Колегіуму будівля в Чернігові

Колегіуму будівля в Чернігові. Загальний вигляд
Реконструкція І. М. Ігнатенка
станом на середину 18 ст.
Вежа з церквою Івана Богослова
Керамічна таблиця
з написом і гербом І. Мазепи

Коле́гіуму буді́вля в Черні́говіпам’ятка архітектури національного значення, Україна.

Історична довідка

Складається з кількох різночасових частин. Найдавнішою є крайня західна, зведена у кін. 16 ст. на місці знесеного валу давньоруського дитинця як двоповерховий з підвалом корпус келій Борисоглібського монастиря. У 2-ій пол. 17 ст. (орієнтовно 1674) зведено середню одноповерхову частину корпусу, де містилася монастирська трапезна палата. 1700–1702 коштом гетьмана І. Мазепи над двоповерховою західною частиною надбудовано двоярусну вежу. На її нижньому ярусі містилася дзвіниця, а на горішньому — колегіумська церква Івана Богослова. Тоді ж надбудовано другий поверх над трапезною палатою; зі сходу прибудовано дводільну Всіхсвятську церкву, наву й вівтар якої увінчували 2 бані, які не збереглися.

З 1708 навчальний заклад називався Колегією архієпископо-максимовичівською чернігівською, 1728 тут навчалося 257 учнів. У 1770-х Колегіум перетворено на духовну семінарію (на початку 19 ст. переведена). Після того 1806 розібрано більшу частину монастирських споруд, у т. ч. й ті, де містилися основні навчальні приміщення: до будівлі, яка збереглася, у 18 ст. з заходу та сходу прилягали видовжені в плані муровані корпуси, які не збереглися. Теперішній Колегіум — це частина великого навчального комплексу, а саме та, де у 1-й пол. 18 ст. в трапезній відбувалися заняття класу філософії.

Під час ремонту 1861 на вежі позолочено баню.

1891 з заходу прибудовано ґанок і водночас знищено декор на всіх фасадах (рельєфні елементи стесано, контррельєфні — замуровано).

1941–1943 пам'ятка частково зруйнована під час пожеж. 1951–1953 її реставровано з відновленням первісного декору. Другий етап реставраційних робіт здійснено 1973–1977 (архітектор-реставратор М. Говденко).

На 2020 будівлю займає Національний архітектурно-історичний заповідник «Чернігів Стародавній». Тут організовано постійні й тимчасові експозиції з історії сакрального мистецтва Чернігівщини (ікони, металопластика, кераміка, фрески тощо).

Характеристика

Мурована двоповерхова на підвалі будівля з високою вежею розташована в історичному центрі м. Чернігова на дитинці й фіксує його північну межу. Стоїть на північний захід від Спасо-Пребраженського собору. Разом із Борисоглібським собором та будинком архієрея Колегіум входив до складу колишнього Борисоглібського кафедрального монастиря, який у кінці 17 та у 18 ст. був значним освітнім осередком. Вежа Колегіуму є важливою містобудівною домінантою.

Будівля прямокутна в плані, витягнута вздовж вісі захід — схід на 49 м (за ширини корпусу 16 м), має багатокамерну лінійну розпланувальну структуру з вежею 40 м заввишки. Архітектурна композиція останньої не має аналогів в українській архітектурі: вона двоярусна (над двоповерховим корпусом кін. 17 ст.); нижній ярусвосьмерик з великими арковими отворами дзвону; другий ярус має пластичну восьмипелюсткову в плані форму. Вінчає опуклий восьмичастинний дах з позолоченою банькою на світловому підбаннику. Розвинений цегляний декор фасадів вирішено в дусі архітектурних уподобань доби українського відродження й бароко з виразним впливом стилістики московської архітектури кін. 17 ст., з застосуванням полив'яних й теракотових кахлів, які вмуровані у фасадну стіну. Застосовано прийоми рельєфу (з опуклими елементами декору) та контррельєфу. Муровані з цегли стіни сягають товщини 3 м, зовні та в інтер’єрі потиньковані й побілені.

Значення

Будівля колегіуму в Чернігові — архітектурна пам'ятка доби відродження і бароко в Україні, унікальна за поєднанням різних функцій і за об'ємно-просторовою композицією; побудована за принципом контрасту видовженого двоповерхового корпусу та високої вежі.

Додатково

Будівля Колегіуму пов'язана з відомими історичними особами й важливими подіями минулого. За ініціативою чернігівського архієпископа Лазаря Барановича 1679 сюди з м. Новгорода-Сіверського перевели латинську школу з її бібліотекою. Одним з перших вчителів став майбутній св. Іоанн Тобольський [Іван Максимович Васильківський (Максимович), 1651–1715], з 1696 чернігівський архієпископ з іменем Іоанн Максимович. Він 1697 перетворив школу на колегіум, 1705 до трьох нижчих класів — фари, інфіми й граматики — було приєднано клас риторики з піїтикою і діалектикою.

Цитата

1952–1954 під час реставраційних робіт знайдено керамічну таблицю з гербом гетьмана І. Мазепи і написом: «Сей храм создан Божим благословеніем й прещедрим даяніем й іждивеніем от ясне вельможного пана Іоанна Мазепи славного войск російских гетмана».

 (Цит. за: Вечерський В. В. Пам’ятки архітектури й містобудування Лівобережної України: виявлення, дослідження, фіксація. Київ : Вид. дім А.С.С., 2005. С. 35).


Джерела

  1. Историко-статистическое описание Черниговской епархии : в 7 кн. Чернигов : Земская типография, 1873. Кн. 2. С. 136; Кн. 4. С. 93–97.

Література

  1. Логвин Г. Н. Чернигов, Новгород-Северский, Глухов, Путивль. Москва : Искусство, 1980. С. 74.
  2. Вечерський В. В., Годованюк О. М., Тиманович Є. В. та ін. Пам'ятки архітектури й містобудування України: Довідник Державного реєстру національного культурного надбання. Київ : Техніка, 2000. С. 289–290.
  3. Говденко М. М. Чернігівський колегіум // Архітектурна спадщина України : в 5 вип. Київ : Науково-дослідний інститут теорії та історії архітектури і містобудування, 2002. Вип. 5. С. 153–169.
  4. Вечерський В. В. Пам’ятки архітектури й містобудування Лівобережної України: виявлення, дослідження, фіксація. Київ : Видавничий дім А.С.С., 2005. С. 35–38.
  5. Травкіна О., Левченко О., Степанова О. Чернігівський колегіум. Чернігів : Лозовий В. М., 2012. 237 с.

Автор ВУЕ

В. В. Вечерський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Колегіуму будівля в Чернігові // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Колегіуму будівля в Чернігові (дата звернення: 15.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
14.08.2020

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶