Будівля синагоги в Гусятині

Буді́вля синаго́ги в Гуся́тиніпам’ятка архітектури національного значення, Тернопільська обл., Україна.

Будівля синагоги в Гусятині. Загальний вигляд
Аттик вінчання основного об’єму
План

Мурована з каменю будівля стоїть на високому правому березі р. Збруч в історичному центрі міста; тепер є архітектурним акцентом у його забудові.

Історична довідка

Спорудження гусятинської синагоги точно не датоване (розбіжності в діапазоні 15 ст. — 1654). Найвірогідніший час побудови — на зламі 16–17 ст. Синагога оборонного типу входила в систему міських фортифікацій, захищаючи Гусятин з північного боку від р. Збруч. Імовірно, зазнала руйнувань під час Хмельниччини 1648–1654; 1692 відбудована. 1872–1908 західна прибудова отримала замість складчастого даху — односхилий з аттиком, який надав синагозі рис мавританської архітектури (див. Мавританський стиль); подібні елементи (перебільшене й стилізоване акантове листя) прикрасили аттик над молитовним залом.

Під час Першої світової війни зруйовано склепіння й дах, у 1920-х виконано реставрацію, зокрема змінено форму дахів. Значної руйнації зазнала під час Другої світової війни. Наприкінці 1950-х під керівництвом архітектора-реставратора М. Говденко виконано проект реставрації, реалізація якого завершена 1972. 1979 в будівлі, яка 1963 отримала статус пам’ятки республіканського (тепер національного) значення, розмістили районний краєзнавчий музей. 2006 з пам’ятки, доведеної до аварійного стану, музей перемістили в інше приміщення і з того часу вона занедбана й не використовується. 2020 розпочато реставрацію.

Характеристика

Будівля прямокутна в плані, складається з високого (13,5 м) залу розмірами 15,6 × 17,2 м і прилеглих з двох боків одноповерхових приміщень, які були призначені для жінок. Загальне стилістичне вирішення поєднує риси запізненої готики (нім. Nachgotik, англ. Gothic Survival) й ренесансу, що характерно для ранньомодерної юдейської сакральної архітектури регіону Центрально-Східної Європи. Усі фасади високого залу завершуються розвиненим аттиком з глухою кілеподібною аркатурою, увінчаною парапетом у формі смуги листя аканту з наріжними циліндричними вежечками. Цей рідкісний в архітектурі України прийом застосовано для маскування місць стоків дощової води зі складчастого даху. Аналогічні форми має парапет, що оточує терасу на даху низеньких одноповерхових приміщень. Аттик має ключеподібні бійниці, вихід до яких веде кам’яними сходами в товщі західної стіни. На північній стіні основного приміщення, що має товщину до 2,15 м, унизу влаштовано чотири гарматні бійниці, звернені в бік долини р. Збруч. Усі приміщення, зокрема й великий зал, перекриті циліндричними склепіннями зі стрілчастими розпалубками над вікнами. Високий зал добре освітлений завдяки стрілчастим вікнам до 8 м заввишки, розташованим по троє на південному й північному фасадах, по двоє на західному і східному фасадах, де центральне вікно — кругле. В інтер’єрі збереглися білокам’яні різьблені консолі в основі склепінь, а на східній стіні — прикрашена орнаментальним ліпленням сакральна ніша для зберігання сувоїв Тори (Аарон Гакодеш).

Значення

Будівля синагоги в Гусятині належить до найцікавіших і добре збережених на теренах України юдейських сакральних споруд запізненої готики, які могли залучати до оборони міста.

Література

  1. Геврик Т. Муровані синагоги в Україні і дослідження їх // Пам’ятки України: історія та культура. 1996. № 2. С. 32–39.
  2. Синагоги України // Вісник Укрзахідпроектреставрації. 1998. № 9. Спеціальний випуск. С. 61–63.
  3. Вечерський В. В., Годованюк О. М., Тиманович Є. В. та ін. Пам'ятки архітектури й містобудування України: Довідник Державного реєстру національного культурного надбання. Київ : Техніка, 2000. С. 235–236.
  4. Асєєв Ю., Вечерський В., Годованюк О. та ін. Історія української архітектури. Київ : Техніка, 2003. С. 181–182.
  5. Kravtsov S. Gothic Survival in Synagogue Architecture of the 17th and 18th Centuries in Volhynia, Ruthenia and Podolia // Architectura. Zeitschrift für Geschichte der Baukunst. 2005. Bd. 35. P. 69–94.
  6. Кух О. М., Стецюк В. Б. Оборонні синагоги Поділля (XVI–XVIII ст.) // Освіта, наука і культура на Поділлі. 2016. Т. 23. С. 215–222.

Автор ВУЕ

В. В. Вечерський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Будівля синагоги в Гусятині // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Будівля синагоги в Гусятині (дата звернення: 1.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
31.05.2021

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶