Церква Святої Параскеви у Крехові

Це́рква Свято́ї Параске́ви у Кре́ховіпам’ятка архітектури національного значення, Львівський район, Львівська область, Україна.

Церква святої Параскеви у Крехові та дзвіниця
Інтер’єр церкви з іконостасом
Дзвіниця

Характеристика

Дерев’яні церква та дзвіниця стоять у центрі села. Збудував їх одночасно 1724 майстер Іван Хомюк, що засвідчує напис у центральному зрубі храму.

Церква тридільна, трибанна, з квадратними в плані центральним зрубом і бабинцем та гранчастим вівтарем, до якого 1894 прибудовано прямокутну в плані захристію (ризницю). 1971–1972 реставровано за проектом архітектора І. Могитича. Тепер це парафіяльний храм Української греко-католицької церкви.

Три основні зруби оточені піддашшям на фігурних випустах-кронштейнах і перекриті шоломовидними банями на світлових восьмериках. В інтер'єрі центральний висотно розкритий простір контрастує з низеньким бабинцем, над яким розташовані хори. Зберігся шестиярусний іконостас першої половини 18 ст., який має різьблення у стилі бароко. Особливу мистецьку цінність становлять царські врата, придбані 1776 у Крехівському Миколаївському монастирі, з живописними медальйонами роботи В. Петрановича (1680–1759; Україна).

На захід від церкви розташована квадратна у плані двоярусна надбрамна дзвіниця типу четверик на четверику, увінчана високим наметовим дахом. Має риси оборонної архітектури: підсябиття (оборонна галерея) горішнього ярусу, ключовидні бійниці в зрубі першого ярусу.

Обидві споруди складають своєрідний, унікальний за цінністю й доброю збереженістю ансамбль пам’яток галицької школи народної архітектури.

Додатково

У літературі поширена версія (вперше опублікована Г. Логвином), що церква з дзвіницею, нібито, збудовані у 17 ст. і первісно стояли неподалік у Крехівському Миколаївському монастирі; 1724 їх перенесено з монастиря в село на теперішнє місце. Порівняння нинішнього вигляду церкви та дзвіниці в Крехові з відповідними спорудами, зображеними на деревориті «Крехівський монастир» 1699 авторства Діонісія (Сінкевича; друга половина 17 ст. — 1732; Україна), дає підстави для такого тлумачення, оскільки храми та дзвіниці дуже схожі. Проте наукові дослідження львівського мистецтвознавця В. С. Вуйцика (1934–2002; Україна) спростували цю версію.

Література

  1. Завада В. Церква Свтої Параскеви та дзвіниця // Вечерський В. В., Годованюк О. М., Тиманович Є. В. та ін. Пам’ятки архітектури й містобудування України: Довідник Державного реєстру національного культурного надбання. Київ : Техніка, 2000. С. 167.
  2. Вечерський В. Українські дерев’яні храми. Київ : Наш час, 2007. С. 85-86.
  3. Вечерський В. Українська дерев’яна архітектура. Київ : Балтія-Друк, 2013. С. 74-75.

Автор ВУЕ

В. В. Вечерський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Церква Святої Параскеви у Крехові // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Церква Святої Параскеви у Крехові (дата звернення: 1.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
26.11.2021

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶