Сумського кадетського корпусу комплекс будівель

Сумського кадетського корпусу комплекс будівель
Генеральний план
Головний навчальний корпус
План першого поверху головного навчального корпусу
Фрагмент головного фасаду головного навчального корпусу
Будинок начальника корпусу
Інтер’єр залу в будинку начальника корпусу

Сумсько́го каде́тського ко́рпусу ко́мплекс буді́велькомплекс архітектурних пам’яток, м. Суми, Україна. Міститься на південній околиці міста за межами історичного центру, на підвищеному лівому березі р. Псел.

Історична довідка

Архітектурний комплекс кадетського корпусу закладено 1903 в урочищі Лефицька Стінка на ділянці землі площею 50 десятин, яку подарував військовому відомству сумський промисловець і меценат І. Харитоненко (1822–1891; тепер Україна; див. також Харитоненки). Він пожертвував 500 тис. рублів і заповів сину й спадкоємцю П. Харитоненку (1852–1914; тепер Україна) порушити клопотання про відкриття у місті кадетського корпусу — закритого військового закладу з гімназичним курсом навчання. Проєкт виконав 1898 київський архітектор К. Іваницький (1870–1940). Урядовий дозвіл отримано 1899. Комплекс збудовано 1903–1905 коштом П. Харитоненка (виділив 600 тис. рублів) під керівництвом інженера, генерал-лейтенанта Л. Кублицького-Піоттуха (1849–1907; тепер Україна), котрий 1900–1905 був директором Сумського кадетського корпусу (інша назва — «Сумський Михайлівський кадетський корпус»).

Основні будівлі було оснащено передовим на той час інженерним обладнанням: водогоном, каналізацією, електричним освітленням і ліфтом (головний навчальний корпус).

Кадетський корпус закрито 1918.

За радянської доби тут містились військові навчальні заклади: з 1925 — Сумська піхотна школа ім. М. Фрунзе, з 1927 — Сумська артилерійська школа, 1937–1941 — Сумське артилерійське училище ім. М. Фрунзе, 1943–1968 — Сумське Червонопрапорне артилерійське училище ім. М. Фрунзе, 1968–1992 — Сумське вище артилерійське командне двічі Червонопрапорне училище ім. М. Фрунзе. 1994 тут створено Військовий інститут артилерії ім. Богдана Хмельницького Сумського державного університету, розформований 2007. На його базі створено кафедру військової підготовки й Науково-дослідний центр ракетних військ і артилерії Сумського державного університету. 2011 створено Державний ліцей-інтернат з посиленою військово-фізичною підготовкою «Кадетський корпус імені І. Г. Харитоненка», від 2019 підпорядкований Державній прикордонній службі України.

Характеристика

Комплекс займає значну територію, витягнуту з півночі на південь уздовж вул. Лебединської. За функціональною ознакою територія поділяється на 2 розпланувально відокремлені зони: південну навчальну й північну житлову. До складу комплексу входять: у межах навчальної зони — головний навчальний корпус, будинок начальника, лазарет, котельня; у межах житлової зони — 4 житлові будинки, амбулаторія, майстерня, стайні. Всі будівлі муровані з цегли, потиньковані, з плоскими перекриттями й чотирисхилими дахами. Будівлі комплексу вирішені в трьох стильових напрямах історизму: неокласицизм, неоготика і «цегляний стиль». Найбільшу історико-архітектурну цінність становлять головний навчальний корпус і будинок начальника.

Головний навчальний корпус чолом зорієнтований на південний захід. Він триповерховий, на підвалі, Ш-подібний у плані, симетричної композиції, вирішений у неокласицистичних формах. Головний фасад має 3 ризаліти. Стіни 1-го поверху рустовані, а 2-го і 3-го — членовані пілястрами іонічного ордера. Головний вхід акцентований чотириколонним іонічним портиком з трикутним фронтоном. Розпланування корпусу коридорне і зальне. Збереглися інтер'єри вестибюля, їдальні та церкви, у яких використано чавунні колони та художній метал.

Будинок начальника, розташований з північного боку головного навчального корпусу, вирішено в неокласицистичних формах. Тут містилася також канцелярія. Будинок двоповерховий, з ризалітами та аттиком. Декор фасадів стриманий: рустовані стіни 1-го поверху, віконні наличники з сандриками. Найбільшу мистецьку цінність становлять добре збережені інтер'єри вестибюля з парадними сходами, залу, вітальні, кабінету й спальні. Кожна з кімнат декорована в певному стилі: зал — неоренесанс, кабінет — неокласицизм, вітальня — рококо, спальня — модерн. У цих приміщеннях збереглися декоративна ліпнина стель, кахляні печі й каміни. У залі — дубова різьблена кесонована стеля з зображенням у кесонах виноградної лози, жезлів і келихів та фриз із різьбленими кронштейнами й малюнками гірлянд. Стіни членовані фільонками з алегоричними барельєфними зображеннями. Камін і кутова піч облицьовані рельєфними полив'яними кахлями золотаво-брунатної та оливкової барв. Така ж піч збереглася і в кабінеті. Тут стелю декоровано алегоричними зображеннями сов, орлів, факелів, лаврових вінків, лев'ячих голів та профілями античних воїнів. Ліпні прикраси стелі й стін вітальні витримані в біло-золотих барвах. Головною окрасою приміщення є 2 кутові печі, облицьовані білими кахлями з позолоченим орнаментом. У центрі кожної кахлі мініатюрний краєвид у сіро-блакитних тонах. У декорі спальні використано улюблені в модерні мотиви німф, ірисів і лілей.

Інші житлові будинки, призначені для проживання викладачів та обслуги, — триповерхові, видовжені, прямокутні в плані, секційної структури, зі сходовими клітками, виділеними на фасадах у вигляді ризалітів. Фасади вирішені в неокласицистичній стилістиці (корпус № 8) та у формах «цегляного стилю» (корпуси №№ 10, 13).

Значення

Архітектурний комплекс відзначається цілісністю й високими мистецькими якостями, що ставить його в шерег найвидатніших архітектурних творів межі 19–20 ст.

Література

  1. Loza St. Architekci i budowniczowie w Polsce. Warszawa, 1954. S. 126.
  2. Пам'ятки архітектури й містобудування України: Довідник Державного реєстру національного культурного надбання / В. В. Вечерський, О. М. Годованюк, Є. В. Тиманович та ін.; За ред. А. П. Мардера та В. В. Вечерського. Київ : Техніка, 2000. С. 217–218.
  3. Суми. Вулицями старого міста: Історико-архітектурний альбом. Суми : РВО «АС-Медіа», 2003. С. 184.
  4. Вечерський В. В. Пам’ятки архітектури й містобудування Лівобережної України: виявлення, дослідження, фіксація. Київ : Видавничий дім А.С.С., 2005. С. 257–261.
  5. Історико-містобудівні дослідження: Суми, Миргород, Корець / За ред. Вечерського В. В. Київ : Фенікс, 2013. С. 63–65.
  6. Звід пам'яток історії та культури України. Сумська область (Матеріали до багатотомного «Зводу пам'яток історії та культури України») / В. В. Вечерський та ін. Київ : Ін-т історії України НАН України, 2017. С. 129–130.

Автор ВУЕ

В. В. Вечерський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Сумського кадетського корпусу комплекс будівель // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Сумського кадетського корпусу комплекс будівель (дата звернення: 6.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
13.08.2020

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶