(Перенаправлено з Танчиці дум)

Танцюючий будинок у Празі

Танцю́ючий буди́нок у Пра́зі, Танчиці дум (чеськ. Tančící dům) — громадська будівля, зразок архітектури деконструктивізму, Чехія.

Танцюючий будинок у Празі. Головний фасад.
Танцюючий будинок у Празі.
Вигляд з площі А. Їрасека.
Танцюючий будинок у Празі.
Фрагмент головного фасаду

Загальні відомості

Міститься на південній межі історичного центру міста на Рашиновій набережній правого берега р. Влтави біля перетину з Ресловою вулицею. Завдяки наріжному розташуванню і композиції з двома вежами, є архітектурною домінантою як набережної, так і площі А. Їрасека, що прилягає до будівлі з півночі.

Історична довідка

На початку 20 ст. на цьому місці збудовано п’ятиповерховий прибутковий будинок у стилі неоренесансу, знищений 14.02.1945 американською авіабомбою. Після розчищення руїн ділянка лишилася незабудованою.

1986 В. Гавел висловив архітектору В. Милуничу (нар. 1941; тепер Хорватія) ідею щодо будівництва тут культурного центру. 1989 В. Милунич запросив до участі у проєкті архітектора Ж. Нувеля, проте через відсутність інвестора задум не реалізовано. 1992 земельну ділянку придбала страхова компанія з Нідерландів для спорудження своєї офісної будівлі. Проєкт опрацював В. Милунич разом із Ф. Гері. Інтер’єри запроєктувала архітектор Є. Їржична (нар. 1939; тепер Чехія). Незвичне архітектурне вирішення нової будівлі в історично сформованому середовищі викликало суспільну дискусію, після якої орган охорони культурної спадщини м. Праги погодив проеєкт. Будівництво, розпочате 03.09.1994, завершено 20.06.1996. Тут розмістили офіси транснаціональних компаній і ресторан французької кухні на горішньому поверсі.

2013 будинок продано за 13,35 млн євро. Новий власник дещо змінив використання будівлі: на 2023 тут офіси, чотиризіркові готельні номери, художня галерея, конференц-зал, кафе-бар і ресторан.

Обговорюється питання про оголошення об’єкта пам’яткою культури.

Характеристика

Будинок залізобетонний (див. Залізобетон), каркасний (див. Каркас), дев’ятиповерховий з підвалом, піднятий на опорах над рівнем землі. Нижні два поверхи й підвал призначені для відкритих громадських функцій (кафе, конгрес-центр). Шість поверхів вище — офісні, над якими — ресторан з панорамним видом на м. Прагу. Хвилястий фасад утворено 99-ма спеціально вигнутими світло-сірими панелями. Наріжну частину утворюють дві вежі — статична й динамічна. Масивніша статична символізує чоловіче начало й увінчана виготовленою з металу куполоподібною головою Медузи Горгони. Легка динамічно вигнута вежа зі скла й металу символізує жіноче начало. Поєднання цих веж нагадує танцювальну пару в русі, від чого й походить назва будинку. За задумом архітекторів та В. Гавела, будинок мав уособлювати контекст чеського суспільства, його розрив із тоталітарним минулим, динаміку руху радикальних змін у карнавальних формах Оксамитової революції 1989. Дві різні вежі символізували діалог статичного й динамічного начал, які взаємно перешкоджають і водночас урівноважують одне одного, як інь і ян.

Танцюючий будинок у Празі став першим проєктом, який реалізував у повоєнній Чехії провідний світовий архітектор (Ф. Гері). Незвична деконструктивістська композиція і стилістика будівлі, яка зажила світової слави, символізує звільнення чехів від комуністичної диктатури. Тепер цей будинок, що попервах викликав гарячі дискусії, є настільки ж популярним і впізнаваним, як собор Святого Віта і Карлів міст.

Додатково

Побутує й інша, фольклорна назва будинку — «Джинджер і Фред» — на честь знаменитого голлівудського танцювального дуету Дж. Роджерс і Ф. Астера.

Цікаві факти

  • Ф. Гері, найвідоміший представник деконструкціонізму в світовій архітектурі, як фанат хокею з шайбою погодився працювати над проєктом споруди на знак поваги до Чехії — країни, що дала світові видатних хокеїстів.
  • У журнальній статті 1996 для опису цього епатажного будинку вжито метафору «друга американська бомба, скинута на те саме місце» (натяк на авторство Ф. Гері з м. Лос-Анджелеса, США). Опитування громадської думки у м. Празі 2003 показало, що 68 % пражан будинок подобається, а 16 % його ненавидять.

Література

  1. Colomina B., Friedman M., Mitchell W. et al. Frank Gehry, Architect. New York : Hatje Cantz, 2001. 390 p.
  2. Вечерський В. Курс історії архітектури. Київ : Інститут проблем сучасного мистецтва, 2006. С. 234.

Автор ВУЕ

В. В. Вечерський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Танцюючий будинок у Празі // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Танцюючий будинок у Празі (дата звернення: 27.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
05.10.2023

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України



Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶