Бургоський собор

Бургоський собор (фото Patrice Thébault)

Бу́ргоський собо́р (ісп. Catedral de Burgos), Кафедральний собор святої Марії (Богоматері) Бургоської (ісп. Catedral de Santa María de Burgos) — католицький готичний собор у м. Бургосі (автономна область Кастилія-і-Леон, Іспанія); пам'ятка всесвітньої спадщини ЮНЕСКО (з 1984).


Бургоський собор

Країна Іспанія
Місце розташування Бургос
Площа 1.03 га
Рік внесення 1984
Критерії (ii)(iv)(vi)

Історична довідка

Будівництво Бургоського собору розпочато 1221 за часів короля Фердинанда ІІІ Кастильського за зразками ранньоготичних соборів Франції. Найдавнішими частинами є хор з деамбулаторієм, до якого прибудували середохрестя та нави, пізніше — бічні капели та клуатр. Керівництво роботами очолював майстер (ймовірно з Франції) Енріке (франц. Анрі; дата і місце народження невідомі — 1277, Іспанія), якого надихнула стилістика собору в м. Реймсі (див. Реймський собор Нотр-Дам, колишнє абатство Сен-Ремі та палац То). Вівтар освячено 1260, після чого протягом майже 200 років будівельні роботи не проводилися.

У середині 15 — середині 16 ст. спорудження собору продовжено. Тут працювали представники династії де Колонья. Засновник династії Х. де Колонья (Ганс із Кельна; рік і місце народження невідомі, ймовірно бл. 1410, тепер Німеччина — 1478, Іспанія), створив для собору два ажурні шпилі. Його син С. де Колонья (бл. 1450–1511; Іспанія) побудував капелу Коннетабля. Крім того, він допомагав Х. де Вальєхо (1500–1569; Іспанія) у спорудженні вежі над середохрестям (1567), яке завершувало будівництво храму. Відтоді до 1734 в архітектуру собору вносились лише деякі зміни та доповнення: створено ризницю, капели св. Теклі та Реліквій. У цей період частково перебудовано портали головного фасаду.

Єдиними значущими змінами 19–20 ст. стали реконструкція капели Сантіссімо-Крісто та реставрація клуатру.

З 1919 собор став місцем перепоховання національного героя Іспанії Р. Діаса де Вівара (1048–1099; тепер Іспанія), відомого як Ель Сід Кампеадор (див. Пісня про мого Сіда) та його дружини.

26.09.1887 собор оголошений національною пам’яткою Іспанії. 13.07.1921 Папа Пій XI присвоїв йому титул малої базиліки. 31.10.1984 храм включений до списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.

Характеристика

Бургоський собор розташований в історичному центрі міста. Територія пам’ятки — 1,03 га. Площа буферної зони — 78,107 га. Пам’ятка збереглась як цілісний готичний собор з каплицями, монастирем та прибудовами.

Собор є стилістично цілісним витвором європейської готики (хоча в інтер’єрі присутні кілька декоративних елементів у стилях ренесансу та бароко).

План храму має форму латинського хреста: довжина — 84 м, ширина — 59 м. Собор поділений на три нави: широкий і високий центральний та два менші бічні. Трансепт тієї ж висоти, що центральна нава. Собор перекритий системою хрестових склепінь. Уздовж другого ярусу центральної нави (безпосередньо під вітражами верхнього ряду вікон) тягнеться елегантна галерея трифорія.

Інтер’єр собору має виражений іспанський характер з різьбленими ретабло (архітектурно-декоративна композиція), кам’яними бар’єрами та великими залізними ґратами. Він включає 19 каплиць, 38 вівтарів.

Головний вівтар собору виконаний у стилі маньєризму братами Р. де ла Ая (бл. 1520–1577; Іспанія) та М. де ла Айя (дати і місця народження і смерті невідомі). У його центральній ніші розміщений скульптурний образ титульної святої собору Санта-Марія-ла-Майор (1465).

Над середохрестям підноситься зірчастий купол, під яким — гробниця Ель Сіда та його дружини. У північному рукаві трансепта можна побачити Золоті сходи роботи Д. де Сілое (бл. 1495–1563; Іспанія), створені 1522 за зразками італійського ренесансу (назва — від позолочених поручнів).

Головний фасад собору — західний (більша частина побудована в 13 ст.), присвячений Богоматері. Обабіч нього розташовані 84-метрові вежі, увінчані ажурними шпилями.

Головний портал західного фасаду складається з трьох стрілчастих арок. Іконографія скульптурного декору пов’язана з прославлянням Діви Марії. Другий ярус фасаду прикрашає вікно-роза. Третій ярус утворений витонченою галереєю зі статуями кастильських королів. Вище розташована балюстрада зі статуєю Богоматері з Немовлям і написом «Ти прекрасна та чарівна» (лат. Pulchra es et decora).

Південний портал трансепта відомий як Священна брама і є одним зі зразків готичної скульптури в Іспанії. Декор порталу ґрунтується на популярному романському мотиві «Христос у славі», проте виконаний у новій готичній стилістиці. Південний фасад також прикрашають вікно-роза та галерея зі статуями Христа й ангелів.

Портал північного трансепта називається Брамою апостолів, або Пуерта-де-ла-Коронерія. Він оздоблений статуями 12 апостолів та двоярусним тимпаном 13 ст., який присвячений темі Страшного суду.

Фасади прикрашають дрібні деталі. Одна з головних окрас храму — статуї 12 апостолів. Серед елементів собору увиразнюються шпилі веж головного фасаду, купол, Золоті сходи, портали.

У стінах храму розташовані усипальниці історичних діячів і святих.

Собор поділений на дві зони: богослужбову і туристичну.

Значення

Бургоський собор мав вплив на розвиток архітектури та мистецтва, сприяв поширенню форм французького готичного мистецтва 13 ст. в Іспанії. Художники з Рейнської області (тепер у Німеччині), Бургундії та Фландрії навчали іспанських архітекторів і скульпторів у майстерні собору, яка в 15–16 ст. набула міжнародного значення. Тут була утворена одна з мистецьких шкіл середньовіччя.

Бургоський собор — яскравий приклад еволюції готичного стилю. Уся історія готичного мистецтва представлена в його архітектурі та унікальній колекції творів мистецтва, включно з вітражами та картинами, унікальними вівтарями та надгробками.

Джерела

Література

  1. Martinez y Sanz M. Historia del templo Catedral de Burgos. Burgos : Imprenta de don Anselmo Revilla, 1866. 320 p.
  2. Palacios Sanz J. I. Ocho siglos de actividad profesional de los maestros organeros que trabajaron en la catedral de Burgos (1223–2023) // Cuadernos De Investigación Musical. 2023. № 17. Р. 5–44. URL: https://revista.uclm.es/index.php/cuadernosdeinvestigacionmusical/article/view/3215

Автор ВУЕ

І. П. Мандрик


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Мандрик І. П. Бургоський собор // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Бургоський собор (дата звернення: 11.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
26.12.2022

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶