Мінерали аутигенні

Мінера́ли аутиге́нні (від грец. αύϑιγενής, букв. — самородний, місцевого походження) — мінерали або мінеральні комплекси осадових порід, утворені внаслідок седиментації з розчинів чи їхніх подальших перетворень.

Аутигенні мінерали протиставляють теригенним (уламковим) мінералам, що приносяться в середовище седиментації ззовні, зазвичай з областей розмиву на континенті. Аутигенними є різні карбонати, хлорити, рудні мінерали, кварц (частково), барит, целестин, польовий шпат, цеоліт, серицит, халцедон, епідот, преніт, актиноліт, іноді деякі глинисті мінерали. Ці мінерали є основними індикаторами середовища, в якому відбувалося формування даної породи. У степових зонах серед аутигенних мінералів провідне місце належить карбонату, головним чином кальциту, а сульфати і хлориди займають підлегле місце. У пустелях їхня роль посилюється, і вони часто стають головними породотвірними мінералами.

В аридному поясі (див. Аридний рельєф) гіпс і барит часто утворюють кристалічні кластери («троянди пустелі»), що не спостерігається в сучасних степах. Мінеральні агрегати «троянд пустелі» — характерні зростки лінзовидних сплющених скупчень кристалів (розеток); трапляються в Тунісі, Алжирі, Саудівській Аравії, Об’єднаних Арабських Еміратах, Іспанії (о. Фуертевентура, Канарські острови; муніципалітет Кане-де-Мар, автономна область Каталонія; муніципалітет Ла-Альмарча, провінція Куенка), США (штат Аризона), Мексиці (штат Чіуауа) та Австралії. Рудні карбонати (малахіт і азурит) утворюються в будь-якій кліматичній зоні, якщо поряд із покладами сульфідних мідних руд розташовані вапнякові породи (див. Вапняк).

У степах для утворення малахіту та азуриту дотримання цієї умови не є обов’язковим, тому що карбонат кальцію (CaCO3) у зоні вивітрювання порід гірських тут практично завжди присутній як аутигенний мінерал. У степах умови для збереження малахіту та азуриту на поверхні найбільш сприятливі, бо процеси їхнього розчинення уповільнені. Тому висипки аутигенних мінералів у степах є пошуковою ознакою на мідні руди.

Література

  1. Теодорович Г. И. Аутигенные минералы осадочных пород. Москва : Академия наук СССР, 1958. 224 с.
  2. Мала гірнича енциклопедія : у 3 т. / За ред. В. С. Білецького. Донецьк : Східний видавничий дім, 2004–2013.
  3. Murawski H., Meyer W. Geologisches Wörterbuch.12 auflage. Berlin : Springer, 2017. 232 p.

Автор ВУЕ

В. С. Білецький


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Білецький В. С. Мінерали аутигенні // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Мінерали аутигенні (дата звернення: 8.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
12.12.2021

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶