Миколаївська церква у Вінниці

Миколаївська церква у Вінниці. Загальний вигляд з дзвіницею і брамою
Південний фасад

Микола́ївська це́рква у Ві́нниціпам’ятка архітектури та містобудування національного значення, Україна. Дерев’яна православна церква з муровано-дерев’яною дзвіницею стоять у найстародавнішій частині історичного центру міста, яка називається Старе місто або Стара Вінниця. Тепер це передмістя Вінниці на лівобережжі р. Південного Бугу.

Церква збудована 1746 коштом ктитора Антона Постельника. Дата спорудження церкви зафіксована написом на різьбленому одвірку південних дверей. Дзвіницю звели у першій половині 19 ст.; тоді ж церковне подвір’я оточили кам’яним муром з брамою. У 19 ст. під церкву підведено кам’яний підмурок. Реставрована разом із дзвіницею 1970.

Церква тридільна, трибанна з усіма гранчастими зрубами майже однакової висоти. Навколо церкви є опасання у вигляді аркади-галереї. З заходу прилягає пізніша мурована прибудова. Всі верхи восьмигранні, двозаломні, з бароковими (див. Бароко) банями й маківками. В інтер’єрі бабинець відділено від центрального зрубу двоярусною аркою-вирізом. Внутрішній простір кожного зрубу має висотний характер.

Дзвіниця стоїть на південний схід від церкви на межі церковного подвір’я у складі муру, що його оточує. Вона квадратна в плані, двоярусна, типу четверик на четверику з наметовим завершенням і маківкою. Перший ярус мурований з каменю, укріплений контрфорсами; другий — каркасний (див. Каркас), ошальований (див. Шалівка) дошками. Це один з найвизначніших ансамблів подільської школи народної архітектури в стилі українського бароко.

Література

  1. Завада В. Т. Церква Святого Миколи та дзвіниця // Вечерський В. В., Годованюк О. М., Тиманович Є. В. та ін. Пам’ятки архітектури й містобудування України: Довідник Державного реєстру національного культурного надбання. Київ : Техніка, 2000. С. 77–78.
  2. Вечерський В. В. Українська дерев'яна архітектура. Київ : Балтія-Друк, 2013. С. 45.
  3. Павлуцький Г. Г. Дерев’яні та муровані храми України. Харків : Савчук О. О., 2017. С. 79–86.

Автор ВУЕ

В. В. Вечерський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Миколаївська церква у Вінниці // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Миколаївська церква у Вінниці (дата звернення: 5.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
12.11.2021

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶