витончений декор: портали фланкуються пристінними спареними колонами композитного ордера, такого ж ордера – наріжні пучки пілястр. Перший ярус увінчує розвинений антаблемент із розкріпованим карнизом. На лапідарній гладіні побілених стін вирізняється штукатурна ліпнина рокайлевого (див. Рокайль) характеру. Церква мала підлогу з чавунних плит (результат ремонтів 2-ї половини 19 ст.).

Значення

Свято-Троїцька церква в Диканьці є одним із найдовершеніших у мистецькому плані взірців тетраконхового храму і єдиним збереженим зразком регіонального полтавського типу тетраконхів. Пам’ятка має також важливе історико-меморіальне значення (пов’язана з родиною Кочубеїв та життям і творчістю М. Гоголя).

Додатково

З цією церквою пов'язані події, описані М. Гоголем у повісті «Ніч перед Різдвом» (герой повісті сільський коваль Вакула робив розписи в інтер’єрі цієї церкви).

Література

  1. Клепацький П. Г. Нариси з історії Диканського маєтку Кочубеїв від полов. XVIIдо полов. XIXст. // Записки Полтавського інституту народної освіти. 1927. Т. 4. С. 11.
  2. Вечерський В. В., Годованюк О. М., Тиманович Є. В. та ін. Пам’ятки архітектури й містобудування України: Довідник Державного реєстру національного культурного надбання. Київ : Техніка, 2000. С. 200.
  3. Вечерський В. В. Пам’ятки архітектури й містобудування Лівобережної України: виявлення, дослідження, фіксація. Київ : Видавничий дім А.С.С., 2005. С. 229–230.
  4. Полтавіка. Полтавська енциклопедія : в 12 т. Полтава : Полтавський літератор, 2009. Т. 12: Релігія і Церква. С. 200–202.
  5. Гаврилишина Н. Маєтності роду Кочубеїв (ІІ половина XVII — 60-ті рр. XVIII ст.): формування, господарство, географія // Краєзнавство. 2013. № 3. С. 149–157.

Автор ВУЕ

В. В. Вечерський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Свято-Троїцька церква в Диканьці // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Свято-Троїцька церква в Диканьці (дата звернення: 5.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
31.03.2020

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶