Бранденбурзькі ворота в Берліні

Бранденбурзькі ворота в м. Берліні. Загальний вигляд зі сходу

Бранденбу́рзькі воро́та в Берлі́ні (нім. Brandenburger Tor) — тріумфальна брама, архітектурна пам’ятка, Німеччина.

Бранденбурзькі ворота в м. Берліні. Центральна частина

Споруда міститься в центральній частині м. Берліна на західному боці Паризької площі. Архітектурна домінанта в довколишній забудові. Головним є східний фасад, звернений до центру міста.

Історична довідка

Збудовано 1789–1793 на замовлення короля Пруссії Фрідріха Вільгельма ІІ за проектом архітектора К. Г. Лангганса (1732–1808; Німеччина) на колишній митній межі м. Берліна в митному мурі як парадний міський в’їзд-виїзд. Бронзову скульптуру квадриги, увінчувану римською богинею перемоги Вікторією, створив скульптор Й. Г. Шадов (1764–1850; Німеччина).

Первісна символіка брами — встановлення миру після вторгнення армії Пруссії в Нідерланди 1787. З цим пов’язана перша назва — Брама миру. Архітектурне вирішення в стилі класицизму зі застосуванням доричного ордера, запозиченого з фасадів Пропілей Акрополя в Афінах, мало підкреслити історичну роль короля Фрідріха Вільгельма ІІ як «нового Перікла», що приведе Пруссію до нового Золотого віку. Ця архітектурно-скульптурна пропаганда зосереджена на східному фасаді (тобто звернена всередину міста й розрахована передусім на берлінців).

27.10.1806 після перемоги над Пруссією армія Наполеона І увійшла в м. Берлін через Бранденбурзькі ворота. У грудні 1806 бронзову квадригу як військовий трофей зняли зі споруди, при цьому пошкодивши, й відправили до м. Парижа, де виставили в Луврі. У Пруссії це сприйняли як національну ганьбу. Після перемоги над Наполеоном І 04.04.1814 прусський фельдмаршал Г. фон Блюхер та генеральний військовий комісар Ф. фон Ріббентроп (1768–1841; Німеччина) доповіли в м. Берлін про віднайдення квадриги й організували її повернення, що відбулося як демонстрація німецького патріотизму. 07.08.1814 під час урочистого повернення прусської армії в Берлін при її проходженні через Бранденбурзькі ворота відреставровану скульптурну групу було відкрито. При цьому за проектом архітектора К. Ф. Шинкеля постать Вікторії отримала новий знак перемоги: на древку колишній лавровий вінок замінили на круглий дубовий зі зображенням військового ордена «Залізний хрест», над яким — коронований орел із піднятими крилами.

До 1918 широкий середній прохід воріт мав репрезентативне значення і був доступний тільки для членів імператорської династії Гогенцоллернів та їхніх гостей. Реставраційні роботи виконано 1913–1926.

Споруда зазнала руйнувань під час боїв у м. Берліні 1945. Реставрована 1956–1958. На вимогу влади Німецької Демократичної Республіки (НДР) залізний хрест з орлом (як символ німецького мілітаризму) не відновили.

Під час будівництва Берлінського муру 1961 Бранденбурзькі ворота опинилися на межі, але формально на території НДР, тому доступ до них був заборонений.

22.12.1989 Бранденбурзькі ворота відкрили для вільного проходу. Реставрацію пам’ятки виконали 2000–2002.

Характеристика

Симетрична споруда складається з трьох частин: центральної 20,3 м заввишки і двох нижчих крил обабіч, які разом утворюють П-подібну композицію плану. За типом це пропілеї, центральна частина яких має ширину 62,5 м за глибини 11 м. На фасадах по 6 доричних колон 13,5 м заввишки з проходами між ними неоднакової ширини: середній 5,65 м, інші — по 3,8 м. Колони несуть повний антаблемент доричного ордера зі скульптурними зображеннями в метопах фризу. Над антаблементом — масивний аттик, центральна частина якого прикрашена барельєфом і слугує основою для бронзової квадриги. Поперечні стіни, які з’єднують відповідні пари колон східного й західного фасадів, утворюючи проходи, прикрашені барельєфами на тему подвигів Геракла, котрий символізував Фрідріха ІІ Великого. На південному кінці воріт установлено скульптуру Марса, а на північному — Мінерви. Вони символізують основу могутності Пруссії — військову силу й мудрість.

Значення

Найкращий зразок раннього німецького класицизму (започаткував так званий греко-германський стиль з його «нордичною суворістю»). Остання збережена міська брама м. Берліна та Бранденбурзькі ворота є однією з найвідоміших пам’яток м. Берліна й німецьким національним символом. Упродовж 19–20 ст. смислова акцентуація символу зазнавала змін: ознаменування перемоги над Наполеоном І 1814; роль Пруссії у створенні Німецької імперії 1870; військові перемоги Третього Райху; розділеність Залізною завісою Німеччини і Європи 1948–1989; падіння 1990 Залізної завіси, Берлінського муру й об’єднання Німеччини та Європи внаслідок краху комуністичної системи.

Додатково

  • Після перемоги над Наполеоном І 1814 бронзову квадригу з Бранденбурзьких воріт кількома фургонами везли суходільними шляхами з м. Парижа в м. Берлін. У містах Левені, Тирлемоні (тепер обидва — провінція Фламандський Брабант; Бельгія), Сінт-Трейдені (тепер провінція Лімбург; Бельгія) й Аахені великогабаритний вантаж не міг пройти через старовинні міські брами, тому їх зруйнували.
  • 12.06.1987 президент США Р. Рейган, виступаючи перед Бранденбурзькими воротами й Берлінським муром, проголосив: «Містер Горбачов, відкрийте ці ворота! Містер Горбачов, знесіть цей мур!».

Література

  1. Cullen M., Kieling U. Das Brandenburger Tor. Ein deutsches Symbol. Berlin : Berlin-Edition. 1999. 143 S.
  2. Feist P. Das Brandenburger Tor. Berlin : Kai Homilius Verlag, 2004. 28 S.

Автор ВУЕ

В. В. Вечерський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Бранденбурзькі ворота в Берліні // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Бранденбурзькі ворота в Берліні (дата звернення: 27.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
13.03.2021

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶