Бразилії національний музей

Головний корпус Національного музею Бразилії

Брази́лії націона́льний музе́й (порт. Museu Nacional do Rio de Janeiro) — заклад природознавства та антропології, що є частиною науково-культурного форуму Федерального університету Ріо-де-Жанейро. Підпорядкований Міністерству освіти Бразилії. Розташований у палаці Святого Христофора в парку Кінта-да-Боа-Віста в північній частині м. Ріо-де-Жанейро. Головний корпус музею з 1938 внесений до Списку Національного інституту історичної та художньої спадщини Бразилії.

Бразилії національний музей Museu Nacional do Rio de Janeiro

Розташування Ріо-де-Жанейро (місто)
Рік створення 1818
Засновник Жуан VI Клемент

Історична довідка

Трон королівства Дагомея

16.06.1818 король Португалії Жуан VI заснував Королівський музей з метою сприяння соціально-економічного розвитку Бразилії через поширення освіти, науки і культури. Основою закладу стала особиста колекція монарха — предмети мистецтва, гравюри, зібрання ботаніки, нумізматики, мінералів, природних копалин, місцевих артефактів тощо. До зібрання ввійшли опудала тварин і птахів із першого в Бразилії Музею історії природи (порт. Casa dos Pássaros), який 1784 заснував віце-король Луїс де Васконселос і Соуза (1742; тепер Португалія ― 1809; тепер Бразилія).

Упродовж 19 ст. фонди поповнилися зібранням імператорів Педро І Справедливого та Педро ІІ (1825; Бразилія ― 1891; Франція), що містили предмети єгипетського та античного мистецтва, скам’янілості та ботанічні зразки. Значний внесок у розвиток колекції зробили іноземні дослідники-природознавці, які в обмін на охорону своїх експедицій, передавали до музею частину знахідок.

Від 1863 почала діяти бібліотека. 1876 створено наукове видання «Архів Національного музею» (порт. «Arquivos do Museu Nacional»).

1822 після проголошення незалежності Бразилії, музей отримав назву Імператорського, а 1899 — з проголошенням Республіки — Національного. З 1946 заклад входить до складу Федерального університету Ріо-де-Жанейро. На базі музею діє аспірантура зі спеціальностей соціальна антропологія, археологія, ботаніка, геологія, палеонтологія та зоологія.

1818–1876 колекції розташовувалися в будівлі Кампо-де-Сантана, 1876–1892 — у Каса-дос-Пассарос. З 1899 їх експонують у палаці в палаці Сан-Христіано.

02.09.2018 внаслідок пожежі було повністю знищено будівлю музею та 85 % колекції. 17.12.2019 в межах договору між Федеральним університетом Ріо-де-Жанейро, Інститутом культури фонду Vale та ЮНЕСКО розпочав роботу проєкт Museu Nacional Vive (головна мета — реставрація та реконструкція музею. Відкриття оновленого закладу заплановано на першу половину 2026).

Характеристика

Національний музей Бразилії налічував близько 20 мільйонів експонатів (до пожежі 2018). Фондове зібрання поділялося на відділи геології, палеонтології, ботаніки, зоології та антропології. На базі музею діє наукова бібліотека.

Відділ геології налічував близько 70 тис. предметів з різних місць Бразилії та світу. Зібрання поділялося на предмети мінералогії, петрології та метеорології. Колекцію сформовано наприкінці 18 ст. і внесено до Списку національного надбання.

Кварц на зеленому турмаліні
  • Серед мінералів найціннішими були зразок ромбоподібного кристала кварцу, розташованого на масі зелених кристалів турмаліну (подарунок президента Бразилії Ж. Варгаса) та колекція напівкоштовного каміння А. Ґ. Вернера.
  • Петрологічну колекцію було представлено зразками з експедиції співробітників музею до Антарктиди (2007), зразками нафти з Посо до Лобато — першої свердловини в Бразилії, пробуреної 1939.
  • Зібрання метеоритів було найбільшим у Бразилії — 62 екземпляри: метеорити Бендего, Санта-Лузія, Патос-де-Мінас та інші.
Метеорит Бендего

Відділ палеонтології складався із близько 56 тис. зразків та 18 900 записів. Зокрема, скам’янілості рослин і тварин із Бразилії та інших частин світу, реконструкції, репліки, моделі та форми. Серед цінних експонатів — скам’янілості викопних папоротеподібних (Guairea brasiliensis); скам’яніла комаха ряду бабки; повний скелет динодонтозавра (Dinodontosaurus Tupi-Caldas); набір зразків вимерлої бразильської мегафауни з плейстоцену — скелети гігантських лінивців та шаблезубого тигра.

Відділ ботаніки налічує близько 500 тис. екземплярів. 2007 підрозділ розмістили в новій будівлі, зведеній для кафедри ботаніки університету. До його складу входять також ботанічний сад і бібліотека біорізноманіття з екземплярами зниклих рослин. Головну увагу відділ зосереджує на вивчені гербарію різних регіонів Бразилії. Ядро колекції складають зразки викопної флори всіх геологічних періодів. Найцінніші екземпляри: зразки листків дводольних із кайнозойської ери (див. Кайнозой), а також стовбура найдавнішої на території країни викопної рослини псароніуса бразильського (Psaronius brasiliensis) — деревоподібної папороті пермського періоду (див. Пермський період і пермська система).

Відділ зоології нараховує близько 400 тис. предметів від найпростіших губок до ссавців із усіх регіонів Бразилії. Поділяється на сектор ентомології, безхребетних, хребетних тварин. Цінні експонати: групер гіганський (вид риб ряду окунеподібних); жук-бомбардир; морський черевоногий молюск біплекс перка, який раніше належав до роду гирінеум (Gyrineum); кайман широкорилий; риба-собака (Lagocephalus sceleratus).

До складу відділу антропології входили 4 сектори: біологічної антропології, археології, етнології, суспільної та лінгвістичної антропології. Основу колекції було зібрання португальської королівської та бразильської імператорської родини — короля Жуана VI, імператорів Педро І та Педро ІІ, імператриці Терези Кристини Бурбон-Сицилійської (1822; тепер Італія ― 1889; Португалія).

Череп Лузії
  • Сектор біологічної антропології зберігав зразки, що характеризували еволюційний процес розвитку людини на території Бразилії. Сильно постраждав від пожежі 2018. Серед відомих експонатів — залишки скелета Лузії — найдавнішої людини на території Америки (11500 ― 13 тис. років до н. е.), скупчення кісток різних індивідів — результати першої самостійної експедиції музею з дослідження давніх людських груп в Америці (1920-ті), прижиттєві видання засновника методу антропометрії в кримінології А. Бертільйона.
  • Сектор археології налічував 100 тис. предметів і поділявся на секції археології та археоботаніки. Постраждав під час пожежі 2018.

1. Археологічна секція складалася з артефактів верхнього європейського палеоліту, предметів Єгипту Стародавнього, класичного періоду (грецька, етруська, італійська та римська культури), цивілізацій індіанців доколумбової Америки (Перу, Болівія, Чилі, Аргентина, Мексика, Нікарагуа та Венесуела) та бразильської історії від доколоніального періоду до 19 ст. Найвідоміші експонати: дерев’яний саркофаг жреця Амона Ша-Амун-ан-су (750 до н. е.), мумія римського періоду «Принцеса Сонця» або «Принцеса Херима» (1–3 ст.), набір із 4 фресок з Помпеїв (1 ст.), керамічний посуд у формі голови цивілізації моче (100–800), антропоморфна поховальна урна культури марахора (400–1400).

2. Археоботанічна секція поєднувала залишки рослин із місць розкопок і сучасні таксономічно визначені екземпляри.

Маска із зображенням мавпи (індіанці тікуна)
  • Сектор етнології містив 40 тис. предметів і відображав різноманіття матеріальної культури різних народів світу. Поділявся на секцію корінної бразильської етнології, африканську, афро-бразильську та етнологію культур Тихого океану. Серед експонатів: маска із зображенням мавпи індіанців тікуна (18–19 ст.), трон королівства Дагомея (18–19 ст.), жіноча маска народу йоруба (20 ст.), дерев’яна зооморфна фігура з Нової Гвінеї (19 ст.).
  • Сектор суспільної та лінгвістичної антропології становить основу Центру документування корінних мов Південної Америки — установи, що фіксує лінгвістичний матеріал корінних мов, різновидів бразильської та португальської. У його фондах зберігають фото, аудіо- та відеоматеріали, словники, фонетичні та орфографічні транскрипції, фонетичні, фонологічні та граматичні аналізи мовного різноманіття континенту (всього 190 мов і діалектів).

Наукову бібліотеку заснував 11.07.1863 прем’єр-міністр Бразилії Педро де Араухо Ліма (1793–1870; Бразилія). З 1989 розташована в спеціально зведеній будівлі та входить до бібліотечної мережі Федерального університету. Її фонди налічують більше 508 тис. носіїв інформації, що присвячені переважно природознавству та антропології. Серед рідкісних видань ― Тора (1300), «Природнича історія» Плінія Старшого (1481), перший номер журналу «Архів Національного музею» (1876).

Значення

Бразилії національний музей — найстаріша музейно-наукова установа Бразилії та один із найбільших музеїв природничої історії та антропології обох американських континентів.

Література

  1. National Museum: Overview of the Collections: Past, Present and Future / Ed. by Cr. Serejo. Rio de Janeiro : Museu Nacional ; Universidade Federal do Rio de Janeiro, 2020. 120 p.
  2. Catálogo de Obras Raras do Museu Nacional. Rio de Janeiro : Museu Nacional, 2022. 243 p.
  3. Museu Nacional (офіційний сайт). URL: https://www.museunacional.ufrj.br/

Автор ВУЕ

Н. В. Бабкова

Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Бабкова Н. В. Бразилії національний музей // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Бразилії національний музей (дата звернення: 27.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
31.05.2023

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶