Система розпланування міста

Систе́ма розпланува́ння мі́ста — порядок взаєморозміщення і влаштування вулиць, площ, кварталів забудови міста.

Система розпланування міста.
Лінійна нецентрична система: план м. Кременця 1816 р. За П. Ричковим
Система розпланування міста.
Перехресно-рядова нецентрична система: План Верхнього міста у м. Києві 1774 р.
Система розпланування міста.
Радіально-концентрична система розпланування. План м. Путивля 1784 р.

Система розпланування міста формується поступово у процесі його заселення і розвитку. Вона залежить від ландшафту, в межах якого місто розташоване, його рельєфу, акваторій, зовнішніх шляхів, наявності й розміщення оборонних споруд, промислових територій тощо.

Класифікація

Розрізняють системи розпланування міста нецентричні і центричні.

Різновиди нецентричних систем розпланування міста:

  • лінійна — містобудівне утворення розтягнуте уздовж долини, берега річки, озера, моря, а його розпланувальним каркасом є 1–2 поздовжні вулиці (м. Кременець);
  • рядова — компактне містобудівне утворення з вулицями, спрямованими, як правило, впоперек берегової лінії прилеглих річки, озера, моря (м. Херсон);
  • прямокутно-прямолінійна, або Гіпподамове розпланування — прямолінійні вулиці перетинаються під прямими кутами, утворюючи квадратні або прямокутні в плані квартали (м. Чигирин);
  • діагональна — мережу прямокутних кварталів перетинають кілька діагональних вулиць (міста Барселона, Вашингтон);
  • перехресна, або перехресно-рядова — у ній прямолінійні й криволінійні вулиці перетинаються під різними кутами, переважно близькими до 90 ° (м. Ніжин);
  • вільна або ландшафтна — вулиці протрасовано відповідно до рельєфу без дотримання геометричної правильності (м. Батурин).

Різновиди центричних систем розпланування міста:

  • радіально-концентрична, або радіально-кільцева — вулиці розходяться від центру по радіусах і на периферії зв’язуються кільцевими вулицями (м. Москва);
  • віялова — вулиці розходяться від центру в одному переважному напрямку (первісне розпланування міст Полтави, Чернігова);
  • гілляста — радіальні вулиці розгалужуються від центру до периферії під кутом у середньому 30 ° (м. Лебедин).

За геометричним накресленням на місцевості системи розпланування міста поділяють на регулярні (з прямолінійними вулицями) і нерегулярні (з криволінійними вулицями, вільне накреслення яких зазвичай визначено рельєфом місцевості).

Характеристика

Для більшості історичних міст характерна стадійність розпланувального розвитку, тобто послідовна зміна систем розпланування. Нецентрична система є, як правило, першою стадією містобудівного розвитку; з часом вона трансформується у віялову, іноді радіально-концентричну, а згодом — у гіллясту. Протягом 1780-х — 1840-х Російська імперія на території України намагалася замінити історично сформовані нерегулярні системи розпланування міст на регулярні шляхом реконструкції вуличної мережі (реалізовано частково). У великих історичних містах поєднано, як правило, різні системи розпланування (Київ, Львів, Одеса, Харків, Чернігів). Теорія містобудування вважає центричну систему розпланування міст неприйнятною для мегаполісів (бо вона веде до траспортного колапсу в них), а натомість лінійну — значно раціональнішою, що забезпечує сталий розвиток. Проте усі спроби, вжиті протягом 20 — початку 21 ст. щодо відповідної зміни центричної системи розпланування міст Києва, Москви та інших, виявилися безрезультатними.

Література

  1. Вечерський В. Система планування міста // Мардер А. П., Євреїнов Ю. М., Пламеницька О. А. та ін. Архітектура: короткий словник-довідник. Київ : Будівельник, 1995. С. 268.
  2. Тимофієнко В. Архітектура і монументальне мистецтво: терміни і поняття. Київ : Інститут проблем сучасного мистецтва ; Головкиївархітектура, 2002. С. 364–365.
  3. Вечерський В. Спадщина містобудування України: Теорія і практика історико-містобудівних пам’яткоохоронних досліджень населених місць. Київ : Головкиївархітектура ; Науково-дослідний інститут теорії та історії архітектури і містобудування, 2003. 560 с.

Автор ВУЕ

В. В. Вечерський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Система розпланування міста // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Система розпланування міста (дата звернення: 11.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
08.02.2024

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶