Блакитна мечеть

Блакитна мечеть.jpg

Блакитна мечеть

Країна Туреччина
Місце розташування Стамбул
Рік внесення 1985
Блакитна мечеть. Інтерєр2.jpg

Блаки́тна мече́ть, або Мече́ть Султанахме́т (тур. Sultanahmet Camii) — пам’ятка ісламської та світової архітектури, розташована на березі Мармурового моря в історичному центрі м. Стамбула (район Султанахмет) навпроти мечеті Ая-Софія (Туреччина).

З 1985 — складник всесвітньої спадщини ЮНЕСКО (див. Історичні райони Стамбула).

Історична довідка

Збудовано за часів султана Ахмеда I, названо на його честь.

1609–1616 тривало будівництво під керівництвом архітектора Седефкара Мехмета Аги (близько 1540–1617), учня архітектора Сінана.

Для декорування інтер’єру використано понад 20 000 білих і блакитних глиняних кахлів ручної роботи з м. Ізнік, звідси інша назва мечеті — «Блакитна».

Перед будівництвом комплексу на площі Іподром було зруйновано споруди візантійського та ранньоосманського періодів (візантійський Великий палац та рештки глядацьких місць Іподрому).

Характеристика

Мечеть є частиною комплексу споруд, у якому були медресе, лікарня, благодійні заклади, кухні, караван-сарай.

Архітектура мечеті є взірцем великого османського стилю, що сформувався на основі візантійської архітектурної спадщини. Для будівництва використано камінь та мармур.

Центральну залу розміром 53 на 51 м перекрито сферичним куполом діаметром 23,5 м і висотою 43 м, що опирається на колони діаметром по 5 м і напівкуполи. Уздовж стін розташовано галерею з аркадами.

Мечеть має 260 вікон, скло для яких привезли з Венеції, але пізніше його замінили.

Купол і напівкуполи розписав сурами з Корану і висловлюваннями пророка Мухаммеда художник і каліграф Сеїд Касим Губарі (імовірно 1550–1625) з м. Діярбакира. Усередині стіни білі, прикрашені кольоровими орнаментами. У декорі переважають рослинні мотиви — зображення гвоздик, лілій, троянд, тюльпанів. Пiдлогу вистелено килимами.

Міхраб вирізано з цілісного шматка мармуру. На нього зведений чорний камінь, привезений з Мекки. Поруч із міхрабом є мармуровий мінбар з декоративною вежею. У північно-східному (правому) куті міхрабу розташована мармурова ложа султана, яка складається з лоджії та двох невеликих кімнат для відпочинку, облицьованих нефритовою (див. Нефрит) з позолотою плиткою.

Мечеть має шість входів.

До головного фасаду прилягає прямокутний у плані вхідний двір (авлу), оточений по периметру аркадною галереєю, арки якої спираються на колони. Галерею перекрито низкою куполів. У її центрі є шестикутний фонтан для релігійних омивань (шадірван).

У мечеті є шість мінаретів.

На північному сході від мечеті розташований споруджений за наказом Османа ІІ (1604–1622) тюрбе, у якому покоїться прах 32 представників султанської родини, зокрема, Ахмеда I (1590–1617) з дружиною Кесем (1589–1651), Османа ІІ, Мурада IV (1612–1640).

Додатково

Із західної частини мечеті є вхід з низько підвішеним ланцюгом. Цим в’їздом користуватися султан, коли заїздив у двір мечеті на коні. Султан щоразу нахилявся під ним, що символізувало нікчемність султана в порівнянні з богом.

Література

  1. Kuban D. Ottoman Architecture. Woodbridge : Antique Collectors' Club, 2010. 720 p.
  2. Freely J. A. History of Ottoman Architecture. Southampton : WIT Press, 2011. 437 p.
  3. Ислам. Культура, история, вера / Сост. Э. Авайылдаев. Москва : Белый город, 2012. С. 183–186.
  4. Bilim C. Tarihi Yarimada Sultanahmet: Roma-Bizans ve Osmanli Dönemi. Beyoğlu : Onbir Yayınları, 2018. 233 p.

Автор ВУЕ

А. Л. Щербань


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Щербань А. Л. Блакитна мечеть // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Блакитна мечеть (дата звернення: 1.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
12.11.2021

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶