Біоурбаністика

Біоурбані́стика, біоурбанізм (від грец. βίоς— життя, лат. urbanus — міський) — напрям науково-дослідної і проєктно-конструкторської діяльності, заснований на використанні у містобудуванні принципів біоніки як прикладної науки про вивчення і практичне застосування законів, закономірностей та принципів живої природи для створення гармонійного середовища життєдіяльності людини.

Історична довідка

Виникла наприкінці 20 ст. й розвивається у 21 ст. у взаємозв’язку з архітектурною біонікою, урбоекологією, теорією містобудування тощо.

Характеристика

Розглядає міське середовище як природний ландшафт з усіма його складниками, доповнений розпланувальними елементами й інженерно-транспортною інфраструктурою (вулиці, площі, квартали забудови і групи їх, шляхи, набережні, віадуки, мости, естакади, залізниці, інженерні мережі), спорудами та їх комплексами, об’єктами ландшафтної архітектури. Досліджує явища, пов’язані з екологічними аспектами урбанізації для створення нових прийомів архітектурної організації простору, які не зумовлюють деструкції середовища і безпечні з точки зору збереження екологічної рівноваги й природного довкілля.

Мета біоурбаністики

Біоурбаністика має чотири основні мети:

  • проєктування та будівництво споруд відповідно до соціально-екологічних принципів;
  • поліпшення довкілля відповідно до природних потреб людини та самої екосистеми;
  • поступовий перехід в енергетиці від використання викопного палива до екологічно чистих енергетичних ресурсів;
  • поглиблення органічної взаємодії між культурними та природними чинниками у житті урбаністичних утворень (міст та інших населених пунктів).

Завдання біоурбаністики

Завдання біоурбаністики:

  • формування гармонійної єдності архітектурного середовища та містобудівної інфраструктури з живою природою;
  • створення таких населених пунктів та архітектурних форм у них, які б вирізнялися красою і гармонією, властивою живій природі, та одночасно були б функціонально доцільними;
  • пошук архітектурно-технічних рішень, які б дозволяли використовувати екологічно чисті види енергії — сонця (див. Сонячна енергія), вітру (див. Вітрова енергія), води (див. Гідроенергетика), геотермальну енергію тощо.

Напрями досліджень

Основні напрями наукових досліджень, експериментів, проєктних розробок у біоурбаністиці:

  • біонічна урбаністика — дослідження щодо використання закономірностей живої природи в містобудуванні, зокрема на великих територіях у межах міських агломерацій і систем розселення;
  • біонічна інфраструктура — дослідження щодо застосування біоніки для ефективнішої організації сучасної містобудівної інфраструктури;
  • біоурбаністична екологія – дослідження щодо забезпечення екологічної рівноваги об’єктів містобудування (населених пунктів) та природи.

Література

  1. Кучерявий В. Урбоекологія. Львів : Світ, 2001. 440 с.
  2. Aldersey-Williams H. Zoomorphic: New Animal Architecture. London : Laurence King Publishing, 2003. 176 р.

Автор ВУЕ

В. В. Вечерський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Біоурбаністика // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Біоурбаністика (дата звернення: 4.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
22.09.2022

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶