Сельбище

Се́льбище, се́льбищна терито́рія — частина території населеного пункту, призначена для постійного проживання і соціально-побутового обслуговування населення; простір житлової забудови.

Сельбище. Сельбищна територія м. Києва

У межах сельбищної території створюють сприятливе життєве середовище, яке має відповідати соціальним, екологічним та містобудівним умовам, що забезпечують процеси життєдіяльності населення, пов’язані з його демографічним і соціальним відтворенням. Сельбищні території формують переважно у вигляді зон житлової, громадської забудови, озеленених територій загального користування, а також інших функціональних елементів. Територія сельбища зазвичай зайнята житловою забудовою, громадськими центрами, вулично-дорожньою мережею, зеленими насадженнями загального користування, іноді нешкідливими виробничими об’єктами тощо.

У містах площа сельбищної території залежить від функціональних характеристик населеного пункту й різниться від 40—50 % від загальної площі міської території в містах-промислових центрах до 70—80 % у містах-адміністративних і наукових центрах. Розпланувальну структуру сельбища визначають природні особливості території та загальна система розпланування міста. Сельбищну територію структурно розчленовують на житлові райони; вона може бути єдиною (зазвичай у середніх і малих містах) або поділятися іншими функціональними територіями чи великими перешкодами – природними (річками) і штучними (залізницями, іншими транспортними магістралями) на декілька окремих сельбищних районів.

Загальна потреба у сельбищній території відповідно до чисельності мешканців у конкретному населеному пункті залежить від характеру забудови:

  • при середній поверховості забудови багатоквартирними будинками 9 і більше поверхів на 1 000 осіб населення потрібно 7 га території;
  • при середній поверховості забудови садибними будинками 1-3 поверхи на 1 000 осіб населення потрібно 90 га території.

Показники потреби у сельбищних територіях визначено відповідно до чинних Державних будівельних норм з урахуванням усіх необхідних функціональних елементів територій, таких як: прибудинкові території житлових будинків, об’єкти повсякденного та періодичного обслуговування, громадські центри, озеленені території загального та обмеженого користування, території спеціального призначення, магістральна і вулично-дорожня мережа, ділянки для розміщення об’єктів комунального господарства, інженерного забезпечення житлових районів, пожежних депо, гаражі та автостоянки, велостоянки тощо.

Додатково

Під час російсько-української війни значних руйнувань від російських обстрілів і бомбардувань зазнали сельбищні території українських міст (Дніпро, Ізюм, Куп'янськ, Миколаїв, Одеса, Охтирка, Тростянець, Харків, Херсон, Чернігів та інші); у багатьох містах на сході України сельбища разом із забудовою російські окупанти знищили повністю (Бахмут, Вугледар, Мар'їнка та ін.).

Джерело

  1. Планування і забудова територій. ДБН Б.2.2-12:2019. Київ : Міністерство регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України, 2019. 177 с. URL : https://dreamdim.ua/wp-content/uploads/2019/07/DBN-B22-12-2019.pdf

Література

  1. Дахно В. Сельбищна територія // Мардер А. П., Євреїнов Ю. М., Пламеницька О. А. та ін. Архітектура: короткий словник-довідник. Київ : Будівельник, 1995. С. 265.
  2. Заварзін О. О. Дизайн архітектурного середовища. Київ : Національна академія керівних кадрів культури і мистецтв, 2020. С. 279.

Автор ВУЕ

В. В. Вечерський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Сельбище // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Сельбище (дата звернення: 28.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
09.02.2024

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶