Замок у Новомалині

Замок у Новомалині на поч. 19 ст. Графічна реконструкція Ольги Михайлишин. Джерело ілюстрації: Вечерський В. Фортеці й замки України. Київ, 2011. С. 430.
Літографія за малюнком Наполеона Орди 70-х рр. 19 ст.
Власник замку скульптор Томаш Оскар Сосновський.
Наріжна башта. Фото Вечерського В. В.
Каплиця, надбудована на замковій башті. Фото Вечерського В. В.
Руїни палацу. Фото Вечерського В. В.
План і проект реставрації західного пристінного корпусу, виконаний інститутом «Укрзахідпроектреставрація» 1994. Джерело ілюстрації: Вечерський В. Фортеці й замки України. Київ, 2011. С. 431.

За́мок у Новома́линіпам’ятка архітектури національного значення, Острозький район, Рівненська область, Україна. Мурований замок розташований на невисокому пагорбі над р. Збитенкою і раніше був оточений ровом з водою.

Історична довідка

Новомалин відомий з кінця 14 ст.: 1392 Владислав ІІ Ягайло подарував його Свидригайлові. На той час — невеликий замок, перебудований у 15 ст. Він був регулярним у плані, мав 5 наріжних п’ятигранних башт, з’єднаних мурами, в’їзну браму з північно-східного боку й міст через рів. Пізніше замок перейшов у власність панів Малинських. Вони в 17 ст. перебудували замок, спорудивши в ньому палац в стилістиці бароко.

Наприкінці 18 ст. власниками замку стали Сосновські, котрі перетворили його на одну з найкрасивіших магнатських резиденцій Волині. На поч. 19 ст. Сосновські провели значну реконструкцію замку, перебудувавши його на палац в архітектурних формах романтизму.

Замковий комплекс зазнав руйнувань під час Другої світової війни. З того часу лежить у руїнах. Інститут «Укрзахідпроектреставрація» 1994 виконав дослідження і проект реставрації та пристосування пам’ятки (лишився нереалізованим).

Характеристика

Збереглися західна п'ятигранна двоярусна башта, напівзруйнована південна башта, між ними — невелика дільниця оборонного муру з бійницями, а також руїни палацу. Архітектурним акцентом комплексу є каплиця, перероблена у 19 ст. з північної башти. Палац прямокутний у плані, двоповерховий, розташований уздовж південно-східного муру замку так, що його зовнішня стіна була оборонною і з'єднувалася з іншими замковими мурами. Всі перекриття тепер зруйновані, лише в 3-х камерах 1-го поверху збереглися хрестові склепіння. Палац має склепінчасті підвали в кількох рівнях. Товсті мури прорізані прямокутними вікнами. Каплиця побудована в неоготичному стилі, її цокольна частина є залишком оборонної башти, об'єм якої виступає назовні за лінію оборонних мурів. У плані каплиця квадратна, внутрішній об'єм циліндричний. Фасади прорізані стрільчастими вікнами; наріжні високі круглі вежечки нагадують готичні пінаклі. Інтер’єр каплиці був прикрашений різьбленням по мармуру, виконаним власником замку, професійним скульптором Томашем Оскаром Сосновським (1810–1886) у серед. 19 ст.

Значення

Замок у Новомалині (попри руйнування) має історико-архітектурну й меморіальну цінність як один з нечисленних частково збережених мурованих замків Волині та резиденція скульптора Т. О. Сосновського.

Додатково

Т. О. Сосновський народився в замку, навчався у Кременецькому ліцеї, отримав фахову мистецьку освіту в містах Варшаві, Берліні й Римі. 1846 став професором скульптури в Академії св. Луки в м. Римі. 1859 Папа Римський Пій IX нагородив його орденом Святого Григорія Великого. Жив дуже скромно, як на своє багатство, цілковито віддаючись мистецтву. Подовгу мешкаючи за кордоном, не поривав зв'язків з Волинню, іноді сюди приїздив і виконував скульптурні роботи для місцевих костелів і монастирів. Він зібрав у замку твори мистецтва: гобелени, старовинні меблі, посуд, картини, а в бібліотеці — рідкісні стародруки та рукописні книги. Деякі скульптурні твори Т. О. Сосновського, а також частина його мистецької колекції знаходяться в Острозькому краєзнавчому музеї.

Література

  1. Aftanazy R. Materialy do dziejow rezydencji: W 11 t. Warzsawa: PAN; Instytut Sztuki., 1988–1993. T. V a : Dawne wojewodstwo Wolinskie.
  2. Михайлишин О. Палацово-паркові ансамблі Волині 2-ї половини XVIII–XIX століть. Київ : Науково-дослідний інститут теорії та історії архітектури і містобудівництва, 2000. С. 193.
  3. Вечерський В. Втрачені об'єкти архітектурної спадщини України. Київ : Науково-дослідний інститут теорії та історії архітектури і містобудівництва, 2002. С. 409–411.
  4. Вечерський В. Фортеці й замки України. Київ : Наук.-досл. ін-т пам'яткоохоронних досліджень, 2011. С. 428–431.

Автор ВУЕ

В. В. Вечерський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Замок у Новомалині // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Замок у Новомалині (дата звернення: 28.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
04.05.2020

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶