Гіпподамове розпланування

Гіппода́мове розпланува́ння (грец. Ιπποδάμειο Σύστημα) — регулярна система розпланування міст в античному грецькому містобудуванні.

Гіпподамове розпланування. План міста Кнід
Гіпподамове розпланування. План міста Прієна
Гіпподамове розпланування. Схема розпланування Херсонеса Таврійського
Гіпподамове розпланування. Сучасний план археологічно дослідженої частини Херсонеса Таврійського

Історична довідка

Регулярна, тобто прямокутно-прямолінійна система розпланування міст із прямолінійними вулицями, які перетинаються під прямим кутом, утворюючи прямокутні або квадратні у плані квартали забудови, поширилася у Давній Греції у класичну добу в 5 ст. до н. е. під час і після греко-перських війн 499–449 до н. е., коли постала потреба відбудови міст, значно поруйнованих персами, передусім — Мілета і Пірея. Античні автори (Аристотель, Страбон та інші) вважали винахідником цієї системи розпланування Гіпподама з Мілета. Від його імені походить найменування такого розпланування. Насправді ж система прямокутно-прямолінійного розпланування поселень відома з найстародавніших часів у Китаї, Індії, Давній Месопотамії, Стародавньому Єгипті, у фінікійців (див. Фінікія) та етрусків тощо. Заслугою Гіпподама була хіба що систематизація правил і прийомів такого розпланування на місцевості та підхід до міста як до художньо організованого цілого.

Характеристика

Процес виконання на місцевості Гіпподамового розпланування розпочинався з вибору території для заснування міста: якщо у попередню архаїчну добу (7–6 ст. до н. е.) найважливішим був стратегічний чинник, тому обирали найвигіднішу територію для розташування фортеці — акрополя, то в класичну добу головними стали соціально-економічні чинники, тобто торгівля і мореплавство. Тому міста будували на берегах морських заток, захищених від штормів: у кожному місті обов'язково мало бути дві морські гавані — торговельна і військова. Ретельно враховували санітарні чинники — наявність джерел питної води, захист міст горами чи пагорбами від холодних північних вітрів, відсутність заболочених ділянок, переважно кам'яниста територія (щоб не брукувати вулиці) з ухилом на периферію для відведення стічних вод. Важливими стали й естетичні чинники: краса міського краєвиду була одним із визначальних чинників у містобудуванні. Функціональне зонування міської території передбачало просторове розмежування торговельного і громадського центрів та житлових районів. Головні 2–4 й більше вулиць було прокладено з південного заходу на північний схід; їх перетинали кілька поперечних вулиць. Другорядні вулиці були завширшки 3,5 м, головні — 7 м, найголовніші — 15 м, тобто ширину вулиць послідовно подвоювали. Деякі утворені вулицями квартали у центрі міста залишали незабудованими й на них розміщували агору (одну або дві, як у Мілеті), а в сусідніх кварталах були громадські споруди: гімнасій, булевтерій, храми, святилища, театр, одеон тощо.

Прикладами реалізації Гіпподамового розпланування є міста Кнід (тепер у провінції Мугла, Туреччина), Мегалополь (тепер у периферії Пелопоннес, Греція), Мілет, Олінф (тепер поблизу м. Поліїроса в периферії Центральна Македонія, Греція), Пірей, Прієна, Родос (на о. Родос), Фурії (тепер у регіоні Калабрія, Італія) тощо.

На території України за системою Гіпподама було розплановано м. Херсонес Таврійський (тепер на території м. Севастополя у межах тимчасово окупованого Криму, Україна).

У  Н о в и й  ч а с. Гіпподамове розпланування стало популярним у містобудуванні 18 ст., коли масово засновували нові й перебудовували старі міста, орієнтуючись на стильові норми класицизму на основі культурної спадщини античності. Таке розпланування мають міста Вашингтон, Нью-Йорк та чимало інших міст на Американському континенті. На цих засадах наприкінці 18 — у першій половині 19 ст. реконструйовано низку міст в Україні, зокрема Путивль і Чигирин, а також район Подолу у м. Києві (відбудова після нищівної пожежі 1811).

Література

  1. Вечерський В. Курс історії архітектури. Київ : Інститут проблем сучасного мистецтва, 2006. С. 47–50.
  2. Тимофієнко В. Історія архітектури Стародавнього світу. Київ : Наукова думка, 2006. С. 277–278.
  3. Фесенко Г. Містопланувальні практики античності: історико-філософський нарис // Просторове планування: містопланування, архітектура, політичні та соціокультурні засади. Київ, 2021. Вип. 2. Ч. 1. С. 194–198.

Автор ВУЕ

В. В. Вечерський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Гіпподамове розпланування // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Гіпподамове розпланування (дата звернення: 4.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
19.04.2024

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶