Варфоломій I

Ecumenical Patriarch Bartholomew, Archibishop of Constantinopole, Turkey (2019).jpg

Варфоломі́й І (Бартоломій І; грец. Βαρθολομαῖος Αʹ; світське ім’я — Архондоніс, Димитріос, грец. Αρχοντώνης, Δημήτριος; нар. 29.02.1940, с. Айі-Теодорі, тепер с. Зейтінлі-кею, о. Гекчеада (Імврос), пров. Чанаккале, Туреччина) — релігійний і громадський діяч, доктор канонічного права (з 1968), Архієпископ Константинополя – Нового Рима, Вселенський патріарх (з 1991).

Варфоломій I

(Βαρθολομαῖος Αʹ)

Справжнє ім’я Димитріос
Справжнє прізвище Архондоніс
Народження 29.02.1940
Місце народження Айі-Теодорі
Alma mater Богословська семінарія на Халкі
Напрями діяльності релігія, церковне управління
Традиція/школа православ'я

Життєпис

Походив з багатодітної родини. Початкову освіту отримав на о. Імвросі.

Продовжив навчання у м. Стамбулі.

1961 закінчив Богословську семінарію на Халкі (тепер не діє), 13.08. прийняв чернечий постриг з ім’ям Варфоломій, висвячений у диякона.

У 1961–1963 перебував на військовій службі (у турецькій армії).

Упродовж 1963–1968 за стипендією Константинопольської православної церкви отримував післядипломну освіту з канонічного права в Папському східному інституті в Римі, Екуменічному інституті Боссе в Швейцарії та Мюнхенському університеті. 1968 отримав докторський ступінь у Григоріанському університеті в Римі (дисертація: «Про кодифікацію священних канонів та канонічних постанов у Православній Церкві»).

1968 повернувся до м. Стамбула. Призначений заступником декана Богословської семінарії на Халкі (обіймав цю посаду до закриття школи турецькою владою в 1971), з 1969 — пресвітер. Наступного року Вселенський патріарх Афінагор І підніс його в сан архимандрита.

У 1972–1990 — очільник особистої Патріаршої канцелярії бюро при Димитрії І. З 1973 — митрополит Філадельфійський, з 1990 — митрополит Халкідонський.

22.10.1991 обраний 270-м Архієпископом Константинополя – Нового Рима та Вселенським патріархом. Інтронізація відбулася 02.11.1991 у Патріаршому Георгіївському соборі на Фанарі.

Розмовляє класичними давньогрецькою і латинською мовами, а також грецькою, турецькою, італійською, німецькою, французькою та англійською.

Діяльність

Вселенський патріарх Варфоломій
і Папа Римський Франциск

Доклав вагомих зусиль в екуменічний царині (див. Екуменізм), для досягнення примирення Вселенського православ’я з Римо-католицькою та Англіканською церквами, а також і з іншими конфесіями; сприяння богословському діалогу, міжконфесійним зв’язкам; розвитку особистих контактів з релігійними лідерами. Був членом виконавчого і Центрального комітетів, комітету «Віра та Устрій» Всесвітньої Ради Церков. Ініціатор і організатор численних міжнародних зустрічей і нарад з мусульманськими та юдейськими лідерами.

2006 на запрошення Варфоломія І папа Бенедикт XVI відвідав м. Стамбул, узяв участь у святкових богослужіннях патріарха (це був третій офіційний візит папи до Вселенського патріархату після візиту Павла VI в 1967 та Івана Павла II в 1979). Своєю чергою, Варфоломій І 19.03.2013 відвідав інавгурацію папи Франциска (перший випадок присутності Вселенського патріарха на такій церемонії після Великого розколу 1054). 2014 разом з Франциском відзначив у м. Єрусалимі 50-ту річницю від знакової зустрічі першоієрархів Західної й Східної церков та взаємного «зняття анафем».

Як Вселенський патріарх відіграв провідну роль в історичному відродженні Албанської православної автокефальної церкви, Естонської апостольської православної церкви, Грузинської православної церкви, Православної церкви України (ПЦУ), надавав духовну підтримку православним спільнотам у постсоціалістичних країнах. Видав два томоси про автокефаліюПравославній церкві Чеських земель та Словаччини (1998) та Православній церкві України (2019). Діяльність патріарха вплинула на руйнування монопольного впливу Російської православної церкви у нових незалежних державах.

Здійснював візити у різні країни світу, зустрічався з керівниками держав, провідними політичними і громадськими діячами, виступав на сесіях ЮНЕСКО, Європарламенту, Всесвітнього економічного форуму, національних парламентів на захист цінностей релігійної свободи і прав людини, релігійної толерантності, миру між народами.

Співорганізатор багатьох міжнародних конгресів і зустрічей з теми мирного співіснування, опору расизму і фанатизму, міжрелігійного взаєморозуміння і співпраці.

Одна з ключових подій патріаршества — скликання Всеправославного собору 2016 на о. Криті (вперше з 8 ст., після Другого Нікейського собору). На Соборі були представлені 10 Православних автокефальних церков, у його роботі взяли участь 164 єпископи. Основні питання порядку денного стосувалися місії Православної церкви у сучасному світі, міжхристиянських стосунків; православної діаспори; церковного устрою; церковної автономії; релігійного культу та ін. Факт відновлення соборної практики Східних церков відкрив нову добу у міжцерковних відносинах.

Знаний активною діяльністю з розвитку екуменічних зв’язків у царині захисту природного середовища, розв’язання екологічних проблем, поширення екологічної свідомості (за що названий «Зеленим патріархом»). Організував 6 міжнародних міжрелігійних конгресів зі світових екологічних проблем річок і морів.

Тричі відвідував Україну (1997, 2008, 2021).

Надання автокефалії Православній церкві України

Варфоломій І вручає Томос предстоятелю ПЦУ митрополиту Епіфанію

У жовтні 2018 під керівництвом Варфоломія І відбувся Синод Вселенського патріархату, який підтвердив початок процесу надання автокефалії Українській церкві; ухвалив відновити Ставропігію Вселенського патріарха в Україні; скасував тимчасово надане Московському патріарху Синодальним листом 1686 право висвячувати Київського митрополита; підтвердив канонічний зв'язок Київської митрополії з Константинопольською церквою; відновив у єпископському та священичому сані ієрархів Філарета (Денисенка), Макарія (Малетича).

Послідовно і рішуче підтримував надання автокефалії об’єднаній Українській церкві попри опір і тиск з боку Російської православної церкви та розрив, за рішенням Синоду РПЦ, євхаристійного спілкування з Константинопольським патріархатом.

05.01.2019 Вселенський патріарх підписав Томос про автокефалію Православної церкви України (конституйована на Об’єднавчому соборі Православних церков).

06.01.2019 у Патріаршій резиденції в м. Стамбулі урочисто вручив «Патріарший і Синодальний Томос надання автокефального церковного устрою Православній церквi в Україні» предстоятелю ПЦУ митрополиту Епіфанію (Думенку).

20–24 серпня 2021 на запрошення Президента України В. Зеленського здійснив візит в Україну для участі у заходах, присвячених 30-літтю державної незалежності. Вперше в історії співслужив 22.08. з предстоятелем ПЦУ літургію у Софії Київській.

Визнання

Нагороджений званням почесного доктора від Афінського, Егейського, Салонікійського (Університету Аристотеля), Патрасського, Янінського університетів (усі — Греція), Критського університету, Лондонського, Единбурзького, Лувенського, Болонського університетів, Джорджтаунського і Єльського університетів (обидва — США), університету Фліндерса (Австралія) тощо. Почесний доктор Київського національного університету імені Тараса Шевченка та Національного університету «Києво-Могилянська академія».

Нагороджений державними орденами України: князя Ярослава Мудрого І ступеня (2008), орденом Свободи (2013) та «За заслуги» І ступеня (2019). Національний банк України 2008 ввів у обіг срібну пам'ятну монету «На честь візиту в Україну Вселенського Патріарха Варфоломія I» номіналом 50 грн.

Орден Золотого Руна (2019). Орден Подвійного білого хреста (2013, Словаччина).

Лауреат премій за внесок у захист навколишнього середовища.

Золота медаль Конгресу (1997, США), інші нагороди.

Додатково

  • Титул «Вселенський Патріарх» з 4 ст. є прерогативою Архієпископа Константинопольського. Вселенський Патріарх вважається «першим серед рівних» предстоятелів Православних автокефальних церков (див. Вселенське православ'я), «головує в дусі братерства» і за своїм «історичним старшинством честі» серед усіх очільників древніх (Александрійського, Антіохійського та Єрусалимського) і пізніх патріархатів, численних архієпископій і митрополій по всьому світу. На Вселенського Патріарха традиційно покладається відповідальність зі скликання Всеправославних Соборів і зустрічей, а також розвитку міжцерковного і міжправославного діалогу.
  • Варфоломій І є духовним лідером понад 300 млн православних християн. Він найдовше з усіх Константинопольських патріархів (понад 30 років) керує Вселенською церквою.

Праці

  • У к р. п е р е к л а д — Патріарх Варфоломій. Віч-на-віч із Тайною. Православне християнство у сучасному світі / Пер. з англ. Київ : Дух і Літера, 2011. 360 с.

Література

  1. Κοκκινάκης Π. Η Πατριαρχία του Βαρθολομαίου Α΄ μέσα από τον τουρκικό τύπο (1991–2001). Θεσσαλονικη , 2015. 236 р.
  2. Киридон А. М. Становлення помісної Православної церкви в Україні (2016–2019 рр.) // Південь України: етно-історичний, мовний, культурний та релігійний виміри : в 8 вип. Одеса : Олді-плюс, 2019. Вип. 7. С. 180–190.
  3. Саган О. Православна Церква України: конституювання та перспективи розвитку. Київ : [б. в.], 2019. 103 с.
  4. Хрисавгіс І. Варфоломій: Апостольська місія. Пророче бачення / Пер. з англ. Л. Лозова. Київ: Дух і Літера, 2021. 296 с.

Автор ВУЕ

В. Е. Туренко


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Туренко В. Е. Варфоломій I // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Варфоломій I (дата звернення: 13.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
02.03.2022

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶