Образ архітектурний

Дж. Б. Піранезі. Узагальнений образ архітектури Стародавнього Риму.
«Кривий будинок» у м. Сопоті
Будинок-маска у м. Кіото
Будівля Сіднейської опери, іронічно переосмислена студентами-архітекторами у вигляді групи черепах на узбережжі

О́браз архітекту́рний — специфічна форма відображення архітектурного середовища і його об’єктів у свідомості. Образ архітектурний виникає у свідомості людини за посередництвом органів чуття. Вони у процесі візуально-моторного (а не статично-візуального) сприйняття архітектурну форму сприймають цілісно — як архітектурний простір та архітектурні маси (об'єми), які його обмежують і формують. На відміну від інших образів реального світу, образ архітектурний стосується штучних об'єктів, створених людиною, та середовища, перетвореного людською творчістю. Специфіка архітектури полягає в тому, що образ архітектурний спершу формується у свідомості архітектора як задум, згодом частково втілюється в проєкті й потім найповніше — в архітектурній споруді, комплексі, ансамблі. Вони сприймаються свідомістю інших людей, запам'ятовуються, узагальнюються й формують в уяві образи різної міри узагальнення: конкретної споруди (образ Софійського собору у Києві) чи її фрагмента (образ іконостасу Андріївської церкви в Києві), ансамблю (образ Києво-Печерської лаври), міста (образ м. Львова), архітектурного стилю (образ українського бароко), історичної епохи (образ архітектури Стародавнього Риму).

Образ архітектурний відображає соціальне призначення споруди, комплексу, ансамблю. Ідейно-художній зміст архітектурного твору як невід’ємна складова образу архітектурного включає узагальнене художнє відображення у формі й змісті архітектурного твору типових характеристик об’єктів певної функціональної типології (образи храму, театру, палацу, замку, мавзолею, хмарочоса тощо). Архітектурна образність — одна з найважливіших якостей архітектурного твору, яка засвідчує високу майстерність автора-архітектора. Яскрава образність властива творам сучасних архітекторів М. Ботта, Ф. Гері (Танцюючий будинок у Празі), С. Калатрава тощо. Інколи ця образність переростає в гротеск («Кривий будинок» 2004 у м. Сопоті, Польща; Будинок-маска у м. Кіото 1974 архітектора К. Ямашита, 1937 р. н.; Японія). Неординарні образи архітектурні нерідко переосмислюються і стають джерелами іронічних метафор: Будівля Сіднейської опери — пам'ятка всесвітньої спадщини ЮНЕСКО — створює романтичний образ вітрильника в океані, але іронічно переосмислена студентами-архітекторами як група черепах на узбережжі.

На практиці образ архітектурний створюється за допомогою таких засобів архітектурної виразності (художніх засобів архітектурної композиції): єдність та ієрархічність; співвідношення архітектурних форм (контраст, нюанс, рівність); тектоніка; орієнтація; симетрія, асиметрія, дисиметрія; ритм; пропорції; масштаб і масштабність; освітленість, колір, фактура; синтез мистецтв. Ці засоби пов’язані зі змістом архітектурного твору (функцією споруди) й використовуються архітектором та сприймаються свідомістю комплексно.

Відображення архітектурної форми у свідомості людини супроводжується її естетичним сприйняттям і естетичною оцінкою, але не зводиться до сфери естетичних відносин і не вичерпується ними. Образ архітектурний є цілісним відображенням об’єктивного світу, створеного природою і перетвореного людиною, у якому, на відміну від суто мистецької творчості, естетична характеристика є тільки однією із суттєвих якостей, відповідно до тріади Вітрувія «корисність, міцність, краса».

Література

  1. Мардер А. Образ архітектурний // Архітектура: короткий словник-довідник. Київ : Будівельник, 1995. С. 190–191.
  2. Безродний П. Архітектурні терміни: Короткий російсько-український тлумачний словник. 2-ге вид., випр. та допов. Київ : Вища школа, 2008. С. 142.

Автор ВУЕ

В. В. Вечерський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Образ архітектурний // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Образ архітектурний (дата звернення: 28.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
27.11.2022

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶