Троїцька церква в Черкаському Бишкині

Тро́їцька це́рква в Черка́ському Бишки́нівтрачений об'єкт архітектурної спадщини, Чугуївський район, Харківська область, Україна.

Троїцька церква в Черкаському Бишкині. Загальний вигляд. Фото 1927 р.

Історична довідка

Дерев’яна церква, збудована 1751. Була найстарішою і найдосконалішою за мистецькими якостями пам’яткою Лиманської школи. 1803 її відремонтовано, 1850 дахи й верхи замість ґонту укрито залізом.

Характеристика

Церква хрещата, п’ятидільна, триверха, зведена з дубових брусів на цегляному підмурку. Верхи бабинця і вівтаря зроблені з соснових брусів. З півдня біля вівтаря — низенькі дияконник і Успенський бічний приділ у вигляді одноверхої каплички. Усі зруби в плані — квадрати зі зрізаними зовнішніми кутами. Центральний зруб (нава) значно ширший за рамена. Бабинець і вівтар мали однакову з навою висоту стін, а північне й південне рамена дещо нижчі, накриті напівщипцевими дахами з переломом. Нава, бабинець і вівтар мали струнких пропорцій восьмигранні чотиризаломні верхи з двома світловими восьмериками в кожному та масивними глухими ліхтарями з маківками вишуканих форм. Верх каплички повторював форми верхнього восьмерика центрального верху. Всі дахи мали пластичні обриси барокового (див. Бароко) характеру. В інтер’єрі всі дільниці просторово об’єднані за допомогою двоярусних фігурних арок-вирізів. У бабинці були хори, балкон яких виходив у наву. 1805 біля церкви зведено дерев’яну дзвіницю, яку 1859 замінили новою двоярусною дерев’яною на цегляному підмурку.

Церкву 1927 дослідив, зафотографував й обміряв С. Таранушенко. У 1930-х її разом із дзвіницею знищили.

Галерея

Цитата

«Майстер церкви Черкаського Бишкіня глибоко розумів і високо цінував не тільки технічні, але й художні властивості будівельного матеріалу — дерева і блискуче оперував ними. Розгортаючи об’єм верху вівтаря, а також центру і бабинця, він найбільше уваги приділяє оформленню заломів, в яких найповніше можна виявити динамічність архітектурних форм.»

 (Цит. за: Таранушенко С. Дерев’яна монументальна архітектура Лівобережної України. Харків : Савчук О. О., 2017. С. 201.)


Література

  1. Таранушенко С. Монументальна дерев’яна архітектура Лівобережної України. Київ : Будівельник, 1976. С. 77–85.
  2. Вечерський В. Втрачені об’єкти архітектурної спадщини України. Київ : Науково-дослідний інститут теорії та історії архітектури і містобудування, 2002. С. 255–256.
  3. Таранушенко С. Дерев’яна монументальна архітектура Лівобережної України. 2-ге вид. Харків : Савчук О. О., 2017. С. 198–207.

Автор ВУЕ

В. В. Вечерський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Троїцька церква в Черкаському Бишкині // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Троїцька церква в Черкаському Бишкині (дата звернення: 10.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
23.02.2022

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶