Кокошник

Коко́шник — декоративний елемент фасаду споруди у вигляді глухої напівциркульної арки, іноді з кілеподібним завершенням, облямованої гуртом на кшталт архівольта.

Кокошники на фасаді собору Різдва Богородиці Козельщинського монастиря у смт Козельщина Полтавської області, Україна
Кокошники аркової, кілеподібної та стрілчастої форми на фасаді собору Воскресіння Христового на крові (храм Спаса на крові) у
м. Санкт-Петербурзі, РФ

Історична довідка

Кокошник походить від закомари, тому іноді його називають несправжньою (декоративною) закомарою. Може бути трикутної (стрілчастої) форми. Розповсюджений в архітектурі Давньої Русі (з 12 ст.) та Московської держави 14–17 ст. у церковному і частково оборонному будівництві (башти Московського кремля). Кокошник у вигляді трилопатевої арки вперше застосував майстер Іван 1156 у соборі Спасо-Єфросиніївського монастиря поблизу м. Полоцька (тепер Білорусь), започаткувавши прийом розташування кокошників у кілька ярусів (т. з. гірка кокошників).

Із часом розміри кокошників зменшували, їхню кількість у горизонтальних рядах збільшували, кількість ярусів зросла до 5-ти. Кокошники зовні декорували склепіння, якими перекривали четверики храмів, створюючи перехід до підбанника центральної бані. Кокошники прикрашали рельєфним цегляним орнаментом, у 17 ст. — поліхромною майолікою.

У 19 — на поч. 20 ст. кокошники характерні для споруд російсько-візантійського, російського (собор Воскресіння Христового на крові у м. Санкт-Петербурзі, РФ), неоросійського стилів.

В Україні

В Україні кокошники прикрашають фасади Спасо-Преображенського собору та собору Різдва Богородиці Мовчанського монастиря у Путивлі.

Значного поширення в Україні кокошники набули у дерев’яній та мурованій церковній архітектурі з 2-ї пол. 19 ст.: Василівська церква у м. Ромнах Сумської області (1751, перебудова 1867), собор Різдва Богородиці Козельщинського монастиря у смт Козельщина Полтавської області (1883), Михайлівська церква у м. Охтирці Сумської області (1884), Успенський собор у с. Біла Криниця Глибоцького району Чернівецької області (1900–1908).

Література

  1. Архітектура: короткий словник-довідник. Київ : Будівельник, 1995. С. 127.
  2. Клименюк Т., Проскуряков В., Ковальчук Х. Ілюстрований словник архітектурних термінів. 3-тє вид., допов. і перероб. Львів : Львівська політехніка, 2019. С. 151.

Автор ВУЕ

В. В. Вечерський

Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Кокошник // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Кокошник (дата звернення: 9.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
25.10.2020

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶