Панель (будівництво)

Стінові панелі, з яких споруджено багатоквартирний житловий будинок
Багатоповерховий панельний житловий будинок у процесі будівництва
Багатоповерховий панельний житловий будинок

Пане́ль (від нім. Panel — плита, з лат. pannulus, зменш. від pannus — шматок тканини, полотна) — багатозначний термін.


1) Плоска будівельна конструкція (велика плита) заводського виготовлення, призначена для зведення будівель і споруд. Застосовують у збірному й збірно-монолітному цивільному й промисловому будівництві для влаштування стін, цоколів, перекриттів, покриттів, перегородок та інших елементів будівель і споруд.

Їх поділяють на стінові панелі та панелі перекриття, покриття та виготовляють з отворами і без них, суцільними й порожнистими, одно- і багатошаровими із застосуванням (залежно від призначення) різних видів бетону: важкого, легкого, ніздрюватого, керамзитобетону, а також металу, скла, пластичних мас тощо. Панелі перегородок зазвичай виготовляють із гіпсобетону, гіпсокартону. Стінові панелі, які утворюють стіни будинку, можуть бути за своєю конструктивно-функціональною роллю як тримальними, так і навісними (тобто мати не конструктивну функцію, а суто огороджувальну). Плити є складниками будівель, споруд різних конструктивних систем: каркасних, збірних великопанельних, каркасно-панельних, збірно-монолітних.

В Україні перші стінові панелі заводського виготовлення випускали з повністю закінченим опорядженням, що за низької якості робіт формувало антихудожній вигляд як окремих панельних будинків, так і забудованих ними житлових районів. У 21 ст. стінові панелі виготовляють на підприємствах будівельної індустрії без опорядження; після монтажу будинку на його панельні стіни наносять зовнішній шар утеплювача та відповідне декоративне покриття різних кольорів і фактур, що дає кращий естетичний ефект і створює привабливіший архітектурний образ.


2) Декоративне опорядження нижньої частини стін в інтер’єрі будинку. Такі панелі можуть мати колір, фактуру, декор відмінні від горішньої частини стін і бути виготовленими з інших матеріалів, таких як дерево, природний і штучний мармур, кераміка, пластик тощо. Застосовують з утилітарною, гігієнічною, декоративною метою відповідно до призначення кожного приміщення та усталених традицій (приміром, мармурові панелі, якими опоряджували нижн і частини стін у церквах Візантійської імперії).

3) Спеціально створена й вимощена плитами, галькою, клінкером, забрукована (див. Бруківка), заасфальтована (див. Асфальт) або з бетонним покриттям доріжка для пішоходів збоку від проїжджої частини вулиці, відділена від нею бордюром (те саме, що й тротуар).

Література

  1. Дехтяр С. Панель // Мардер А. П., Євреїнов Ю. М., Пламеницька О. А. та ін. Архітектура: короткий словник-довідник. Київ : Будівельник, 1995. С. 207.
  2. Тимофієнко В. Архітектура і монументальне мистецтво: терміни і поняття. Київ : Інститут проблем сучасного мистецтва; Головкиївархітектура, 2002. С. 314.

Автор ВУЕ

В. В. Вечерський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Панель (будівництво) // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Панель (будівництво) (дата звернення: 28.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
14.025.2024

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Багатозначний термін



Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶