Колегія Святого Андрея у Вінніпегу

Колегія Св Андрея 1.jpg

Коле́гія Свято́го Андре́я (англ. St. Andrew's College) — заклад вищої освіти Української православної церкви Канади в м. Вінніпегу. Заснований 1946, з 1962 — структурний підрозділ Університету Манітоби. Викладання провадять англійською та українською мовами.

Історична довідка

Офіційне відкриття Колегії Святого Андрея 04.07.1964. У центрі — президент Університету Манітоби Г. Г. Сандерсон, ліворуч — фундатор і довголітній ректор колегії С. В. Савчук

Колегія Святого Андрея вважається наступницею перших українських освітніх богословських установ у Канаді — Богословських курсів у містах Саскатуні та Реджайні (1918–1919, обидва — у провінції Саскачеван). Курси мали на меті започаткування підготовки національно свідомого кліру для Української греко-православної церкви Канади (УГПЦК, тепер Українська православна церква Канади).

На П’ятому Соборі УГПЦК (1927) визріла ідея створення православної семінарії. Практично реалізована в 1932 — було засновано першу в Канаді Українську греко-православну семінарію в м. Вінніпегу, яка проіснувала до 1943 та підготувала 11 священників.

З плином часу в українському православному середовищі Канади виникла ідея створити потужніший академічний осередок для підготовки духовенства. Ініціатором відкриття колегії був церковний і громадський діяч української діаспори С. В. Савчук. Конкретний план заснування Колегії Святого Андрея в м. Вінніпегу був запропонований та схвалений 25.06.1943 Конференцією духовенства УГПЦК.

04.09.1946 відбулося офіційне відкриття колегії в будівлі колишнього англіканського коледжу Св. Йоана на Черч-авеню у Вінніпегу. Першим ректором став Ф. Гаврилюк (1946–1950). Навчальна програма передбачала 4-річний курс богослов'я та 11-й і 12-й класи середньої школи. Важливою місією освітнього закладу було проведення занять з громадського та лідерського вишколу для дітей шкільного віку, літніх курсів українознавства.

Для підтримки колегії в листопаді 1951 було зорганізоване Братство св. Андрея, у 1965 — Орден св. Андрея у Вінніпегу.

Після припинення програми середньої школи колегія накреслила нові перспективи. 14.06.1962 Колегія Святого Андрея набула унікального статусу — асоційованого коледжу Університету Манітоби. Натепер це єдина в світі українська православна академічна установа, що перебуває у такій асоціації. Спорудження нової будівлі на площі університету розпочато в грудні 1962 й завершено навесні 1964. За кілька місяців, 04.07.1964, відбулося її офіційне відкриття.

Структура

Осердям колегії є богословський факультет, який пропонує 3 програми денної форми навчання, 1 заочну програму та літні курси.

У грудні 1981 Колегія Святого Андрія підписала угоду про афіліацію з Манітобським університетом на підставі його гуманітарної програми, що складається з міждисциплінарних курсів з мови, образотворчих мистецтв, історії, географії, релігії, літератури, фольклористики та політології. Вони стали основою новоствореного Центру українсько-канадських студій (англ. Centre for Ukrainian Canadian Studies), що розмістився в колегії.

Важливим структурним підрозділом закладу є бібліотека, фонди якої нараховують понад 40 тис. книг, з-поміж них є чимало цінних матеріалів українознавчої тематики. Значну частину фондів становить особиста колекція митрополита Іларіона (Огієнка).

У структурі колегії є каплиця, де періодично проходять літургії. Студенти богословського факультету беруть участь у церковному хорі, богослужіннях та молитвах.

Офіційний сайт: https://umanitoba.ca/colleges/st_andrews/

Діяльність

Упродовж свого існування колегія є потужним осередком пропагування української та українсько-канадської культури, культивування православної духовності, сприяння академічним досягненням та лідерству в Церкві. На базі колегії на системній основі проводять літні курси українознавства для дітей та молоді, які ознайомлюють слухачів з основами релігії, історії України, української літератури, музики, мистецтва, народних традицій та промислів.

Колегія активно залучена у міжнародні міжправославні проєкти, саміти, симпозіуми та конференції. Зокрема, її представники брали участь у Міжнародному українському православному симпозіумі в Торонто (2014), Першому Симпозіумі із заснування Міжнародної ортодоксальної теологічної асоціації в Румунії, Третьому Міжнародному екологічному саміті Халкі в Туреччині (обидва — 2019) та ін.

У різний час у колегії викладали відомі науковці, богослови, громадські й церковні діячі: митрополит Іларіон, митрополит Андрей (Метюк, 1898–1985, першоієрарх Української греко-православної церкви Канади у 1975–1985), архієпископ Едмонтонський і Західноканадський Борис (Яковкевич, 1901–1984), митрополит Юрій (Каліщук, предстоятель УПЦК у 2010–2021), І. Власовський, Д. Дорошенко, С. В. Савчук, Ф. Кульчинський (1891; тепер Україна — 1973; США), Л. Білецький, П. Маценко, протопресвітер С. Герус (1900; тепер Україна — 1988; Канада), Ю. Мулик-Луцик, протоієрей М. Юрківський (1916–1983; Канада), протопресвітер І. Стус (1924; тепер Україна — 1990; Канада), протопресвітер Г. Удод (1925; тепер Україна — 2000; Канада), С. Ярмусь, митрофорний протоієрей Т. Міненко (1929; тепер Україна — 2006; США), протопресвітер А. Тетеренко (1932; тепер Україна — 2000; Канада), В. Макаренко, а також протопресвітер, доктор О. Кравченко, доктор О. Герус, протоієрей Я. Буцьора, доктор Р. Єринюк, митрофорний протоієрей, доктор І. Куташ, митрофорний протоієрей, доктор Р. Божик (натепер діючий ректор колегії), митрофорний протоієрей Т. Удод, отець-доктор Т. Храпко, доктор В. Олендер, протоієрей О. Гаркавий, викладачі музики Ю. Китастий, Т. Навольська.

Різноспрямовану діяльність провадить Центр українсько-канадських студій при закладі. Центр пропонує варіанти бакалаврських програм з мистецтв (загальний і поглиблений рівень) та додатковий курс досліджень україно-канадської спадщини. Від 2022 Центр забезпечив фінансування та започаткував першу щорічну постдокторську стипендію імені Петра Яцика. Метою є щорічна підтримка найперспективнішого з молодих науковців, які вивчають Україну/українську Канаду, а також поглиблення розуміння української політики, історії та суспільства.

Натепер Центр — один із важливих місць контакту для місцевих і національних ЗМІ в Університеті Манітоби у висвітленні повномасштабного вторгнення Росії в Україну (див. Російсько-українська війна). Координатор Центру та члени Політичної ради з лютого 2022 надали десятки інтерв’ю, коментарів, виступів в організаціях Канади, школах, бібліотеках з метою привернення уваги до становища України.

Значущу місію виконує бібліотека Колегії Святого Андрея, яка є важливим джерелом знань не лише для студентів богословського факультету, Центру українсько-канадських студій, Університету Манітоби, а й для усіх, хто цікавиться Східним християнством, православ'ям, історією України та її культурою. Бібліотека готує тематичні експозиції-вітрини: «Українське Різдво», «Великдень», «День Незалежності України», вшанування пам’яті жертв Голодомору-геноциду та ін.

Додатково

  • Будівлі Колегії Святого Андрея зведені на приватні кошти канадських українців. Перший збір коштів відбувся 1943, хоча офіційну кампанію було проголошено 15.01.1944. Першим членом-засновником колегії став Йосафат Дзьобко, дарувач 1000 канадських доларів. З-поміж найбільших жертводавців був Ілля Киріяк (1888–1955) — громадський діяч, учитель, письменник, автор трилогії «Сини землі», який пожертвував на колегію усе своє майно.
  • 1981 Колегія Святого Андрея й УПЦК опублікували факсимільну копію «Острозької Біблії» на честь її 400-річчя.
  • Вселенський Патріарх Варфоломій I під час відвідування Канади у 1998 отримав почесний ступінь доктора богослов’я Колегії Святого Андрея.
  • У сьогоденні бібліотека Колегії Святого Андрея стараннями проф. Олега Геруса формує щоденний літопис (хроніку) подій російсько-української війни, з опертям на інформацію, репрезентовану світовими медіа.

Цитата

«Мало цього, — теперішній час вимагає Священика такого, щоб він відповідав збільшеним духовним потребам і зміненого тяжкого часу, і канадійської людності. Канадійські Громади рішуче потребують Священика проповідника, проповідника не тільки духовного, але й національного. Переживаємо час, коли Священик обов’язаний мати якнайбільш різносторонню освіту. А таких потрібних Канаді священиків може дати нам тільки своя Богословська Школа, тільки своє потрібне виховання. І така Школа заснована була у Вінніпегу року 1946-го, — це колегія Святого Андрея», — зазначав Митрополит Вінніпегу і всієї Канади Іларіон (Огієнко).

 Цит. за: 25-літний ювілей колегії Св. Андрея в Вінніпегу при Манітобськім університеті 1946–1971. Вінніпег : Колегія Св. Андрея, 1971. С. 10–11.


Література

  1. Офіційне відкриття Колегії Св. Андрея в Вінніпегу на площі Манітобського університету 4–5 липня 1964 р. Вінніпег : Колегія Св. Андрея, 1964. 81 с.
  2. Збірник матеріялів з нагоди ювілейних святкувань у 50-ліття Української Греко-Православної Церкви в Канаді 1918–1968. Вінніпег : Колегія Св. Андрея, 1968. 328 с.
  3. 25-літний ювілей колегії Св. Андрея в Вінніпегу при Манітобськім університеті 1946–1971. Вінніпег : Колегія Св. Андрея, 1971. 44 с.
  4. Тридцятиріччя Колегії св. Андрея в Вінніпезі, 1946–1976. Вінніпег : Колегія Св. Андрея, 1976. 32 с.
  5. 40-ліття Колеґії Св. Андрея в Вінніпезі 1946–1986. Вінніпеґ : Колегія Св. Андрея, 1986. 34 с.
  6. Єринюк Р. Короткий опис історії Української Православної Церкви в Канаді з нагоди її 90-ліття (1918–2008). Львів : Літопис, 2010. 35 с.
  7. Річний звіт Колегії Св. Андрея 2022. Вінніпег : Університет Манітоби, 2022. 24 с. URL: https://umanitoba.ca/colleges/st_andrews/files/newsReport_2022.pdf

Автор ВУЕ

Н. С. Куліш


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Куліш Н. С. Колегія Святого Андрея у Вінніпегу // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Колегія Святого Андрея у Вінніпегу (дата звернення: 10.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
22.09.2023

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶