Успенський собор у Новгороді-Сіверському

Успенський собор у Новгороді-Сіверському. Загальний вигляд з дзвіницею. Фото Вечерського В. В.
Успенський собор у Новгороді-Сіверському
Успенський собор у Новгороді-Сіверському. Вигляд зі сходу. Фото Вечерського В. В.
Успенський собор у Новгороді-Сіверському. Інтер’єр. Фото Вечерського В. В.

Успе́нський собо́р у Но́вгороді-Сі́верськомупам’ятка архітектури національного значення, Чернігівська обл., Україна. Мурований п'ятибанний собор, розташований на високому правому березі р. Десни в історичному центрі м. Новгорода-Сіверського (вул. Соборна, 6А). Домінує в навколишній забудові й ландшафті, добре проглядаючись як із прилеглих вулиць, так і з найвіддаленіших куточків міста та Задесення.

Історична довідка

Собор стоїть на місці знищеного пожежею дерев’яного храму, перша документальна згадка про який датується 1654. Мурований собор закладено 1714 за сприяння гетьмана І. Скоропадського, завершено 1722. За браком фінансування опоряджувальні роботи й виготовлення іконостасу тривали до 1731, а заплановане будівництво дзвіниці не відбулося.

Спорудив собор невідомий на ім’я майстер, запрошений І. Скоропадським. Будівельні роботи були виконані неякісно, внаслідок чого споруда незабаром почала руйнуватися. 1748 у соборі велись перебудови під орудою майстра Івана Погарського. 1767 під південну й північну підпружні арки, які дали тріщини, підвели стовпи, зміцнили стіни вівтаря й прибудували південний і північний тамбури. 1820 до собору з заходу прибудовано двоярусну дзвіницю типу «четверик на четверику» та критий перехід до неї, а також змінено барокові форми бань. Вони набули цибулястих форм, невластивих українській церковній архітектурі. 1963 собор визнано пам'яткою архітектури. Станом на 2020 — діючий православний храм.

Характеристика

Споруда дев'ятидільна, хрещата (у вісях 27 х 23,5 м). Гранчасті рамена архітектурного хреста несуть бані на восьмигранних світлових підбанниках. У дуже масивної центральної бані — циліндричний підбанник. Квадратні в плані приміщення, розташовані між раменами, знижені відносно основних об'ємів, що підкреслює загальну ієрархічність пірамідальної композиції. Як і більшість подібних храмів українського відродження і бароко, собор Успіння Богородиці не має головного та другорядних фасадів; він розрахований на круговий огляд і сприймається як центричний храм. В інтер'єрі простір кожної основної дільниці висотно розкритий до зеніту куполів (висота центрального купола 28 м). Завдяки високим підпружним аркам стрілчастих обрисів досягнуто єдності внутрішнього простору. Центральний підбанник спирається на підпружні арки та трикутні пандативи, бічні — на зрізані зімкнені восьмигранні склепіння. У західній дільниці (бабинці) є хори, на які ведуть сходи в товщі північної стіни. В інтер'єрі збереглися фрагменти іконостаса 1-ої пол. 18 ст.: царські врата, ікони «Спас», «Богородиця», «Покров Богородиці», «Трійця».

Значення

Успенський собор у Новгороді-Сіверському є однією з архітектурних пам’яток Гетьманщини, виявом суто національного стилю в сакральній архітектурі. Належить до групи пам’яток, які формують уявлення про тогочасну елітарну архітектуру — фундації генеральної старшини, таких як Миколаївський собор у Ніжині, Катерининська церква в Чернігові, Спасо-Преображенська церква у Великих Сорочинцях.

Література

  1. Логвин Г. Н. Чернигов, Новгород-Северский, Глухов, Путивль. Москва : Искусство, 1980. С. 174–178.
  2. Вечерський В. В., Годованюк О. М., Тиманович Є. В. та ін. Пам’ятки архітектури й містобудування України: Довідник Державного реєстру національного культурного надбання. Київ : Техніка, 2000. С. 304.
  3. Вечерський В. В. Пам’ятки архітектури й містобудування Лівобережної України: виявлення, дослідження, фіксація. Київ : Видавничий дім А.С.С., 2005. С. 149–150.
  4. Юрченко С. Б. Про датування Успенського собору в Новгороді-Сіверському // Сіверщина в історії України: в 12 вип. Київ; Глухів : Центр пам'яткознавства НАН України, 2010. Вип. 3. С. 141–143.

Автор ВУЕ

В. В. Вечерський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Успенський собор у Новгороді-Сіверському // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Успенський собор у Новгороді-Сіверському (дата звернення: 29.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
02.03.2020

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶